Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ekologia w naszym domu

2018-09-05

Segregowania odpadów, które codziennie wytwarzamy w naszych domach to nie tylko dbanie o czystość swojego miejsca zamieszkania, ale zatrzymanie procesu degradacji środowiska naturalnego i związana z tym troska o zdrowie i prawidłowy rozwój społeczeństwa. To od naszego zachowania i decyzji zależy ile odpadów wytworzymy.

Liczby

W listopadzie 2017 r. Główny Urząd Statystyczny podał, że wzrasta liczba śmieci produkowanych przez Polaków. W 2016 r. na jednego mieszkańca Polski przypadało średnio 303 kg zebranych odpadów komunalnych, czyli 20 kg więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrasta udział odpadów zebranych selektywnie w ogólnej liczbie zebranych śmieci (77 kg na jednego mieszkańca Polski w 2016 r. i 55 kg w 2015 r.), co oznacza, że coraz częściej segregujemy to co trafia do kosza.

Naucz się segregować śmieci

W 2018 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska gminy w całej Polsce wprowadziły nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. Podstawowa zasada brzmi: oddziel to co można odzyskać (surowce), do odpadów zmieszanych wrzucaj tylko to czego się nie da odzyskać.

Śmieci segregujemy po to, aby ich znaczną część przerobić i ponownie wykorzystać. Większość odpadów to surowce, które nadają się do przetworzenia. Powstają z nich nowe używane przez nas produkty: kubki, doniczki, meble, ubrania i in. Najgorszą metodą zagospodarowania odpadów jest ich składowanie.

Odpady dzielimy na cztery frakcje oznaczone kolorami worków i pojemników:
- niebieski – papier
- zielony – szkło (z możliwością oddzielenia szkła bezbarwnego – pojemnik biały)
- żółty – metale i tworzywa sztuczne (plastiki, puszki, folia)
- brązowy – odpady ulegające biodegradacji (resztki jedzenia, odpadki warzywne i owocowe, rośliny)

Odpady zmieszane wrzucamy do pojemnika o kolorze odmiennym od pozostałych (często szarym lub czarnym).

Odpady niebezpieczne (zużyte baterie, akumulatory, świetlówki, sprzęt RTV i AGD, odpady po żrących chemikaliach, opony, przeterminowane leki) oddajemy do specjalnie wyznaczonych punktów w sklepach i aptekach oraz w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) w swojej gminie.

Poza segregacją śmieci równie ważne jest stosowanie kilku zasad.

8 zasad jak być eko w swoim domu:

  1. Napoje kupuj w szklanych, a nie plastikowych butelkach, a zamiast foliowych toreb używaj tych z materiału.
  2. Wybieraj rzeczy wielokrotnego zastosowania.
  3. W miarę możliwości ograniczaj używanie środków chemicznych – korzystaj z naturalnych.
  4. Jeśli masz ogród, to powinieneś pamiętać, że różnorakie szkodniki zwalczane są naturalnymi metodami, nie tylko chemią. Przykładem są biedronki, które zjadają mszyce. Biedronki można zwabić roztworem cukru i wody. Łatwym i tanim sposobem użyźniania gleby jest też stosowanie naturalnego nawozu – kompostu.
  5. Oszczędzaj wodę! Zamiast kąpieli w wannie, bierz krótki prysznic. Nie zwlekaj z wymianą uszkodzonej uszczelki w kranie czy naprawieniem cieknącej spłuczki w toalecie. Zużycie wody możesz zmniejszyć, kupując baterie bezdotykowe. Naczynia zmywajmy w zmywarce. Jeśli jej nie mamy, to przy zmywaniu ręcznym używajmy misek, ponieważ mycie i spłukiwanie pod bieżącą wodą to nie tylko brak oszczędności, ale i marnotrawstwo.
  6. Oszczędzaj energię! Kuchnia to w domu miejsce, gdzie zużywamy najwięcej energii elektrycznej. Urządzając kuchnię trzeba wziąć pod uwagę ustawienia sprzętu AGD – kuchenka obok lodówki to błąd, bo lodówka pod wpływem ciepła z kuchenki często się wyłącza. Jeśli posiadamy starą lodówkę, musimy dbać o regularne odmrażanie. Urządzenia nowej generacji posiadają już systemy, które powodują zmniejszenie zużycia energii. Wybierajmy sprzęty klasy A i wyższej. Kupujmy płyty indukcyjne. To korzyść dla środowiska i dla budżetu domowego. Płyta indukcyjna jest bardziej energooszczędna od kuchenki elektrycznej – podczas gotowania nagrzewają się tylko garnki. Energię oszczędzamy także przy gotowaniu pod przykrywką.
  7. Wyłączaj światło i urządzenia elektryczne, kiedy z nich nie korzystasz.
  8. Zbieraj makulaturę i nie marnuj papieru – zapisuj lub drukuj na obu stronach kartki.

Sposobów na to jak być ekologicznym w swoim domu jest bardzo dużo. Stosuj je konsekwentnie, zachęcaj do tego swoją rodzinę i przyjaciół. Proekologiczna postawa to korzyści zdrowotne i materialne. To my decydujemy w jakim środowisku żyjemy.


Autorzy: Piotr Klejny, Marta Maciocha

Źródła:
1. Marcin Przybylski, GUS: Polacy produkują coraz więcej śmieci, udostępnienie http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1150828,gus-polacy-produkuja-coraz-wiecej-smieci.html, data 02.11.2017r., 14:28.
2. ABC segregacji odpadów, informacja na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska, udostępnienie https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/abc-segregacji-odpadow/, data 07.02.2017 r.  
3. Nowy system segregacji odpadów od 1 lipca 2018 r., informacja na stronie Urzędu Miasta Lublina, udostępnienie https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/nowy-system-segregacji-odpadow-od-1-lipca-2018-r/, pobranie 10.07.2018 r.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron