Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Historia Czarka – mistrza fryzjerstwa

2021-04-15

Rozmowa z Cezarem Juliuszem Żak – mistrzem fryzjerstwa, absolwentem Hufca Pracy w Elblągu (Warmińsko-Mazurska WK OHP).

Dzień dobry Czarku. Bardzo nam miło, że przyjąłeś nasze zaproszenie. Dziś spotykamy się na planie filmowym spotu z Twoim udziałem. Przedstaw się proszę i opowiedz, co się za chwilę tu zadzieje.

Hej, jestem Czarek. Jestem mistrzem fryzjerstwa i pokażę wam, jak można w krótkim czasie zrobić bardzo fajną metamorfozę. Spotkaliśmy się tutaj, żeby nagrać bardzo fajny materiał pokazujący jak zwykła szara dziewczyna może się przemienić w kreatywną osobę, która będzie w przyszłości stylizowała i odmieniała reszcie ludzi tak naprawdę życie.  

 

Od kiedy wiedziałeś, że fryzjerstwo to jest to, co chcesz robić?

Generalnie od dziecka nigdy nie chciałem być policjantem. Jak byłem mały, to wszyscy chłopcy bawili się samochodami, a ja zawsze lubiłem robić coś przy włosach. Mimo tego, że miałem pełno innych pomysłów w głowie, co mógłbym robić w przyszłości, to i tak moim najważniejszym pomysłem na życie było właśnie fryzjerstwo.

 

 

Jak wspominasz okres nauki? Co dało ci uczestnictwo w OHP?

Nauka w OHP dała mi duże możliwości. Wyjechałem na staż do Hiszpanii, dzięki czemu mogłem poznać fryzjerstwo z trochę innej strony. Fryzjerstwo za granicą jest całkowicie inne niż w Polsce. Inny sposób pracy, inne trendy w modzie. Staż w Hiszpanii był fajną przygodą i największą szansą, którą OHP dało mi i moim koleżankom.

Dorota Perlejewska, Komendant Hufca Pracy w Elblągu. To ona najbardziej mnie we wszystkim wspierała. Czasami nie miałem dużych chęci do pracy, a mimo tego zawsze mnie mobilizowała i jeszcze bardziej napędzała.

 

Czy bierzesz udział w konkursach fryzjerskich? Czy masz jakieś osiągnięcia?

Jeżeli chodzi o konkursy to staram się przynajmniej raz w roku brać udział w jakimś konkursie, bo to fajna odskocznia od zwykłej codziennej pracy. Są to konkursy ogólnopolskie. Już czwarty rok z rzędu brakuje mi dosłownie paru punktów, żeby być w tej magicznej trójce.

 

 

Twoje plany na przyszłość?

Jakie są moje plany na przyszłość? Od dziecka moim marzeniem było zostać fajnym fryzjerem. Chciałem robić coś konkretnego, kreatywnego i mieć z tego przyjemność. W przyszłości chcę otworzyć firmę i stworzyć własną markę. Mam nadzieję, że tak się niedługo stanie.

 

Trzymamy za to kciuki. A jeśli byś potrzebował wsparcia w przygotowaniu biznesplanu i założeniu działalności służymy pomocą. 

 

Jesteś fryzjerem i jednocześnie stylistą.  Co w Twojej pracy sprawia Ci radość?

Ja ogólnie lubię wszystko. Największą przyjemność sprawiają mi duże zmiany, metamorfozy. Zajmuję się głównie doczepianiem i koloryzacją włosów. Zgłaszają się do mnie kobiety, które mają delikatne włosy, a ich marzeniem jest zwiększenie objętości i długości włosów. Profesjonalne doczepienie to najszybszy i najbardziej efektowny sposób na to, by spełnić te marzenia.

 

Największe dotychczasowe osiągnięcie zawodowe?

Moim największym osiągnięciem, poza wszystkimi konkursami, było zdanie egzaminu mistrzowskiego. Kosztowało mnie to bardzo dużo wysiłku, nerwów i stresu. Zdając egzamin miałem 22 lata i nie było to łatwe, szczególnie ze względu na czas, jaki teraz mamy. Ale myślę, że jeśli ma się chęci i plan na życie to wszystko jest możliwe.

 

Czy chciałbyś coś powiedzieć bezpośrednio skierowanego do młodzieży z OHP?

Jeżeli chodzi o to, co mogę poradzić, podpowiedzieć każdemu, to, że tak naprawdę mają bardzo duże wsparcie, o którym może nawet nie zdają sobie sprawy, jakie ono jest wielkie, we wszystkich opiekunach i w wielu rzeczach, w których mogą pomóc - tak jak mi. Podpowiedzieć im, popchnąć ich do tego, co jest fajne, żeby rozwijali swoje plany, żeby byli dobrymi rzemieślnikami i żeby dążyli po prostu do tego, do czego chcą. Bo tak jak powiedziałem, nie ma rzeczy niemożliwych tylko wystarczy, żeby czasami tak po prostu ktoś podpowiedział. A tutaj wszyscy opiekunowie na pewno pomogą i utwierdzą ich w tym, że są po prostu dobrzy. 

 

Rozwój to piękny proces, który jest kwintesencją życia prywatnego i zawodowego. Dziś mam przed sobą młodego człowieka, który już odniósł niewątpliwy sukces i ma wiele planów na przyszłość. Cieszę się, że mogliśmy o tym porozmawiać. Dziękuję za rozmowę. Powodzenia!

 

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

https://www.facebook.com/ohp.warmiamazury/videos/300181684831031

Zobaczcie również, co nasz mistrz potrafi wyczarować umiejętną kompozycją wiedzy i praktyki:

https://www.facebook.com/ohp.warmiamazury/videos/931616647594248

 

Prowadząca rozmowę: Katarzyna Milczarek

Autor zdjęć: Katarzyna Milczarek, Łukasz Alex Waleszczyński


Widok zawartości stron Widok zawartości stron