Wydawca treści
Internetowa miłość – tak czy nie?
W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu i nieustanne bycie online jest rzeczą normalną. To narzędzie do pozyskiwania wiedzy, dokonywania zakupów, komunikowania się, a nawet zdobywania kompetencji poprzez e-learning. Nic więc dziwnego, że młode pokolenie w sieci szuka również miłości.
Anonimowość
Do założenia profilu na portalu randkowym nie potrzebujemy wiele: internet + komputer lub telefon. Przy rejestracji nie wymaga się od nas zbyt wielu informacji. Nikt nie weryfikuje zamieszczanych przez nas danych. Dzięki temu mamy możliwość wykreowania swojej osoby w sposób, jaki chcemy być postrzegani i nie zawsze do końca pokazujemy, jacy jesteśmy naprawdę.
Szczerość
Czy zakładając swój profil na portalu randkowym, jesteśmy do końca szczerzy wobec siebie, a przede wszystkim wobec ludzi, którzy będą o nas czytać? Najczęściej to, co piszemy o sobie jest odzwierciedleniem tego, jak chcemy być postrzegani. Mamy przy tym ułatwione zadanie, gdyż odrealniając swój opis, mamy świadomość, że osoba po drugiej stronie nas nie zna i nie widzi. Ale pamiętajmy, że nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie łącza. Może osoba, która wpadła nam „w oko”, również posiada wyidealizowany profil?
Rozczarowanie
No dobrze, mamy już swój profil, piękny, przekolorowany… I zaczyna się nawiązywanie znajomości. Co robimy? Przeważnie podtrzymujemy informacje, które umieściliśmy, rejestrując się na portalu. Dochodzimy do wniosku, że skoro ktoś się nami zainteresował, to po co prostować swój nieprawdziwy wizerunek? I tak brniemy dalej.
Pada propozycja spotkania. I tu zaczynają się problemy. Co teraz? Czy powiedzieć, kim naprawdę jestem i jak wyglądam? A jeśli tak, to jak odbierze nas ta druga osoba? A jeśli dowie się o nas prawdy, to czy będzie się chciała spotkać? Musimy być też świadomi, że osoba, którą poznaliśmy w internecie, również może przedstawiać siebie nieprawdziwie. Może wcale nie jest w naszym wieku, a dużo starsza lub młodsza, może jest już w jakimś związku i znajomość traktuje jako zabawę? Takich pytań będzie się nam nasuwać całe mnóstwo.
Bezpieczeństwo
Nie mówimy NIE zawieraniu znajomości przez internet. Podkreślić jednak należy, że nie są one do końca bezpieczne i niosą za sobą wiele zagrożeń. Na portalach randkowych może zalogować się praktycznie każdy – i na to należy zwrócić szczególną uwagę. Oszuści, zboczeńcy, zwyrodnialcy, jak również osoby z zaburzeniami psychicznymi. Nie należy zakładać, że każdy poznany tam człowiek taki jest, ale warto pozostać czujnym, szczególnie jest to ostrzeżenie kierowane do kobiet, które znacznie częściej padają ofiarą nieuczciwości w sieci.
Czujność
Zawieranie znajomości przez internet może być miłe i przyjemne. Może przynieść cudowną relację i wzbogacić nasze życie o wspaniałego człowieka, w którym ulokujemy nasze uczucia. Jednak ważne jest, żeby robić to rozsądnie i bezpiecznie.
Powinniśmy trzymać się kilku zasad, które są bardzo istotne:
- Nie ufajmy od razu nowo poznanej osobie.
- Nie podawajmy swoich danych osobowych.
- Pamiętajmy, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
- Nie podawajmy swojego dokładnego adresu.
- Szczególną czujność zachowajmy, gdy nowopoznana osoba proponuje spotkanie już po kilku dniach.
- Nie podawajmy swojego numeru telefonu, adresu skrzynki mailowej ani swoich prywatnych komunikatorów.
- Udzielajmy o sobie jak najmniej informacji.
- Informujmy kogoś bliskiego o spotkaniu z sympatią z internetu, podając czas i miejsce tego spotkania.
- Nie wsiadajmy do samochodu nowopoznanej osoby.
- Nie godźmy się na wizytę w domu nowopoznanej osoby.
- Umawiajmy się w miejscach publicznych, nigdy w ustronnych miejscach, czy na uboczach miasta. Obecność innych ludzi podnosi nasze bezpieczeństwo, a jednocześnie nie odbiera nam możliwości poznania na żywo potencjalnego partnera.
Seksting
To nowy trend, przede wszystkim wśród młodzieży, polegający na przesyłaniu własnych intymnych zdjęć lub filmików, ukazującym autora zdjęcia nago bądź prawie nago. Rozsyłanie tego typu treści do osób, których nie znamy, niesie za sobą przede wszystkim brak kontroli nad sposobem i intencjami, w jaki sposób zostanie dane zdjęcie lub film wykorzystany. Czy nie będzie argumentem w szantażu czy wyłudzeniu?
To, co inni będą mogli wykorzystać przeciwko nam i w jakiej formie, zależy jedynie od nas samych. Im więcej informacji, zdjęć – nie zawsze dla nas przychylnych – udostępniamy, tym większe możemy mieć w przyszłości nieprzyjemności.
Pamiętaj, że w internecie możesz natknąć się na osoby nieprzychylne ci. Zazdrosna koleżanka, niemiły znajomy czy oszust szukający naiwnych dziewcząt dla pozyskania ich intymnych zdjęć – chwila nieuwagi może doprowadzić do cyberprzemocy.
Życie realne
Nawiązywanie znajomości przez internet może spowodować, że pogrążymy się w fikcji, przez co zaburzają się w nas realne kontakty społeczne i stajemy się mniej czujni i bardziej narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w realnym świecie. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie w internecie, tak samo jak w prawdziwym życiu.
Starajmy się, aby nasze internetowe znajomości nie zastępowały nam przyjaciół w realnym świecie, bo z nimi możemy się spotkać twarzą w twarz, spojrzeć w oczy, przytulić się i wiemy, kim tak naprawdę są. Internet nie da nam bliskości drugiej osoby, a pozorne poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym może zmienić się w lęk, poczucie osaczenia i bezsilności.
Autorzy:
- Honorata Sikora-Studzińska – st. wychowawca Hufca Pracy w Szczecinku,
- Izabela Kos – Inspektor ds. rynku pracy ECAM w ZWK OHP w Szczecinie.
Źródła:
- Na podstawie rozmów z uczestnikami Hufca Pracy w Szczecinku,
- https://wizerunekkobiety.pl/charakter-uczucia/zwiazki-relacje/czy-randki-przez-internet-sa-bezpieczne-porady/
- https://statuo.pl/2016/10/12/szukanie-milosci-internet/
- http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/internetowe-zagrozenia-dzieci-i-mlodziezy/
- https://fdds.pl/tag/seksting/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024