Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak szybko nauczyć się języka obcego? Wypróbuj metodę immersji

2021-11-16

Uczysz się języka obcego tradycyjnymi metodami? Wykorzystaj dodatkowo metodę immersji, która może zwiększyć skuteczność nauki języka. Na czym polega ten sposób? O tym oczywiście w tekście.

Naukowcy od dawna badają to, w jaki sposób najskuteczniej nauczyć się języka obcego. Jedną z metod, którą wskazują jako skuteczne wsparcie nauki metodami tradycyjnymi (pamięciowymi), jest metoda immersji.

 

Na czym polega?

Metoda immersji polega na częściowym zanurzeniu się w języku obcym, czyli częstym kontakcie z nim na co dzień.

 

Jak zastosować immersję?

Jeśli chcesz zastosować tę metodę, powinieneś jak najwięcej rzeczy w swoim otoczeniu przełożyć/zaprogramować na język, którego chcesz się nauczyć, np.:

  • przestawić język w menu telefonu i komputera,
  • oglądać filmy i seriale w tym języku, słuchać radia,
  • czytać książki/serwisy internetowe w obcym języku,
  • podpisać przedmioty wokół siebie słówkami z obcego języka (przy pomocy karteczek).


Idealnie byłoby zapisać się na zajęcia z native speakerem, z którym rozmowy obywałyby się tylko w języku obcym. Jednak wiadomo, że nie zawsze istnieje taka możliwość finansowa. Wtedy warto się jak najczęściej posiłkować wymienionymi wyżej sposobami.

 

Zainteresował cię ten tekst? Sprawdź inne metody nauki (nie tylko języków obcych) w artykule "Po co wiedzieć, jak się uczyć?"

 

Kto może zastosować metodę immersji?

Metoda immersji nie jest dla wszystkich. Raczej trudno przy pomocy tej metody będzie przyswoić język obcy osobom początkującym, rozpoczynającym dopiero naukę. Immersja wymaga podstawowej znajomości języka – potrzebny jest kontekst, który pomoże odnaleźć się wśród natłoku nowych obcych słów.

 

Dlatego właśnie badacze wskazują, że metoda submersji, czyli całkowitego zanurzenia się w obcym języku, nie jest wcale aż tak skuteczna, jak sądzono. Chodzi oczywiście o wyjazd do innego państwa bez jakiejkolwiek znajomości jego języka. Taka sytuacja powoduje frustrację przez niemożliwość komunikowania się nawet na podstawowe tematy.

 

Według naukowców zdecydowanie skuteczniejsza jest metoda immersji, czyli częściowego zanurzenia w języku obcym. Oczywiście pod warunkiem wcześniejszego poznania jego podstaw.

 

To jak? Kiedy wskakujesz na głęboką wodę nowego języka?

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

Radosław Kotarski, Włam się do mózgu

http://www.interbook.com.pl/immersja-jezykowa-najskuteczniejsza-metoda-nauki-jezyka-obcego/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron