Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zmotywować się do wstawania? Praktyczny poradnik

2022-10-05

Szkoła zaczęła się na dobre, a wraz z nią (niestety) poranne wstawanie. Co zrobić, kiedy ciało wczesnym rankiem błaga o kolejne 5 minut w śpiulkolocie? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak sprawić, by poranne wstawanie było znacznie prostsze.

Odpowiednio długi sen to podstawa...

...dobrego wstawania. Naprawdę! Nie wierzycie? Brak snu pogarsza ogólne funkcjonowanie człowieka, wpływa negatywnie na koncentrację oraz zdrowie. W czasie snu regeneruje się nasz mózg. Dorosły człowiek przeciętnie przesypia 6,5-9 godzin dziennie, podczas gdy optymalna dawka dla nastolatka to 8-10 godzin. Nie dziw się więc, że nie dajesz rady wstać po zarwanej nocce...

Organizm ludzki lubi regularność, także jeśli chodzi o pory zasypiania oraz wstawania. Dotyczy to także weekendów. Nie lekceważ znaczenia snu. Jego dłuższy brak powoduje nieodwracalne uszkodzenia w mózgu porównywalne do demencji starczej.

 

Zadbaj o higienę (czytaj: jakość) snu

Zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza wieczorem, a twój organizm będzie ci wdzięczny. Naprawdę! Zamiast skupiać się na nocnym trawieniu, skupi się na regeneracji. Po drugie – przed snem koniecznie dobrze wywietrz swój pokój.

I najważniejsze: przed pójściem spać nie korzystaj ze smartfona czy laptopa. Niebieskie światło emitowane z tych urządzeń powoduje, że nie możemy zasnąć. Po prostu nasz mózg, myląc dzień z nocą, pozostaje w trybie aktywności. Zamiast scrollować TikToka, grać w coś czy siedzieć na YouTubie, sięgnij po ulubioną książkę lub po prostu poleż, spokojnie oddychając.

Pamiętaj też, że...

 

...smartfonowy budzik cię nie dobudzi

A wszystko za sprawą drzemek. Pewnie ustawiasz budzik w smartfonie 15 minut przed planowanym czasem wstawania? A potem to już lecą kolejne pięciominutówki…. W ten sposób na pewno nie wstaniesz, o nie! Te (tylko pozorne) pięć minut, które zamieniają się nieraz w godzinę, tak naprawdę sprawiają, że poranne wstawanie to jakiś koszmar.

Jeśli nie możesz się oprzeć drzemkom (które notabene nic nie dają organizmowi) – zaopatrz się w porządny klasyczny budzik. I postaw go kilka kroków od łóżka. Na pewno dostrzeżesz plusy takiego rozwiązania.

 

W każdym tyka zegar biologiczny

A to oznacza, że każdy ma inne potrzeby – związane z długością snu czy porą wstawania. Warto obserwować swój organizm i reagować na jego potrzeby.

Potraktuj powyższe wskazówki jako osobisty tygodniowy challenge, a na pewno nie pożałujesz.

 

Za mało? Obejrzyj nasz film "5 sposóbów na poranne wstawanie".

 

 

Autor: Anna Kuchta – doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Kielcach


Widok zawartości stron Widok zawartości stron