Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Gdzie zdobyć doświadczenie zawodowe? Praktyka, staż, wolontariat

2023-05-24

Początek kariery zawodowej to dobry moment, żeby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Udział w praktyce, stażu lub wolontariacie to szansa na poznanie rynku pracy, pogłębienie wiedzy i rozwój umiejętności.

Wszystkie te formy mogą ułatwić start przy poszukiwaniu pierwszej pracy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Praktyka

Daje wiele możliwości, zarówno praktykantom i pracodawcom.

 

Rodzaje praktyk:

  • Praktyka absolwencka – może być odpłatna lub bez wynagrodzenia. Warunki pracy określa umowa zawarta pomiędzy praktykantem a pracodawcą. To w niej zazwyczaj zawarty jest zakres obowiązków. Podstawą prawną jest Ustawa o praktykach absolwenckich z 2009 roku.
  • Praktyka zawodowa – dedykowana jest uczniom szkół technicznych, ale nie jest to regułą. Może być odbywana również w trakcie studiów. Jest to doskonała okazja do poznania „od podszewki” zawodu, w którym w przyszłości będziesz szukać pracy. Za udział w praktyce nie otrzymasz wynagrodzenia.
  • Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego – ten rodzaj praktyk dotyczy uczniów, którzy kształcą się w szkole branżowej. Ucząc się, jednocześnie zdobywasz niezbędne kwalifikacje do wykonywania konkretnego zawodu. W tej formie praktyk masz zagwarantowane wynagrodzenie.

 

Staż

Często kojarzy się z kserowaniem bądź roznoszeniem dokumentów i słynnym parzeniem kawy. Wcale nie musi tak być. Jeśli wykażesz się inicjatywą, podczas stażu masz okazję zdobyć nowe umiejętności, które możesz wpisać w CV. Nawet jeśli po jego zakończeniu nie zostaniesz zatrudniony, możesz poprosić pracodawcę o referencje.

 

Na staż możesz zostać skierowanie, jeśli jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Wtedy po każdym zakończonym miesiącu stażu otrzymasz stypendium stażowe.

 

Wolontariat

Wolontariat może być ciekawym doświadczeniem, a jeśli lubisz pomagać innym, to ta forma pracy zdecydowanie jest dla ciebie. Dość sporym minusem jest to, że pracujesz bez wynagrodzenia i to może zniechęcać do podejmowania tego typu aktywności zawodowej.

 

Często zdarza się tak, że po zakończonym wolontariacie pracodawcy doceniają wolontariuszy i nawiązują z nimi dłuższą odpłatną współpracę.

 

Która forma zdobywania doświadczenia wydaje ci się najciekawsza?

 

 

Autor: Joanna Bogucka

Źródła:

https://pl.indeed.com/porady-zawodowe/poszukiwanie-pracy/praktyka-zawodowa

https://poradnikpracownika.pl/-wolontariat-wady-i-zalety-tej-formy-zatrudnienia

https://www.gowork.pl/blog/staz-szansa-na-zdobycie-pracy-po-studiach-czy-strata-czasu/

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron