Wydawca treści
Jak w prosty sposób chronić Ziemię? 5 pomysłów
2022-04-21
Nie przejmujesz się ekologią, bo myślisz, że ochrona przyrody jest zbyt skomplikowana i pochłania czas? Nic bardziej mylnego. Poznaj 5 prostych sposobów, które pomogą ci zatroszczyć się o naszą planetę.
Ziemia nie jest naszą własnością. Ktoś ujął to bardzo obrazowo, mówiąc, że jest raczej miejscem, które dzierżawimy (a więc pożyczamy) od przyszłych pokoleń. Musimy kiedyś zwrócić ją w dobrym stanie naszym dzieciom i wnukom.
Do tej pory jako ludzkość nie staraliśmy się za bardzo. Katastrofa klimatyczna, która ciąży nad naszą planetą, to niestety efekt nieodpowiedzialnego działania nas wszystkich: śmiecenia, marnowania wody, podwyższenia średnich temperatur i nieracjonalnego wykorzystywania ziemskich zasobów.
Co możesz zrobić jako młody człowiek, by w codziennym życiu chronić Ziemię?
-
Segreguj śmieci
Tylko tyle i aż tyle. Temat „wałkowany” nieustannie, a jednak wciąż w polskich lasach i przydrożnych rowach walają się tony śmieci. Zwłaszcza plastikowe odpady rozkładają się bardzo długo, degradując podłoże i zagrażając życiu zwierząt morskich.
Czy słyszałeś o wyspach śmieci na oceanach? Są ogromne! Ta na Oceanie Spokojnym (między Kalifornią a Hawajami) jest pięć razy większa od Polski...! To naprawdę niechlubny rekord. A takich wysp jest więcej – śmieci dryfują także na Oceanach Indyjskim i Atlantyckim. Pomyśl o nich oraz o zalegających w lasach odpadach i cofnij rękę zanim wyrzucisz butelkę w czasie spaceru.
Wrzucaj odpady do odpowiednich pojemników (sprawdź lokalne oznaczenia i zasady segregowania). Segregując śmieci, zwiększasz szasnę na to, że w lasach i wodach będzie ich znacznie mniej oraz wspomagasz recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów.
-
Zmniejsz swój ślad wodny
Każdy z nas zużywa wodę w sposób bezpośredni (np. myjąc zęby, biorąc prysznic czy robiąc pranie), a także pośredni. Wybierając jakiś produkt spożywczy, wspieramy cały proces produkcji, w jaki został on wytworzony, a więc także pośrednio mamy wpływ na zużytą do jego produkcji wodę.
Jako młody człowiek możesz już częściowo samodzielnie wybierać produkty i marki, które wykorzystują zasoby wodne w zrównoważony sposób. Potrzebna jest do tego wiedza i zorientowanie w temacie. Ostatnio głośno o awokado, którego produkcja w Ameryce Południowej ogranicza dostęp do wody lokalnej ludności! Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź więcej w internecie lub obejrzyj odcinek serialu „Roten” na Netflixie na ten temat.
Tymczasem samodzielnie możesz zadbać, by:
- zakręcać kran w czasie mycia zębów;
- brać prysznic zamiast kąpać się w wannie pełnej wody;
- podlewać rośliny wodą, w której wcześniej myte były owoce lub warzywa;
- zachęcać bliskich do oszczędzania wody.
-
Używaj wielorazowych opakowań
Płatne reklamówki plastikowe ograniczyły nieco ilość wynoszonego ze sklepu plastiku. Jednak wciąż nie każdy pamięta, by na zakupy zabrać lnianą czy bawełnianą torbę. A nawet ponownie użyć tej foliowej zamiast ją wyrzucać.
Możesz spróbować samodzielnie uszyć wielorazowe woreczki na warzywa i owoce – najlepiej ze starych firanek. Zrób je sobie i rozdaj bliskim.
Dokonuj też świadomych wyborów zakupowych – unikaj kupowania żywności opakowanej w plastik. To niestety trudne, ale warto spróbować.
-
Ubieraj się w secondhandach
Jeśli lubisz modę, zwróć uwagę na to, w jaki sposób twoje ulubione marki podchodzą do dbania o planetę. Często jest to podejście dalekie od ideału. Wiele firm odzieżowych nie tylko nie dba o zrównoważoną produkcję, ale także wyzyskuje ludzi z krajów rozwijających się jako tanią siłę roboczą. Taka produkcja nazywana jest Fast Fashion i coraz częściej krytykowana.
Dlatego ubieranie się w sklepach z używaną odzieżą lub na Vinted jest nie tylko trendy, ale także eko! Odzyskujemy w ten sposób ubrania zamiast je wyrzucać i nie wspieramy firm, które szyją nieetycznie.
Jeśli interesuje cię ten temat, poszukaj więcej w internecie. Pamiętaj o weryfikowaniu źródeł.
-
Nie marnuj jedzenia
Jeśli samodzielnie odpowiadasz za robienie zakupów i gotowanie, spróbuj robić to mądrze. Nie kupuj za dużo, by potem nie wyrzucać. Spróbuj nauczyć się lub zachęcić osoby zajmujące się w twojej rodzinie za gotowanie i zakupy, by:
- planować posiłki;
- wykorzystywać jedną bazę do zrobienia kilku posiłków (np. kaszę czy makaron);
- ograniczać mięso (jego produkcja wiąże się z dużym śladem wodnym i węglowym, a także przyczynia się do cierpienia zwierząt);
- kombinować, jak można wykorzystać resztki.
Poszukaj inspiracji na „less waste” w kuchni np. na Instagramie. Jest wiele polskich profili podpowiadających, jak nie marnować jedzenia, np. prawidłowo je przechowując. A może zainteresuje cię idea freeganizmu? Codziennie tony jedzenia wyrzucane są przez sklepy, a można uratować go chociaż część!
Każdego dnia można dbać o naszą planetę. Fakt, wymaga to trochę wysiłku, ale w większości przypadków – niewielkiego. Tylko wtedy będziemy mieć szansę na uniknięcie katastrofy ekologicznej i żywieniowej, jeśli znaczna część młodych ludzi zacznie zachowywać się odpowiedzialnie. Bądź wśród nich!
Autor: Joanna Buharewicz
Źródła:
https://magazyncieplasystemowego.pl/ekologia/wyspa-smieci-na-pacyfiku/
https://klimada2.ios.gov.pl/slad-wodny/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024
-
Sposoby na bezstresowy powrót do szkoły
23.08.2024