Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dobry zawód bez studiów. Jak go zdobyć?

2022-11-23

Zdobycie konkretnego zawodu może zdecydowanie ułatwić wejście na rynek pracy. Coraz częściej samo ukończenie studiów (przynajmniej na niektórych kierunkach) nie gwarantuje dobrej pracy. Czy można mieć dobry zawód bez studiów? Sprawdź.

Na początku warto zaznaczyć, że są określone zawody, których nie można wykonywać bez posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Te zawody to np. lekarz lub nauczyciel. Z drugiej strony osoby, które skończyły studia, pracują często w zupełnie innych zawodach/branżach.

 

Sprawdź, jakie są możliwości nauki konkretnego zawodu bez konieczności kontynuowania nauki na studiach.

 

Szkoła branżowa

Po szkole podstawowej można kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia. Kończąc ją, uzyskuje się wykształcenie zasadnicze zawodowe (np. w zawodzie fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, kucharz). Niewątpliwym plusem jest nauka przez 3 lata konkretnego zawodu zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Od razu po szkole można rozpocząć pracę. Niektórzy kontynuują ją u pracodawcy, u którego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywali zajęcia praktyczne. Osoby, które nie chcą pracować na etacie mogą podjąć decyzję o otwarciu własnego biznesu.

 

Technikum

Zawodu można uczyć się także w technikum, uzyskując przy tym wykształcenie średnie. W trakcie pięcioletniej nauki poza wykształceniem ogólnym zdobywa się wiedzę z przedmiotów związanych z konkretnym zawodem. Na zakończenie szkoły zdaje się maturę i egzamin zawodowy. Pozytywny wynik egzaminu pozwala na uzyskanie tytułu np. technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik elektryk, technik programista.

Absolwent technikum może zaraz po szkole rozpocząć pracę na etacie albo otworzyć własną działalność.

 

Nie wiesz, jaką szkołę wybrać? Przeczytaj nasz tekst Liceum, technikum czy szkoła branżowa – co wybrać?

 

Forma pozaszkolna

Osoby, które mają problem ze szkołą mogą nauczyć się zawodu w zakładzie rzemieślniczym. Jednym z warunków, które trzeba spełnić jest ukończenie obowiązkowej ośmioletniej szkoły podstawowej. Nauka zawodu w rzemiośle trwa 36 miesięcy, a jej zakończeniem jest egzamin czeladniczy.

 

Więcej na temat nauki w formie pozaszkolnej przeczytasz w tekście Nauka zawodu bez chodzenia do szkoły? To możliwe!

 

Na rynku pracy coraz większą wagę przywiązuje się do umiejętności, a nie samego dyplomu. Dobry zawód bez studiów? To możliwe.

 

Autor: Agnieszka Banasik


Widok zawartości stron Widok zawartości stron