Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak wytrwać w postanowieniach dłużej niż miesiąc?

Postanowienia, nie tylko te noworoczne, podejmuje prawie każdy z nas. Jednak mało kto realizuje je do końca. W większości przypadków zapał mija bardzo szybko.

postanowienia_1160.jpg

Okazuje się, że sama motywacja i marzenia niestety nie wystarczają. Zatem co zrobić, aby wytrwać w postanowieniu do samego końca? Oto kilka sposobów.

 

Uwierz w siebie

Najważniejszą rzeczą, jaka pomoże ci w zmotywowaniu się do działania, jest przekonanie samego siebie, że ci się uda. To ty musisz uwierzyć w swoje zdolności i umiejętności. W to, że osiągniesz sukces. A to zależy przecież od tego, jak ważne jest dla ciebie to, czego się podejmujesz. Jeśli naprawdę ci na czymś zależy – z pewnością łatwo się nie poddasz.

 

Wyznacz cel

Najlepiej jeden, konkretny. Jeżeli planujesz, że zmienisz pracę, nauczysz się gry na gitarze czy schudniesz, zastanów się, która z tych rzeczy jest dla ciebie najważniejsza. Na której najbardziej ci zależy? Którą chcesz zrealizować jako pierwszą, a realizację której możesz przełożyć na później?

Wyznaczenie zbyt wielu celów na raz sprawi, że będzie ci ciężko w nich wytrwać. Dlatego skup się na jednym, konkretnym celu. Określ go jasno i precyzyjnie. Wtedy o wiele łatwiej będzie ci go zrealizować. Bardzo pomocna przy stawianiu celów jest metoda SMART. Zgodnie z nią twoje postanowienie powinno być proste, mierzalne, osiągalne, realistyczne i terminowe. Nie wystarczy, że postanowisz „schudnę”. Musisz jasno określić, czego tak naprawdę oczekujesz, np. „Stracę 8 kg w trzy miesiące”.

 

Zacznij planować

Czasami cel, który sobie postawisz, może wydawać się tak duży, że aż niemożliwy do osiągnięcia. Zapewne znasz powiedzenie: „Jak zjeść słonia? Po kawałku!". To właśnie metoda małych kroczków doprowadzi cię do sukcesu. Dlatego bardzo pomocne w  realizacji postanowień jest planowanie.

Rozpisz sobie plan działań na tydzień, miesiąc, pół roku. Wypisz rzeczy, które regularnie będziesz robił, żeby cel osiągnąć. Myśl o nich jak o pozytywnych elementach twojego codziennego życia, a nie jak o przykrych obowiązkach. Takie nastawienie zwiększy twoją szansę na powodzenie realizacji.

 

Mów o swoich postanowieniach

Podziel się wiadomością o swoim postanowieniu ze znajomymi czy rodziną. Wtedy będziesz starał się w nim wytrwać choćby dlatego, żeby ich nie zawieść czy nie wypaść przed nimi jako osoba łatwo porzucają swoje postanowienia.

Z drugiej strony otrzymasz wsparcie otoczenia, które może okazać się niezbędne w chwili twojej słabości czy załamania. Dobrym pomysłem jest też zapisanie się do grupy osób realizujących taki sam cel. Dzięki portalom społecznościowym jest to bardzo łatwe. Wymiana sukcesów, ale i porażek, a także otrzymane wsparcie, pomoże ci wytrwać w postanowieniu.

 

Moc nagrody

Droga do osiągnięcia celu często jest długa, ale równie ważna jak sam cel. Pamiętaj o tym, aby świętować także małe sukcesy, które udało ci się osiągnąć. Nagradzanie się za postępy w realizacji postanowienia jeszcze bardziej zmotywuje cię do działania.

 

Autor: Agnieszka Hajduk

Źródło: http://coaching.focus.pl/doskonalenie/jak-stawiac-cele-i-robic-postanowienia-noworoczne-445


Widok zawartości stron Widok zawartości stron