Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dobry zawód bez studiów – to możliwe!

Nie trzeba kończyć studiów, by zdobyć dobrą pracę – naprawdę! I chociaż pracodawcy często wymagają dyplomu, to rynek pracy stwarza duże szanse na spełnianie się w zawodzie, w którym ten „papierek” nie będzie potrzebny.

Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach studia są tak łatwo dostępne, że co roku kończą je całe masy osób, które – paradoksalnie – mają potem trudności w znalezieniu pracy. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka powodów. Po pierwsze uczelnie wyższe stawiają głównie na wiedzę teoretyczną, a pracodawcy poszukują najczęściej osób doświadczonych w danej profesji, nie teoretyków. Po drugie: niewiele kierunków studiów to przygotowanie do czysto praktycznych zawodów – większość daje szerokie pole do wyboru dalszej ścieżki kariery, co często tak naprawdę utrudnia skonkretyzowanie swoich planów.

Między innymi dlatego warto zastanowić się dokładnie nad sensownością studiowania. Czy na pewno zdobycie tytułu magistra lub ukończenie studiów licencjackich jest niezbędne do zdobycia dobrej pracy? Czy to raczej presja otoczenia skłania was do pójścia na studia, bo przecież „tak wypada”?

A może lepiej ten czas, który spędzilibyście na studiach, przeznaczyć na zdobycie konkretnego zawodu? Od lat mówi się o tym, że na polskim rynku pracy brakuje specjalistów. To właśnie tzw. fach w ręku sprawi, że znalezienie dobrze płatnej profesji będzie dużo bardziej prawdopodobne. Dlatego szkoła zawodowa, kursy i szkolenia po szkole średniej czy nauka konkretnego zawodu to świetna alternatywa, by dużo szybciej zdobyć praktyczny zawód, a tym samym wypracować cenne doświadczenie zawodowe.

Na jakie zawody postawić, żeby nie kłopotać się o zatrudnienie? Rzadko muszą się o nie martwić specjaliści z branży budowlanej, np. płytkarz. Zajęcie wymaga oczywiście odpowiednich umiejętności, które można zdobyć np. jako pomocnik doświadczonego płytkarza. Po kilku latach doświadczenia można liczyć na zarobki, o których może pomarzyć niejeden magister.

Inne konkretne zawody, które dają ogromne szanse na dobrze płatną pracę, to np. kucharz, elektromonter czy fryzjer. Ten ostatni jest popularny oczywiście wśród młodych kobiet. I słusznie, bo daje możliwość pracy, która jest nie tylko ciekawa, ale także się opłaca – zwłaszcza w przypadku własnej działalności.

Jednak nie tylko wyspecjalizowane osoby mają szansę na dobrze płatne zajęcie. Bez skończenia studiów można robić wiele ciekawych rzeczy, które nie wymagają nauki rzemiosła. Rynek pracy stoi otworem np. przed przedstawicielami handlowymi. Wystarczy prawo jazdy, dobra prezencja, umiejętność budowania relacji, no i oczywiście smykałka do sprzedaży.

Są także zupełnie niszowe zawody, które można uprawiać bez dyplomu uczelni wyższej, np. trener psów czy stylista trudniący się personal shoppingiem. Tutaj praca wiąże się z pasją. Trzeba kochać zwierzęta lub interesować się modą, by uprawiać te zawody, no i oczywiście skończyć odpowiednie kursy.

Jeśli więc słyszycie, że po gimnazjum obowiązkowa jest matura, a potem studia, nie wierzcie w to. A przynajmniej nie do końca. Oczywiście są zawody, których nie da się wykonywać bez przygotowania zdobytego podczas studiów wyższych (np. lekarz czy prawnik), ale intersująca i dobrze płatna praca często nie ma związku z uniwersytetami czy politechnikami. Najczęściej potrzebne są po prostu uzdolnienie w danym kierunku i zdobyte doświadczenie.

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron