Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Gdzie zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?

2019-11-15

Wszędzie słyszymy, że najważniejsze jest doświadczenie zawodowe. Rekruterzy analizujący nasze CV, zwracają szczególną uwagę na ten aspekt. Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej jesteśmy pytani o posiadane doświadczenie. Bez niego będzie nam ciężko otrzymać stanowisko, o które się ubiegamy. Ale jak mięliśmy zdobyć doświadczenie, jeżeli dopiero ukończyliśmy szkołę?

Praktyka zawodowa

W najlepszej sytuacji są absolwenci szkół branżowych, którzy pomimo młodego wieku, posiadają już niemałe doświadczenie zawodowe, zwykle trwające kilka lat. W ich przypadku praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu i ułatwić zdobycie wymarzonego stanowiska. Jak wiadomo, praktyka przekłada się na umiejętności, które pozwalają łatwiej odnaleźć się w danej branży i firmie.

Często życiorys osób z odbytymi praktykami będzie atrakcyjniejszy niż kandydatów, którzy kończą kolejne kursy z różnych dziedzin, nie specjalizując się w niczym konkretnym [1] – podaje portal pracuj.pl. Zatem im szybciej zaczęliśmy zdobywać doświadczenie zawodowe, tym szybciej możemy wejść na rynek pracy.

Staże zawodowe

Jeżeli nie posiadamy jeszcze doświadczenia, możemy ubiegać się o staż w danej firmie. Taka forma zatrudnienia jest często atrakcyjniejsza dla pracodawców, którzy mają szansę przeszkolić kandydata na dane stanowisko bez ponoszenia kosztów jego zatrudnienia.

W przypadku gdy się sprawdzimy, jest spora szansa na to, że po okresie stażu dostaniemy pracę. Tytuł „mgr” nie robi na pracodawcach już wielkiego wrażenia. Za to aktywność, jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy, potrafi podnieść nasze notowania. [2] Jeżeli zależy nam na otrzymaniu danej posady, to czasem warto się poświęcić, będąc nawet kilka miesięcy na stażu, który co prawda jest mniej płatny niż praca (zwykle ok. 1000 zł miesięcznie) ale za to może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszej kariery.

Praktyki w wybranej firmie

Jeśli bardzo zależy nam na zdobyciu doświadczenia w jakiejś branży, warto zastanowić się nad odbyciem bezpłatnej praktyki. To cenne doświadczenie i nauka nowych rzeczy, bo już w miesiąc czy dwa można się naprawdę wiele nauczyć. Tym bardziej, że w przypadku oferowania swojej pracy za darmo, często można samodzielnie wybrać firmę, w której chce się zdobyć doświadczenie. Przedsiębiorstwa chętnie przyjmują do pomocy takich praktykantów, bo dla nich to dodatkowa, darmowa pomoc.

Metod na zdobycie doświadczenia zawodowego jest sporo, jednak w przypadku młodych osób, staże i praktyki wydają się naprawdę rozsądnym pomysłem.

 

Autor: Katarzyna Gawęcka – doradca zawodowy MCK w Krynicy-Zdroju

 

Bibliografia:

  1. https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/praktyki-w-cv-jak-wpisac-praktyki-zawodowe-w-cv_pr-2353.html (17.10.2019)
  2. https://porady.pracuj.pl/student/5-powodow-dla-ktorych-warto-isc-na-staz/ (17.10.2019)

Widok zawartości stron Widok zawartości stron