Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak polubić samego siebie?

"Zaskakujące jest jak wiele ludzi idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi." Sidney J. Harris

jak-polubic-siebie-1160.jpg

Dwie różne dziewczyny

Patrzysz na piękną i inteligentną koleżankę ze szkoły. Myślisz, że to ona powinna zostać przewodniczącą klasy! Przecież ma same piątki i wysoką frekwencję. Nie jest konfliktowa, zawsze każdemu pomoże. Tylko za rzadko się uśmiecha i w ogóle nie patrzy w oczy kiedy z kimś rozmawia. Jest skromna, chyba nawet nieśmiała. Zastanawiasz się, czy mimo zewnętrznego piękna, mądrości i sumienności będzie ona w stanie pracować na rzecz klasy… W rezultacie oddajesz głos na jej kontrkandydatkę.

Ta druga ciągle ma cos do powiedzenia, pod warunkiem, że jest obecna w szkole. Osiąga średnie wyniki w nauce. Nosi obcisłe legginsy a przecież ma znaczną nadwagę. Koleżanki śmiały się, że chyba nie ma w domu lustra. Jednak ona zawsze jest radosna, pełna energii i wiary w siebie. Wszystko potrafi załatwić. Powtarza, że jak jej nie wpuszczą drzwiami, to wejdzie oknem. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych.

Jak myślisz, która z nich osiągnie większe sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym?

Wizerunek samego siebie odzwierciedla poziom samoakceptacji. Kiedy akceptujesz siebie, zaakceptujesz innych i to co przyniesie ci los. Sztuka samoakceptacji polega na poznawaniu samego siebie.

Czy i jak można zmienić negatywny wizerunek samego siebie i polubić siebie?

W pierwszej kolejności należy przyjąć, że negatywny wizerunek samego siebie jest zniekształcony. Obraz zakorzeniony w mózgu uważamy za całkowicie prawdziwy. Jeżeli cechuje cię negatywny wizerunek siebie, mniemanie o sobie samym stanowi wytwór wyobraźni. Uważasz, że jesteś gorszy od innych ludzi. Możesz twierdzić, że inne osoby uważają ciebie za mniej wartościowego. Jednak nikt nie jest dla ciebie tak okrutny, jak ty sam. Jeżeli negatywny wizerunek samego siebie powstrzymuje cię przez działaniem, musisz spojrzeć na siebie obiektywnie. Podejmij próbę oceny swoich mocnych i słabych stron. Kiedy posiądziesz wiedzę na temat swoich zalet, pozwoli ci to, wyznaczać realne cele, pokonywać przeszkody oraz wykorzystywać dane ci szanse. Z kolei świadomość słabych stron może pozwolić ci na znalezienie sposobu ich obejścia. Wiedząc, że jesteś nieśmiały, nie zdecydujesz się na zostanie aktorem. Będziesz wybierał jakie ścieżki życiowe, na których twoje słabe strony nie będą stanowiły problemu.

W książkach o tematyce psychologicznej znajdziesz wiele wskazówek oraz ćwiczeń jak pracować ze sobą nad sobą, aby zwiększyć poziom samoakceptacji, polubić siebie i innych.

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu,  w pierwszej kolejności naucz się kochać i akceptować siebie. Dzięki temu nabierzesz zaufania do siebie i wzmocnisz twoją wiarę we własne siły.

Autor: Anna Biernat, wychowawca HP Świdnica

Źródło: „Psychologia Sukcesu", Denis Waitley, Warszawa 2011.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron