Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak dotarłem do celu? Wywiad z absolwentem OSiW w Grudziądzu

2022-05-04

Maciej Kosiorowski jest absolwentem Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Grudziądzu. Ukończył edukację w roku 2021. Aktualnie pracuje w wyuczonym zawodzie, który daje mu szansę na dalszy rozwój.

Zapraszamy na wywiad z Maciejem.

 

Dlaczego wybrałeś OHP?

Po ukończeniu klasy VII Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim, wychowawca klasy zaproponował mi kontynuowanie nauki w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Grudziądzu, gdzie mógłbym oprócz ukończenia szkoły dodatkowo zdobyć zawód. Zgodziłem się i nie żałuję!

 

Czy pobyt w internacie pomógł ci w życiu?

Chociaż byłem nieśmiałym chłopakiem, w Internacie poznałem wielu fajnych kolegów i koleżanki. Dzięki zaufaniu z ich strony zostałem członkiem Rady Młodzieży, następnie przewodniczącym tej rady, a także przewodniczącym Klubu Aktywnych w naszym województwie, co utwierdziło mnie, że mogę zrobić naprawdę wiele pozytywnych rzeczy dla innych. Ogarnęło mnie miłe, dotąd niespotykane uczucie. Pomyślałem ,,Jestem dla innych ważny, mogę coś zdziałać…”. Tak też się stało. Wierzę, że pewnie kilku osobom pomogłem. Jednak pomogłem także samemu sobie. Stałem się odważniejszy i bardziej śmiały. Dziś dziękuję wam za to!

 

Czy proponowane atrakcje w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP pozwoliły ci na rozwój swoich pasji?

Jak najbardziej. Działo się tam wiele rzeczy. Chodziliśmy do kina, na spotkania z ciekawymi ludźmi. Organizowane były zajęcia sportowe (m.in. siłownia), spływy kajakowe, zajęcia teatralno-wokalne, a nawet wyjazd na Ukrainę. Nie sposób było się nudzić.

 

Należąc do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonowie Pomorskim mogłem przekazać innym, z własnej autopsji, jak należy zachować się w sytuacjach zagrażających życiu, by pomóc innym, a nie przeszkadzać. Byłem dumny z tego co robię.

 

Czy mógłbyś opowiedzieć, jak w twoim przypadku, wyglądało zdobycie zawodu stolarza?

Rozmowy z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy ukierunkowały mnie na odpowiednie „tory” i wskazały kierunek kształcenia. Miałem predyspozycje w kierunku zawodu stolarza, więc zaproponowano mi naukę na warsztacie stolarskim Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu. Stolarnia była dobrze wyposażona, a ja dzięki instruktorowi poznałem podstawy pracy w drewnie, jego obróbki oraz czynności wykorzystywanych do powstania efektu końcowego.

 

 

Czy zdobyte umiejętności pozwoliły ci również znaleźć pracę?

Dzięki wsparciu kadry i otrzymaniu wskazówek aplikowałem swoje dokumenty do kilku firm. I udało się! Firma z Brodnicy zgodziła się mnie zatrudnić na stanowisko operatora maszyn. Firma ta zajmuje się produkcją mebli kuchennych i łazienkowych.

 

Więcej inspirujących historii uczestników OHP znajdziesz w zakładce "Im się udało".

 

Macieju, a co robisz poza pracą?

Aktualnie jestem animatorem i redaktorem w klubie sportowym LKS ,,Naprzód Jabłonowo Pomorskie”. Zajmuje się fotografowaniem imprez sportowych, a także uatrakcyjnieniem przebiegu tych wydarzeń – występując jako maskotka klubu. Jak zawsze działanie na rzecz społeczności lokalnych sprawia mi ogromną radość.

 

A o czym marzysz?

Moim marzeniem jest, bym dzięki nauce i zdobyciu zawodu stolarza mógł godnie żyć. By doświadczenie, które zdobyłem dawało satysfakcję w pracy, a zdobyte środki pozwalały na spełnianie zachcianek. No i także na utrzymaniu swojej rodziny, którą w przyszłości chciałbym mieć.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w dalszym życiu…

 

Wywiad przeprowadził: Jakub Gertner, Wychowawca 2-1 OSiW w Grudziądzu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron