Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ginące zawody? To popłatne zawody!

Powraca moda na umiejętności rzemieślnicze! Dodatkowo popularny obecnie ekologiczny styl życia sprawia, że przedstawiciele tzw. zawodów ginących są coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy.

zdun.jpg

Zawody ginące to te, które kiedyś były bardzo potrzebne i cieszyły się uznaniem, jednak przez nowoczesne technologie i migrację ludzi ze wsi do miast, stały się zbędne i zapomniane. Obecnie jednak niektóre z nich przeżywają swoisty renesans, a wykonując je można całkiem nieźle zarobić!

Ludwisarz to rzemieślnik, który odlewa z brązu, mosiądzu, miedzi lub spiżu dzwony, posągi i lufy do dział oraz wykonuje drobne przedmioty codziennego użytku. Strona wynagrodzenia.pl (Sedlak & Sedlak) podaje, że ludwisarze są jednymi z najlepiej zarabiających rzemieślników wśród zawodów tradycyjnych. Według badania mediana ich płac wynosiła w 2012 roku 5260 zł brutto, a więc połowa z nich z zarabiała mniej, a połowa więcej niż wymieniona kwota. Najlepsze zarobki otrzymują oczywiście doświadczeni ludwisarze, ponieważ zawód ten wymaga ogromnej wiedzy i praktyki.

Rymarz zajmuje się wytwarzaniem uprzęży konnych, siodeł, akcesoriów jeździeckich i skórzanych pasów pędnych. Kiedyś wszystkie te akcesoria były szyte ręcznie, dziś w wielu wypadkach szyje się je mechanicznie, jednak to właśnie te ręczne dzieła rymarskie są najbardziej cenione na rynku. Zawód jest rzadki, ale przez to dość dobrze opłacany. Stałe zarobki będą mieć rymarze zatrudnieni w stadninach koni, jednak to ci we własnych zakładach będą zarabiać najlepiej, bo nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Zależy to jednak od ilości sprzedanych wyrobów – siodło kosztuje np. od 2000 do 3000 zł.

Zdun to zawód, który chyba najbardziej wraca do łask. Renowacja starych kaflowych pieców lub budowa nowych, solidnych pieco-kominków to obecnie popularny trend na rynku budowlanym. Dlatego coraz więcej osób jest zainteresowanych nauczeniem się tego rzemiosła. Polecani zdunowie nie narzekają na brak zleceń i mogą liczyć na kilkutysięczne zarobki. Według  strony Okno na Biznes będzie to około 4000 zł brutto miesięcznie, jednak dobry zdun jest w stanie zarobić znacznie więcej.

Kowal to kolejny tradycyjny zawód, który może liczyć na niezłe zarobki. Dzisiaj, oprócz robienia z metalu kotłów, podków, narzędzi czy gwoździ, kowale wykonują piękne elementy ozdobne i przedmioty dekoracyjne, które cieszą się popularnością. Jest to kowalstwo artystyczne. Według danych Sedlak & Sedlak co drugi kowal zarabia więcej niż 3 121 zł brutto.

Kamieniarz zajmuje się obróbką kamienia, m.in. wykonywaniem nagrobków i elementów budowlanych. To zawód wciąż potrzebny i dobrze płatny. Na nagrobki (niestety) zawsze będzie popyt, a za ich wykonanie firmy kamieniarskie biorą naprawdę znaczne kwoty. Strona wynagrodzenia.pl podaje, że co drugi kamieniarz zarabia więcej niż 3000 zł brutto, a wielu z nich ma jeszcze wyższe zarobki, wykraczające poza 4000 zł brutto.

Dekarz, który zajmuje się pokrywaniem dachów może liczyć na wynagrodzenie w przedziale 1900-3400 zł netto (www.wynagrodzenia.org). Jeśli dodatkowo połączy to ze strzecharstwem i będzie potrafił pokrywać dachy słomą, jego zarobki mogą się znacznie poprawić. Strzecharze bowiem są coraz bardziej poszukiwani przez wzgląd na popularne w ostatnim czasie ekologiczne budownictwo. Pokrywanie dachów słomą, szczególnie na zachodzie Europy, jest modne i dobrze płatne, ale także w Polsce ten trend jest zauważalny.

Kołodziej to zawód, który zajmuje się wytwarzaniem kół i części do nich, a także sań. Obecnie rzemieślnik ten wykonuje także beczki, kopańki i przedmioty dekoracyjne, a fach ten można połączyć z zawodem stolarza. Zarobki kołodzieja (według www.moja-pensja.pl) zawierają się w przedziale 3600-4900 zł brutto. 

Warto zauważyć, że wszystkie te zawody wymagają albo skończenia szkoły zawodowej albo nauki u mistrza danego rzemiosła oraz zdania egzaminów zawodowych. Dopiero kilkuletnia praktyka w danym zawodzie oraz wyrobienie sobie dobrej marki zapewniają zarobki na najwyższym poziomie.

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła:
http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.513/wpis.3020
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,74896,18594230,rymarz.html
http://oknonabiznes.pl/ile-zarabia-zdun
http://wynagrodzenia.pl/moja_placa.php?s=659
http://www.wynagrodzenia.org/wynagrodzenia-podatki/dekarz-zarobki/
http://www.moja-pensja.pl/zarobki/982,ile-zarabia-Ko%C5%82odziej


Widok zawartości stron Widok zawartości stron