Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak przekuć porażkę w sukces?

2018-10-15

Do tej pory nie udało ci się osiągnąć sukcesu i uważasz, że los ci nie sprzyja, a nawet rzuca kłody pod nogi, utrudniając osiągnięcie pełni szczęścia i radości? Przeczytaj ten tekst!

Zastanów się, co lub kto uniemożliwia ci osiągnięcie wszystkiego, co jesteś w stanie osiągnąć dzięki swoim możliwościom? Z jakimi negatywnymi doświadczeniami musisz się zmierzyć, aby stać się człowiekiem sukcesu?

Droga do osiągnięcia sukcesu rozpoczyna się od zmiany myślenia na swój temat. Należy uświadomić sobie, że posiadamy potencjał oraz możliwość kierowania swoim życiem i osiągania postawionych sobie celów. Każdy tworzy świat wokół siebie za pomocą swoich myśli i przekonań. A co najważniejsze, dzięki umiejętności kreowania swojej przyszłości, poprzez podejmowanie świadomych decyzji.

Wizualizuj swój cel

Pomyśl o przyszłości i zastanów się, co chciałbyś osiągnąć. Co jest dla ciebie ważne? Praca, kariera, wysokie zarobki, a może stawiasz na szczęście rodzinne? Stwórz obraz swojej idealnej przyszłości, osoby którą chciałbyś być. Zacznij od zaplanowania najbliższych 5 lat i zastanów się, w jakim miejscu znajdujesz się obecnie. Tym razem postaraj się, żeby twoje plany były możliwe do osiągnięcia. Podziel swój długookresowy cel na mniejsze. Zastanów się, co chcesz osiągnąć na tydzień, miesiąc, a następnie określ zadania, które musisz wykonać, aby je osiągnąć.

Staw czoła problemom

Zidentyfikuj czynniki (ludzi, sytuacje, wspomnienia) wywołujące negatywne emocje i zacznij zmieniać swoje myślenie. Oddziel fakty od problemów. Fakty to zazwyczaj wydarzenia
z przeszłości, na które nie mamy wpływu, dlatego denerwowanie się nimi nic nie zmieni. Skup się na prawdziwych problemach, czyli sytuacjach, które mają swoją przyczynę
w przeszłości, ale obecnie podjęte przez ciebie działania mogą wpłynąć na ich przebieg. Nie magazynuj negatywnych emocji, nie uciekaj od problemów, ale postaraj się je zrozumieć, a co najważniejsze – wyjdź im naprzeciw! Zaakceptuj przeszłość, wyciągnij naukę na przyszłość i ruszaj dalej.

Aktywnie działaj

Naucz się oceniać swoje wspomnienia w sposób pozytywny. Przestań narzekać i krytykować. Weź całkowitą odpowiedzialności za to, kim byłeś i kim jesteś. Zaakceptuj siebie i buduj poczucie własnej wartości. Uwolnij się od poczucia winy i nie pozwól, aby tobą manipulowano za jego pomocą. Nie zazdrość osobom, które osiągnęły sukces, traktuj je jako inspirację, zastanów się czego możesz się od nich nauczyć.

Pamiętaj – każdy jest stworzony do osiągnięcia sukcesu – TY też. Nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Jeśli będziesz starał się wystarczająco długo i mocno, wkładając w to dużo pracy – osiągniesz szczęście. Pozbądź się własnych ograniczeń. Zrozum, że każda trudność, która cię spotyka, zawiera w sobie cząstkę korzyści i przyszłych sukcesów.

Zapamiętaj słowa Abrahama Lincolna: „Ludzie są zazwyczaj na tyle szczęśliwi, na ile sami sobie pozwolą".

Autor: Monika Kozakiewicz - doradca zawodowy Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Sandomierzu

Źródło: Tracy B., Tracy Stein C.,  Pocałuj tę żabę!, WAMEX, MT BIZNES, Warszawa 2012.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron