Wydawca treści
Dobre praktyki przy pisaniu CV
2019-09-10
Skuteczne CV to niewątpliwie mocne narzędzie w rękach osoby poszukującej pracy. Nie bez kozery powtarza się, że Curriculum vitae to najlepsza wizytówka, jaką można sobie wystawić. Na pewno trzeba z tej okazji skorzystać! Jednak jak to zrobić, aby CV było nie tylko dobre, ale również wyróżniające się spośród wszystkich nadesłanych kandydatur?
Mam nadzieję, że po przeczytaniu poniższej publikacji będziesz w stanie odpowiedzieć na to, jak i wiele innych pytań, które pojawiają się na etapie przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Zapraszam do lektury!
Przygotowanie CV to pierwszy krok do zaprezentowania swojej osoby potencjalnemu pracodawcy. Na tym etapie wszystko to, co umieścisz w swoim CV musi obronić się samo. Raczej nie ma tutaj miejsca na ewentualne błędy, ponieważ mogą one nie tylko zdyskwalifikować Cię już na wstępie, ale w sytuacji wyboru pomiędzy 2-3 kandydaturami przeważyć szalę na Twoją niekorzyść.
Chyba szkoda byłoby zmarnować taką szansę, prawda?
Jak zatem sprawić, aby nie doświadczyć którejś z powyższych sytuacji i cieszyć się wizją zbliżającej się rozmowy kwalifikacyjnej? Mam dla Ciebie kilka rad, które mogą zagwarantować Ci telefon od rekrutera.
Zaczynajmy!
Pierwszy krok – przygotowania do napisania CV
Podobnie, jak do egzaminów na studia, rozmowy kwalifikacyjnej, tak do napisania CV należy się przygotować. Przede wszystkim:
- Dowiedz się, gdzie najlepiej szukać sprawdzonych ofert pracy.
- Zastanów się nad tym, na czym się znasz i czy na pewno wiążesz swoją przyszłość zarówno z tym stanowiskiem, na które aplikujesz, jak i z tą konkretną firmą.
- Aby zrobić to dobrze i nie “naciąć się”, zweryfikuj wiarygodność pracodawcy (sprawdź KRS), jak i opinie o nim w internecie.
- Wybierz tylko kilka ofert pracy, które odpowiadają Twoim preferencjom. Pamiętaj o tym, aby uważnie przeczytać ogłoszenie i sprawdzić, czy spełniasz wymagania pracodawcy.
- Nie marnuj swojego czasu, jak i rekrutera, na wysyłanie aplikacji do firm, w których i tak nie chcesz pracować.
Drugi krok – czasami mniej znaczy więcej, a na pewno lepiej!
Wielokrotnie pewnie słyszałeś o tym, że aby zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie wystarczy wysłać więcej CV, a na pewno ktoś się do Ciebie odezwie. Niestety, ale rozczaruję Cię, ponieważ ta zasada nie ma przełożenia w rekrutacji. W swojej pracy dobrze wiem, kiedy dane Curriculum vitae jest faktycznie odpowiedzią na przygotowaną ofertę pracy, a kiedy tylko uniwersalnym CV, które kandydat rozesłał do kilkudziesięciu innych miejsc.
Zobacz co zrobić, aby tak się nie działo:
- Uniwersalne CV, mocno rozbudowane, może być dla Ciebie świetną bazą wypadową do przygotowania profesjonalnego CV, które chcesz przesłać do pracodawcy.
- Pamiętaj o tym, że niejednokrotnie rekruterzy w ogłoszeniu tworzą profil kandydata idealnego, takiego jakiego szukają na dane stanowisko. Jasne, ideały nie istnieją! Ale może warto inspirować się tym i przygotować swoje CV tak, aby spełniało chociaż część oczekiwań?
- Jak widzisz przygotowanie jednego dedykowanego CV pod jedną konkretną ofertę pracy może wymagać od Ciebie dużych pokładów energii i czasu. Dlatego lepiej przygotować 3-4 CV, które mają “moc”, niż 15 nijakich.
Trzeci krok – TO warto dodać w swoim CV!
Mam nadzieję, że już wiesz jak podejść do tematu przygotowania skutecznego CV. Nie zapominaj jednak o tym, że poza pewnymi standardami, które powinno zawierać przyzwoite Curriculum vitae, takimi jak odpowiedni układ CV czy niezbędne elementy, które powinno ono zawierać, jak np. klauzula o ochronie danych osobowych, musi mieć też to “coś”. Czym może ono być, zobacz poniżej:
- Opis kandydata, bądź podsumowanie (szczególnie popularne za granicą, zwane jako “summary)”. Są to zazwyczaj 1-2 zdania, które muszą być istną petardą, dzięki której rekruter będzie chciał doczytać Twoje CV do końca. Może to być chociażby cel zawodowy, jaki sobie stawiasz, najlepiej związany z tą konkretną firmą. Pamiętaj jednak o tym, że później wypada się wywiązać ze swoich obietnic.
- Ciekawe, graficzne CV, które będzie wyróżniać Twoją kandydaturę spośród pozostałych. Jeżeli nie masz pomysłu, jak mogłoby ono wyglądać, koniecznie zajrzyj tutaj: www.employear.com/graficzne-cv-wzory.html.
- W miarę możliwości postaw na oryginalność, chociażby w prezentacji niektórych danych. Nie wiem czy wiesz, ale wzrok rekrutera przeglądającego CV tworzy literę F. Postaraj się w tej części zamieścić swoje mocne strony, aby nie przegapił ich pracodawca.
- Na koniec pamiętaj, aby bazować na faktach, posługiwać się liczbami, które pobudzą wyobraźnię rekrutera. Unikaj ogólników i popularnych zwrotów, które nic nie znaczą i nie niosą za sobą żadnej wartości, czyli tzw. “zapychaczy”.
Liczę na to, że ten krótki poradnik zmotywuje Cię do działania. Jak widzisz odpowiednie podejście pozwoli Ci przygotować coś więcej niż przeciętne CV. Większość osób myśli, że ta część rekrutacji to tylko formalność i nie trzeba się do niej przykładać, bo i tak prędzej czy później ktoś się odezwie. Może i tak, tylko nie warto czekać na cud. Przejmij inicjatywę, a zobaczysz, że włożona praca zaprocentuje już niebawem.
Powodzenia!
Autor: Martyna Jasielska, Employear.com – Specjalistka do spraw HR. W human resources niezmiennie od 2010 roku. Specjalizuje się w pozyskiwaniu kandydatów z sektora IT dla największych firm w branży technologicznej. W employear.com odpowiada za publikacje, wpierające osoby poszukujące pracy.
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024