Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Gap year - zrób sobie przerwę i znajdź własną drogę!

Kończysz szkołę średnią i nie wiesz czy wybrać się na studia, szukać pracy, czy pogodzić jedno i drugie?

Zrobiłaś/eś licencjat, jednak skończone studia nie spełniają twoich oczekiwań i rozważasz zmianę kierunku? A może masz już w kieszeni tytuł magistra, ale uważasz, że na pracę „na etacie" przyjdzie jeszcze czas?

Być może tytułowy „gap year" to rozwiązanie właśnie dla ciebie.

Gap year to z angielskiego roczna przerwa w nauce, przeznaczona na podróże, pracę za granicą lub wolontariat. Nie jest to nowy „wynalazek", a raczej kontynuacja tradycji Grand Tour. Zapoczątkowali ją w XVII w. młodzi angielscy arystokraci i intelektualiści, którzy wyruszali w „wielką podróż", by poszerzyć horyzonty myślowe, zdobyć wiedzę o kulturze czy nabrać dobrych manier.

Obecnie te roczne „wakacje" traktowane są często jako podróż życia, która oprócz niezapomnianych przeżyć daje bardziej wymierne korzyści, również dla przyszłej kariery zawodowej. Doświadczenia osób z całego świata pokazują, że podczas takiej wyprawy rozwiniesz samodzielność, nabierzesz pewności siebie, odkryjesz nową pasję, nauczysz się języka obcego lub go podszkolisz.

Za przykład niech posłuży historia Grześka, który po zdaniu matury podróżował po Iranie. Ten odległy kraj tak go zachwycił, a jego mieszkańcy zaskoczyli gościnnością, że zapragnął zarażać innych swoją pasją podróżniczą i miłością do Persji. Obecnie przybliża piękno i kulturę tego kraju na pokazach zdjęć oraz organizuje wyjątkowe wycieczki do Iranu.

Podoba ci się ten pomysł, ale nie wiesz, jak zabrać się do jego realizacji?

Możesz poszukać w internecie organizacji, która ci w tym pomoże. Wiele ofert znajdziesz na stronie www.gapyear.com, np. w Tanzanii możesz uczyć dzieci angielskiego, a w Indiach zaopiekujesz się słoniami. Jeśli szukasz czegoś mniej egzotycznego, pomocna będzie strona na temat wolontariatu europejskiego: https://europa.eu/youth/volunteering/project_pl.

Kiedy masz dość nauki, brakuje ci pomysłu na życie lub po prostu pragniesz przeżyć przygodę – spakuj plecak i ruszaj, a na pewno wrócisz z cennym doświadczeniem i wspaniałymi wspomnieniami!

Autor: Agata Młynarska, doradca zawodowy MCIZ Kraków

Źródło:
http://karieraplus.pl/porady/gap-year-czyli-o-tym-ze-podroze-ksztalca-2
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grand_Tour
http://www.mlodzidwudziestoletni.pl/?p=1322

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron