Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak skutecznie szukać pracy?

O metodach poszukiwania pracy napisano wiele artykułów i poradników. Dlaczego więc tak wiele osób ciągle ma trudności ze znalezieniem zatrudnienia? Co zrobić, aby te poszukiwania zakończyły się sukcesem?

Przede wszystkim nie oczekuj cudów i nie załamuj się pierwszymi niepowodzeniami! Każda ewentualna porażka to nowe doświadczenie na przyszłość.

Najpierw spokojnie zastanów się, jaka praca by Cię satysfakcjonowała? Co w niej byłoby dla Ciebie najistotniejsze? Wysokość zarobków? Możliwość rozwoju? Ludzie, z którymi byś przebywał? Samodzielność w podejmowaniu decyzji? Szansa na wyjazdy zagraniczne? A może jednak prowadzenie własnej firmy?

Teraz przeanalizuj swój potencjał, swoje zainteresowania, umiejętności, kwalifikacje i możliwości zawodowe. Zrób to szczerze, bez koloryzowania rzeczywistości! Nie na zasadzie „co chciałbym umieć" albo „wydaje mi się, że umiem", ale tak naprawdę „co potrafię". Jeśli sam nie jesteś w stanie  lub nie jesteś pewny, skorzystaj z pomocy  doradcy zawodowego, który pomoże Ci określić Twoje mocne strony lub Twoje preferencje zawodowe.

Teraz weź pod lupę lokalny rynek pracy. Czy z takimi kompetencjami zawodowymi, jakie posiadasz, znajdzie się na nim miejsce dla Ciebie? A może należałoby zainwestować w swój rozwój, podjąć się dodatkowego szkolenia, podszlifować znajomość języka obcego czy nabyć nowe umiejętności?

A jeśli nie w kraju, to może praca za granicą? Czy jesteś do niej wystarczająco przygotowany? Mobilny? Odważny? Czy stać Cię na to, aby zostawić bliskich i wyjechać na jakiś czas?

Szukaj. Przeglądaj ogłoszenia, pytaj znajomych. Miej oczy i uszy szeroko otwarte.

Jeśli już znalazłeś ofertę godną Twojej uwagi, zacznij działać!

  • Przygotuj swoje dokumenty aplikacyjne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy sobie poradzisz – skontaktuj się z doradcą zawodowym. Po to jesteśmy, aby w sposób profesjonalny służyć Ci radą i pomocą.
  • Przygotuj się do rozmowy z pracodawcą – i tu nieoceniona bywa pomoc specjalistów. Przećwicz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, postaraj się „na próbę" odbyć taką rozmowę. W trakcie tej właściwej rozmowy, będziesz spokojniejszy – bo przygotowany.
  • Ubierz się odpowiednio, zabierz dokumenty, nastaw się optymistycznie i do dzieła!

Rynek pracy czeka na Ciebie, aby zaoferować Ci to, co ma najlepsze. Najlepsze dla Ciebie! Tylko znajdź i zdobądź to, na czym tak naprawdę Ci zależy.
I pamiętaj: to Ty jesteś kowalem swojego losu! Powodzenia!
 
Autor tekstu: Agnieszka Serek
Doradca zawodowy MCK w Mniowie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron