Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak w prosty sposób chronić Ziemię? 5 pomysłów

2022-04-21

Nie przejmujesz się ekologią, bo myślisz, że ochrona przyrody jest zbyt skomplikowana i pochłania czas? Nic bardziej mylnego. Poznaj 5 prostych sposobów, które pomogą ci zatroszczyć się o naszą planetę.

      

Ziemia nie jest naszą własnością. Ktoś ujął to bardzo obrazowo, mówiąc, że jest raczej miejscem, które dzierżawimy (a więc pożyczamy) od przyszłych pokoleń. Musimy kiedyś zwrócić ją w dobrym stanie naszym dzieciom i wnukom.

 

Do tej pory jako ludzkość nie staraliśmy się za bardzo. Katastrofa klimatyczna, która ciąży nad naszą planetą, to niestety efekt nieodpowiedzialnego działania nas wszystkich: śmiecenia, marnowania wody, podwyższenia średnich temperatur i nieracjonalnego wykorzystywania ziemskich zasobów.

 

Co możesz zrobić jako młody człowiek, by w codziennym życiu chronić Ziemię?

 

 1. Segreguj śmieci

Tylko tyle i aż tyle. Temat „wałkowany” nieustannie, a jednak wciąż w polskich lasach i przydrożnych rowach walają się tony śmieci. Zwłaszcza plastikowe odpady rozkładają się bardzo długo, degradując podłoże i zagrażając życiu zwierząt morskich.

 

Czy słyszałeś o wyspach śmieci na oceanach? Są ogromne! Ta na Oceanie Spokojnym (między Kalifornią a Hawajami) jest pięć razy większa od Polski...! To naprawdę niechlubny rekord. A takich wysp jest więcej – śmieci dryfują także na Oceanach Indyjskim i Atlantyckim. Pomyśl o nich oraz o zalegających w lasach odpadach i cofnij rękę zanim wyrzucisz butelkę w czasie spaceru.

 

 

 

Wrzucaj odpady do odpowiednich pojemników (sprawdź lokalne oznaczenia i zasady segregowania). Segregując śmieci, zwiększasz szasnę na to, że w lasach i wodach będzie ich znacznie mniej oraz wspomagasz recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów.

 

 1. Zmniejsz swój ślad wodny

Każdy z nas zużywa wodę w sposób bezpośredni (np. myjąc zęby, biorąc prysznic czy robiąc pranie), a także pośredni. Wybierając jakiś produkt spożywczy, wspieramy cały proces produkcji, w jaki został on wytworzony, a więc także pośrednio mamy wpływ na zużytą do jego produkcji wodę.

 

Jako młody człowiek możesz już częściowo samodzielnie wybierać produkty i marki, które wykorzystują zasoby wodne w zrównoważony sposób. Potrzebna jest do tego wiedza i zorientowanie w temacie. Ostatnio głośno o awokado, którego produkcja w Ameryce Południowej ogranicza dostęp do wody lokalnej ludności! Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź więcej w internecie lub obejrzyj odcinek serialu „Roten” na Netflixie na ten temat.

 

 

Tymczasem samodzielnie możesz zadbać, by:

 • zakręcać kran w czasie mycia zębów;
 • brać prysznic zamiast kąpać się w wannie pełnej wody;
 • podlewać rośliny wodą, w której wcześniej myte były owoce lub warzywa;
 • zachęcać bliskich do oszczędzania wody.

 

 1. Używaj wielorazowych opakowań

Płatne reklamówki plastikowe ograniczyły nieco ilość wynoszonego ze sklepu plastiku. Jednak wciąż nie każdy pamięta, by na zakupy zabrać lnianą czy bawełnianą torbę. A nawet ponownie użyć tej foliowej zamiast ją wyrzucać.

 

Możesz spróbować samodzielnie uszyć wielorazowe woreczki na warzywa i owoce – najlepiej ze starych firanek. Zrób je sobie i rozdaj bliskim.

 

 

 

Dokonuj też świadomych wyborów zakupowych – unikaj kupowania żywności opakowanej w plastik. To niestety trudne, ale warto spróbować.

 

 1. Ubieraj się w secondhandach

Jeśli lubisz modę, zwróć uwagę na to, w jaki sposób twoje ulubione marki podchodzą do dbania o planetę. Często jest to podejście dalekie od ideału. Wiele firm odzieżowych nie tylko nie dba o zrównoważoną produkcję, ale także wyzyskuje ludzi z krajów rozwijających się jako tanią siłę roboczą. Taka produkcja nazywana jest Fast Fashion i coraz częściej krytykowana.

 

Dlatego ubieranie się w sklepach z używaną odzieżą lub na Vinted jest nie tylko trendy, ale także eko! Odzyskujemy w ten sposób ubrania zamiast je wyrzucać i nie wspieramy firm, które szyją nieetycznie.

 

Jeśli interesuje cię ten temat, poszukaj więcej w internecie. Pamiętaj o weryfikowaniu źródeł.

 

 

 

 1. Nie marnuj jedzenia

Jeśli samodzielnie odpowiadasz za robienie zakupów i gotowanie, spróbuj robić to mądrze. Nie kupuj za dużo, by potem nie wyrzucać. Spróbuj nauczyć się lub zachęcić osoby zajmujące się w twojej rodzinie za gotowanie i zakupy, by:

 • planować posiłki;
 • wykorzystywać jedną bazę do zrobienia kilku posiłków (np. kaszę czy makaron);
 • ograniczać mięso (jego produkcja wiąże się z dużym śladem wodnym i węglowym, a także przyczynia się do cierpienia zwierząt);
 • kombinować, jak można wykorzystać resztki.

 

Poszukaj inspiracji na „less waste” w kuchni np. na Instagramie. Jest wiele polskich profili podpowiadających, jak nie marnować jedzenia, np. prawidłowo je przechowując. A może zainteresuje cię idea freeganizmu? Codziennie tony jedzenia wyrzucane są przez sklepy, a można uratować go chociaż część!

 

      

 

Każdego dnia można dbać o naszą planetę. Fakt, wymaga to trochę wysiłku, ale w większości przypadków – niewielkiego. Tylko wtedy będziemy mieć szansę na uniknięcie katastrofy ekologicznej i żywieniowej, jeśli znaczna część młodych ludzi zacznie zachowywać się odpowiedzialnie. Bądź wśród nich!

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

https://magazyncieplasystemowego.pl/ekologia/wyspa-smieci-na-pacyfiku/

https://klimada2.ios.gov.pl/slad-wodny/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron