Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak szansę przełożyć na zawodowy sukces?

Adrianna Suplicka, która trafiła do MCK w Ełku, dzięki projektowi „Równi na rynku pracy” miała możliwość uzupełnienia swoich kwalifikacji zawodowych oraz zdobycia ciekawej pracy pomimo tego, że niedawno została mamą. W pełni wykorzystała daną jej szasnę. Przeczytajcie wywiad z Adą, a przekonacie się, że warto korzystać z podobnych form wsparcia.

MCK OHP w Ełku: Jak dostałaś się do projektu „Równi na rynku pracy"?

Adrianna Suplicka: O realizowanym projekcie dowiedziałam się od mojej koleżanki, która była zapisana na listę uczestników. Gdy trafiłam do Młodzieżowego Centrum Kariery w Ełku poinformowano mnie, że niestety brak już wolnych miejsc i zapisano mnie na listę rezerwowych. A dostałam się przez łut szczęścia. Jedna z osób zrezygnowała z możliwości oferowanych przez OHP. Dzisiaj jestem jej bardzo wdzięczna, być może nie była gotowa na odniesienie sukcesu, a ja to wykorzystałam!

MCK OHP w Ełku: Dlaczego chciałaś wziąć udział w projekcie realizowanym przez Ochotnicze Hufce Pracy?

A.S.: Byłam świeżo upieczoną mamą, sytuacja życiowa zweryfikowała moje plany edukacyjno-zawodowe. Projekt był szansą na uzupełnienie wykształcenia i zdobycie doświadczenia zawodowego. Chciałam znaleźć pracę, nie tylko ze względu na siebie, ale też moją rodzinę.

MCK OHP w Ełku: Czy formy wsparcia z których korzystałaś były dopasowane do twoich zainteresowań i predyspozycji zawodowych?

A.S.: Tak, wszystkie formy wsparcia z których skorzystałam były zgodne z moimi zainteresowaniami. Na początku projektu uczestniczyłam w indywidualnych zajęciach z doradcą zawodowym, podczas których dokonaliśmy analizy moich mocnych stron, umiejętności i zdolności. Ponadto przygotowaliśmy Indywidualny Plan Działania, który pomógł realizować zaplanowane cele, zrealizować odpowiedni kurs zawodowy. Późniejsze spotkania z pośrednikiem pracy, który uwzględnił moje oczekiwania, pozwoliły znaleźć odpowiednie miejsce odbywania stażu.

MCK OHP w Ełku: Która forma wsparcia przydała ci się najbardziej?

A.S.: Zajęcia z doradcą zawodowym, ponieważ dostałam przydatne wskazówki, jak skutecznie szukać pracy, jak zachowywać się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Ponadto szkolenie zawodowe i staż, ponieważ dały szansę zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia w pracy.

MCK OHP w Ełku: Czego nauczyłaś się na stażu zawodowym?

A.S.: Podczas stażu nauczyłam się bardzo dużo. Między innymi profesjonalnej obsługi klienta, obsługi kasy fiskalnej, zasad ekspozycji towarów i dobierania odpowiednich kosmetyków do preferencji klientów. Staż przygotował mnie do roli pracownika, nauczył jak współpracować w grupie i wykonywać polecenia przełożonych. Poznałam prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Nauczyłam się samodzielności i odpowiedzialności za powierzone zadania.

MCK OHP w Ełku: Co dał ci udział w projekcie?

A.S.: Przede wszystkim dał mi pracę, z której jest bardzo zadowolona, do której lubię chodzić i która daje satysfakcję. Wiedzę, którą zdobywam na co dzień wykorzystuję również w życiu prywatnym.

Zapytałyśmy także kierownika drogerii, w której odbywał się staż Ady, dlaczego zdecydowano się na podjęcie dalszej współpracy ze stażystką.

MCK OHP w Ełku: Dlaczego zdecydowała się Pani zatrudnić Adriannę po zakończonym stażu?

Edyta Wiszowata: Staż zawodowy odbywały u mnie dwie beneficjentki projektu „Równi na rynku pracy". Ada od początku wykazywała się dużym zaangażowaniem, pracowitością oraz chęcią do nauki. Wykonywała wszystkie polecenia, robiła to dokładnie i sumiennie. Potrafi nawiązywać pozytywne relacje z klientami, jest uśmiechnięta i pomocna. Podczas odbywania stażu dała się poznać z jak najlepszej strony, dlatego zdecydowaliśmy się na jej zatrudnienie.

MCK OHP w Ełku: Ada, czy poleciłabyś innym udział w podobnym projekcie?

A.S.: Oczywiście! Jest to wielka szansa dla młodych ludzi, którzy szukają pracy. Tylko trzeba pamiętać, że samo nic nie przychodzi. Trzeba w każde swoje działanie włożyć wiele zaangażowania i pracy. Po prostu trzeba wykorzystać daną szansę!

Wywiad przeprowadziły: Beata Różańska, doradca zawodowy MCK OHP w Ełku, Beata Warsiewicz, pośrednik pracy MCK OHP w Ełku

Na zdjęciu: Adrianna w pracy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron