Wydawca treści
Jak wyróżnić się na rynku pracy jako absolwent szkoły branżowej?
2024-10-09
Jesteś absolwentem szkoły branżowej i rozpoczynasz swoją przygodę na rynku pracy? Sprawdź w naszym tekście, w jaki sposób możesz stać się konkurencyjny w trakcie budowania swojej kariery zawodowej.
Współczesny rynek pracy cechuje się dużą zmiennością. Postęp technologiczny oraz rosnąca konkurencja stwarzają presję na ciągłe dostosowywanie się do nowych warunków. Dlatego absolwenci szkół branżowych mogą być konkurencyjni na rynku pracy – dzięki swoim praktycznym umiejętnościom i przygotowaniu do wykonywania konkretnego zawodu łatwiej im wyróżnić się na rynku pracy.
Wykorzystaj zdobyte umiejętności praktyczne
W czasie nauki w szkole branżowej uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę i umiejętności w danym zawodzie. Praktyki pozwalają uczyć się tajników zawodu od doświadczonych instruktorów, dzięki czemu absolwent szkoły branżowej, wchodząc na rynek pracy, posiada konkretne umiejętności i tytuł czeladnika.
Jest to istotne w wielu branżach, bo praktyczne umiejętności przeważają nad teoretycznymi. Wykorzystaj to, szukając pracy – wyróżnij praktyczne umiejętności w CV oraz podkreśl zdobyte doświadczenie w czasie praktyk i zajęć warsztatowych. W czasie rozmów kwalifikacyjnych powołuj się na zdobytą wiedzę i praktyczne doświadczenie.
Inwestuj w rozwój zawodowy
Praktyczny zawodów wiąże się z koniecznością ciągłego doskonalenia się. Warto zainwestować w kursy doszkalające, które pomogą ci rozwinąć dodatkowe umiejętności związane z wyuczonym zawodem. Oprócz kursów stacjonarnych warto także skorzystać z innych możliwości rozwoju, takich jak:
- kursy online,
- portale branżowe,
- podcasty,
- webinary,
- e-booki i książki,
- konferencje branżowe.
Wiele z powyższych pomysłów to darmowe sposoby na rozwój – czytanie portali z danej branży lub słuchanie podcastów z pewnością pozwoli ci być na czasie, jeśli chodzi o nowinki zawodowe.
Zdobywaj doświadczenie
Wolontariat czy bezpłatne praktyki to świetne sposoby na zdobywanie doświadczenia, nawet poza formalną pracą – jeśli już ją masz, ale wciąż poszukujesz ścieżek dalszego rozwoju.
Pamiętaj, że ciekawym pomysłem na karierę zawodową jest założenie własnej działalności gospodarczej lub bycie freelancerem. Działalność wiąże się z wieloma formalnościami, ale dla wielu zawodów rzemieślniczych jest doskonałym pomysłem na rozwój i dobre zarobki. Natomiast freelancing niekoniecznie musi wiązać się z zakładaniem działalności. Można pracować na zlecenie lub umowę o dzieło.
Budowanie sieci kontaktów (networking)
Rozpoczynając przygodę na rynku pracy, warto budować sieć kontaktów. Najłatwiej robić to poprzez uczestnictwo w wydarzeniach branżowych oraz aktywność na platformach takich jak LinkedIn.
Zobacz w naszym tekście, jak budować markę osobistą: Budowanie personal brandingu i promowanie siebie w świecie zawodowym.
Przygotowanie profesjonalnego CV i portfolio
Kluczowe w zaistnieniu na rynku pracy będzie odpowiednie CV. Aby skutecznie zaprezentować umiejętności i doświadczenie w CV, skup się na konkretach:
- używaj zwięzłych opisów,
- podkreśl osiągnięcia,
- dostosuj treść do wymagań stanowiska, na które aplikujesz,
- uwzględnij kluczowe umiejętności zgodne z ofertą pracy.
Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu CV, sprawdź naszą bezpłatną usługę „Moje pierwsze CV”.
Rozpoczynając pierwszą pracę czy pracując na własny rachunek, od razu zacznij budowę własnego portfolio. Zbieranie dowodów swojej pracy w formie certyfikatów, projektów, zdjęć czy filmów pomoże ci udowodnić doświadczenie i posiadanie umiejętności.
Wykorzystaj social media
Warto wykorzystać media społecznościowe, by wyróżnić się jako absolwent szkoły branżowej. Swoje praktyczne umiejętności możesz pokazywać na profilach w takich serwisach jak Facebook, Instagram czy nawet TikTok. Zdjęcia i filmiki ukazujące efekty twojej pracy (np. fryzury, dania czy wykonane meble) mogą zyskać grono odbiorców, a dzięki temu potencjalnych przyszłych klientów.
Sprawdź: Jak za darmo promować swoją pracę w internecie?
Kluczem do sukcesu na rynku pracy jest nie tylko posiadanie wiedzy praktycznej, ale także ciągłe doskonalenie się i aktywność zawodowa. Warto korzystać z dostępnych zasobów i nieustannego rozwijania swoich umiejętności, aby wyróżnić się na tle konkurencji.
Autor: Joanna Buharewicz
Źródła:
Janusz Nowak, Ludmila Pankiv, Zmiany na rynku pracy a efektywność kształcenia w Polsce, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej, Seria: Organizacja i Zarządzanie, z. 123, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 2018
https://porady.pracuj.pl/rozwoj/rozwoj-kompetencji-10-pomyslow-na-to-jak-w-tani-sposob-podnosic-swoje-kwalifikacje/
https://www.prawodlafreelancerow.pl/czy-freelancer-musi-miec-dzialalnosc-gospodarcza/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024