Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak pomóc dziecku wybrać zawód? Użyj Mapy Karier

2023-02-16

Jako rodzice nie powinniśmy zbytnio wpływać na decyzje dzieci odnośnie ich przyszłości, wybranej szkoły czy zawodu. Możemy im jednak pomóc w dokonaniu wyboru.

Jeśli jesteś rodzicem nastoletniego dziecka, które waha się nad wyborem szkoły lub zawodu, pamiętaj, by nigdy nie wywierać na dziecku presji. Odłóż na bok wszystkie swoje ambicje i niespełnione marzenia – nie próbuj ich spełniać w osobie dziecka. To jego życie – niech decyduje za siebie, popełnia błędy i się na nich uczy.

 

Nie musisz jednak biernie przyglądać się rozterkom dziecka. Zadawaj mu pomocnicze pytania, np.:

  • Co lubisz robić?
  • Czy chcesz pracować sama/sam czy z ludźmi?
  • Jak widzisz swoją przyszłość za 5/10/15 lat?
  • Czy chcesz być czyimś pracownikiem czy pracować na własny rachunek?

Takie pytanie mogą pomóc nakierować dążenia dziecka na odpowiednie tory.

W Internecie są też świetne narzędzia, które mogą pomóc dziecku w wyborze zawodu. Jedno z nich – Mapę Karier – chcemy polecić w tym tekście.

Mapa Karier to darmowe, interaktywne narzędzie wspierające doradztwo zawodowe w szkole. Naszym zdaniem jednak może świetnie posłużyć także rodzicom i nadaje się do samodzielnego korzystania przez młodzież!

Z pomocą Mapy można odkryć, lepiej poznać i porównać setki zawodów (już ponad 400) oraz przekonać się, jak wygląda droga od szkoły podstawowej do wymarzonego stanowiska.

 

Do czego służy Mapa Karier?

Mapa Karier (https://mapakarier.org/) powstała po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o rynku pracy. Z badań społecznych wynika, że ta wiedza jest bardzo ograniczona, co może skutkować nieoptymalnymi decyzjami dotyczącymi dalszej edukacji i kariery. Problemem jest zwłaszcza zbyt wczesne odrzucanie przez dzieci pewnych dziedzin wiedzy (np. przedmiotów ścisłych).

Mapa Karier dostępna jest w dwóch wersjach: Miasto Zawodów jest przeznaczone raczej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, natomiast Ścieżki Kariery raczej dla starszych dzieci i młodzieży.

Warto usiąść do niej wspólnie z dzieckiem, by przejrzeć dostępne tam informacje.

 

Skąd biorą się dane w Mapie Karier?

Opisy zawodów w Mapie Karier pochodzą z publicznie dostępnych danych:

  • raportów i danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS);
  • aktualnych ogłoszeń o pracę zamieszczanych w popularnych serwisach;
  • materiałów instytucji publicznych i pozarządowych zajmujących się doradztwem zawodowym.
     

Jak to działa?

Informacje można łatwo filtrować wg różnych kryteriów, np. czasu nauki czy zarobków. Można ustawić płeć – wtedy zdjęcia zmienią się odpowiednio, co umożliwia łatwiejsze wczucie się w zawód. Po wejściu w dany zawód znajdziemy opis, istotne umiejętności, ścieżkę edukacyjną oraz statystki. Ikonki na górze podkreślają najważniejsze cechy, np. czy zawód jest samodzielny czy wymaga pracy w grupie.

Przekonajcie się sami, jak pomocnym narzędziem jest Mapa Karier.

 

Autor: Joanna Buharewicz

Na podstawie informacji od Mapa Karier