Wydawca treści
Jak pokonać nieśmiałość? Metody, które się sprawdzają
2023-03-07
Badania pokazują, że około 93 procent ludzi doświadczyło co najmniej kilkakrotnie w życiu stanu głębokiej nieśmiałości. Niektórzy borykają się z nią na co dzień. Jeśli uważasz, że masz problem z nieśmiałością, ten artykuł podpowie ci, jak można ją pokonać.
Nieśmiałość to nie choroba, a cecha osobowości, która negatywnie wpływa na kontakty interpersonalne ludzi. Stopień nieśmiałości może być różny u każdej z osób dotkniętych tym zjawiskiem. W określonych sytuacjach ktoś tylko nieznacznie się zaczerwieni, a kogoś innego dopadnie paraliżujący lęk przed rozmową z drugim człowiekiem.
Z nieśmiałością można sobie poradzić, wykorzystując w tym celu kilka zaprezentowanych poniżej sposobów polecanych przez psychologów. Przeczytaj, oceń i spróbuj wprowadzić w życie.
Poznaj swoją nieśmiałość
Zastanów się nad tym, kiedy i jak często się zawstydzasz; kto lub co cię onieśmiela; jak się wtedy zachowujesz? Odpowiedz sobie na pytanie: czy twoje obawy związane z tymi sytuacjami się sprawdziły, czy też bałeś się „na zapas”? Rzadko bowiem zdarza się, żeby w życiu spełniały się tylko czarne scenariusze, a ty być może masz tendencję do generalizowania i przeżywania porażek. One przytrafiają się nawet tym najbardziej pewnym siebie.
Metoda: Od dziś zacznij skupiać się na swoich zwycięstwach, tych dużych i tych małych, jak np. zapytanie kogoś obcego o drogę lub rozmowa z kimś nowym w szkole. O niepowodzeniach zapomnij jak najszybciej, sukcesy zapisuj codziennie w widocznym miejscu i „karm” nimi swoją pewność siebie.
Wzmacniaj swoje poczucie wartości
Nieśmiali często patrzą na siebie tylko krytycznym okiem i zbyt wiele od siebie wymagają. W ten sposób skutecznie obniżają wiarę we własne możliwości. Zastanów się, czy ty przypadkiem też tak nie robisz? Czy za sprawą jednej złej oceny z matematyki nie zacząłeś wątpić w swoje matematyczne zdolności? Jak każdy, ty też masz swoje słabe i mocne strony. Przeanalizuj je, bądź ich świadom i staraj się w miarę możliwości pracować nad słabościami.
Metoda: Nie wpadaj w pułapkę perfekcjonizmu, nie wszystko w życiu musi się udać na sto procent. Stopniowo, metodą małych kroków, pokonuj swoje ograniczenia. Uwierz w komplementy, które słyszysz od innych. Spójrz na problem, który masz rozwiązać z różnych perspektyw, to pozwoli ci nabrać zdrowego dystansu. Unikniesz w ten sposób doszukiwania się winy tylko w sobie i z czasem zaufasz swoim możliwościom.
Wyjdź do ludzi
Nieśmiałość sprawia, że niektórzy zaczynają unikać ludzi lub otaczają się tylko tymi, wśród których czują się bezpiecznie. Pomyśl, czy i ty nie stosujesz takiej strategii; czy nie chowasz się za plecami kolegi lub rodziców i unikasz w ten sposób niewygodnych dla ciebie sytuacji? Na pewno już zauważyłeś, że na dłuższą metę to się nie sprawdzi. Nie żyjesz na bezludnej wyspie i zawsze będą wokół ciebie różni ludzie, bardziej lub mniej sympatyczni. Musisz nauczyć się wśród nich funkcjonować.
Metoda: Stawiaj sobie codziennie wyzwania zgodnie z zasadą „o krok dalej”. Na początek zagadnij na przerwie lubianą koleżankę, potem poproś kogoś obcego na ulicy o pomoc, innym razem spróbuj wypowiedzieć się na jakiś temat na forum klasy. Nie będzie to łatwe, ale trening czyni mistrza. Jeśli będziesz konsekwentny i otwarty na ludzi, to szybciej niż myślisz poszerzysz grono znajomych i swobodniej zaczniesz nawiązywać różne relacje. Jeśli kontakt bezpośredni bardzo cię onieśmiela, możesz zacząć od poznawania ludzi na forach społecznościowych.
Wykonuj ćwiczenia na nieśmiałość
W sytuacjach podbramkowych spróbuj poniższych technik ograniczających uczucie zawstydzenia:
- weź pięć głębokich i powolnych wdechów i wydechów, skupiając się na napięciu zlokalizowanym w klatce piersiowej, gardle lub splocie słonecznym; skup się na oddechach i uwolnij stres, który uwiązł w twoim ciele;
- w trakcie rozmowy skup uwagę na rozmówcy, staraj się utrzymywać z nim kontakt wzrokowy, zainteresuj się tym, co do ciebie mówi, słuchaj i zadawaj pytania – w ten sposób odwrócisz uwagę od narastającego w tobie lęku;
- ćwicz swoje wypowiedzi przed lustrem, skup się na swoim odbiciu, które potraktuj jak rozmówcę – trenuj w ten sposób najtrudniejsze rozmowy, które przed tobą; to też dobra okazja do obserwacji mowy twojego ciała.
Pamiętaj, że zdrowa nieśmiałość może mieć też swoje dobre strony. Osoby nieśmiałe często uchodzą za rozsądne i cierpliwe. Są doskonałymi słuchaczami, czym zyskują sobie opinię godnych zaufania. Jeżeli jednak uważasz, że twoja nieśmiałość bardzo utrudnia ci życie i sam sobie z nią nie poradzisz, skorzystaj z pomocy dobrego psychologa, który okaże ci profesjonalne wsparcie.
Autor: Justyna Sandelewska – doradca zawodowy – MCIZ w Częstochowie
Źródła:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/123816,1,jak-pokonac-niesmialosc--5-krokow.read
https://www.pokonajlek.pl/niesmialosc/
https://liczysiewynik.pl/jak-przezwyciezyc-niesmialosc/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024