Wydawca treści
Jak sprawić, by Polska zawsze była nieskończenie niepodległa?
2018-11-13
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto zastanowić się, co my, ludzie młodzi, możemy zrobić, aby nasza ojczyzna pozostała nieskończenie niepodległa.
Chyba nikt inny, tak jak młodzież ostatnimi czasy, nie akcentuje swojego patriotyzmu. Patriotyzm stał się dla nas pewnego rodzaju popkulturą. Wielu z nas ma w swojej szafie bluzę lub koszulkę nawiązującą do historii Polski, bądź naszego przywiązania do niej. Słuchamy muzyki z patriotycznymi tekstami.
Oficjalne obchody Dnia Niepodległości...
Akurat świętowanie 11 listopada nie jest dla nas jakoś specjalnie ciekawe. Wiadomo – długie i raczej nudne (według wielu młodych ludzi) przemówienia polityków, składanie wieńców oraz zaduma nie do końca oddają piękno tego święta. A że inaczej raczej nie wypada spędzić tego dnia, niestety zostajemy po prostu w domu i nasze świętowanie kończy się na wywieszeniu biało-czerwonej flagi.
…I pielęgnowanie patriotyzmu każdego dnia.
Pytanie, czy możemy jakoś inaczej i innego dnia świętować naszą niepodległość? Owszem! Odzyskanie niepodległości to nie była tylko zasługa przywódców, polityków czy żołnierzy, ale również zwykłych obywateli. To właśnie oni budowali nasz kraj. Ciężka praca dorosłych, ale i nauka dzieci oraz młodzieży, kultywowanie tradycji – właśnie to wszystko miało ogromny wpływ na to, że po 123 latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość.
Obecnie to nasza codzienność jest bardzo ważna.
A co jest codzienną pracą na rzecz ojczyzny? Np.:
-
sumienne wykonywanie obowiązków,
-
uczciwość w szkole i pracy,
-
troska o dobro wspólne i kulturę historyczną,
-
łagodzenie konfliktów,
-
codzienna wzajemna życzliwość,
-
udział w wyborach.
Ważna jest też pamięć o ludziach, którzy przyczynili się do naszej niepodległości, bo Polska to właśnie ludzie i ich historie – to oni podjęli trud budowy nowoczesnego, silnego państwa.
Nasza tożsamość narodowa była i jest najważniejszym elementem niepodległości, więc nie powinniśmy nigdy o niej zapominać. Warto poznawać historię Polski, która (choć nie była nigdy łatwa) zakończyła się „happy endem" i możemy codziennie cieszyć się z naszej suwerenności i żyć w pięknym, wolnym kraju w samym sercu Europy.
Autor: Dorota Nowosad, wolontariuszka hufca pracy w Tomaszowie Lubelskim
Źródła: informacje na stronach internetowych www.wikipedia.pl, www.lubiehrubie.pl, mojaniepodleglosc.pl, www.tvp.info.pl, wszystkoconajwazniejsze.pl
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024