Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak uniknąć błędów w dokumentach aplikacyjnych?

2022-06-23

Poszukujący pracy musi koniecznie zaopatrzyć się w dokumenty aplikacyjne, czyli CV oraz list motywacyjny. Napisanie odpowiednich dokumentów wcale nie jest takie proste, dlatego mamy kilka wskazówek.

Poniżej znajdziesz najczęściej popełniane błędy w CV. Warto ich unikać.

 

Lanie wody

Często lubimy koloryzować nasze osiągnięcia. Niestety kłamstwo w CV nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że prędzej czy później wyjdzie na jaw.

 

Pomysłowość na siłę

Dopasuj swoje CV do stanowiska, na które aplikujesz. Unikaj zbędnych zdobień i szlaczków. Postaraj się, aby twoje CV było przejrzyste i poprawne pod względem formalnym. Unikaj też żargonu. Jeśli musisz wykazać się kreatywnością, stwórz własne portfolio. To w nim możesz zawrzeć swoje prace i pomysły.

 

Nieprofesjonalne dane kontaktowe

W dokumentach aplikacyjnych używaj oficjalnego maila. Najlepiej, jeśli będzie on zawierał twoje imię i nazwisko. Zrezygnuj z maila, którego założyłeś w podstawówce, szczególnie jeśli brzmi np. devil666@gmail.com lub prosiaczek@buziaczek.pl.

 

Format plików

Swoje dokumenty zapisz w formacie PDF. Wtedy masz pewność, że tekst w CV się nie "rozjedzie", zostanie odczytany przez odbiorcę i nikt nie wprowadzi w nim zmian. Plik nazwij swoim imieniem i nazwiskiem.

 

Nieodpowiednie zdjęcie

Zapomnij o selfi, które pstrykałeś godzinami w łazience, na imrezie lub na wakacjach – takie zdjęcia pozostaw w swojej galerii zdjęć. Do CV użyj profesjonalnego zdjęcia. Pamiętaj, że dodanie zdjęcia działa na twoją korzyść, pomagając rekruterowi skojarzyć kandydata. Wysyłanie CV bez zdjęcia nie jest błędem, jeśli nie oczekuje tego pracodawca.

 

Brak lub nieaktualna zgoda na przetwarzanie danych

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest niezbędna w dokumentach aplikacyjnych. Bez niej twoja kandydatura nie może być brana pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Zawsze sprawdzaj, czy twoja zgoda jest aktualna. Aplikując do danego pracodawcy, zweryfikuj, czy nie oczekuje on od kandydatów użycia zgody, której treść zamieścił w ogłoszeniu.

 

Pamiętaj! W każdej jednostce rozwoju zawodowego Ochotniczych Hufców Pracy możesz bezpłatnie napisać, sprawdzić i wydrukować swoje CV.

 

Możesz również skorzystać z pomocy specjalistów online, odwiedzając naszą zakładkę „Moje pierwsze CV”.

 

 

Autor: Agnieszka Barzycka – pośrednik pracy/asystent EURES


Widok zawartości stron Widok zawartości stron