Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zostać szyszkarzem?

Lubisz się wspinać? Nie boisz się wysokości? Właśnie stoisz przed wyborem zawodu na całe życie? Może warto zastanowić się nad dość nietypowym zwodem, jakim jest szyszkarz!

szyszkarz.jpg

Przechadzając się po lesie, na pewno nie raz spoglądałeś w górę, patrząc z zachwytem na wielkiej okazałości sosny. Większość z nas nawet nie pomyślała o tym, że takie drzewo może być miejscem pracy. A jednak! Są osoby, które zawodowo zbierają szyszki, a za dzień pracy na wysokości prawie 40 metrów nad ziemią otrzymują całkiem spore dniówki.

Kim jest szyszkarz?

Szyszkarz zajmuje się zbieraniem szyszek z sosen, głównie w okresie jesienno-zimowym. Jest to zawód o bardzo długiej tradycji, której początki sięgają XVI w. Głównym celem pracy szyszkarza jest zbiór szyszek, z których następnie uzyskiwane są nasiona. Szyszkarzy znajdziemy w całej Polsce, jednak najwięcej z nich pracuje na terenie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz na Mazurach.

Kto może zostać szyszkarzem?

Trzeba być osobą pełnoletnią, o mocnych nerwach, dla której wysokości nie są straszne. Jest to profesja skierowana głównie do mężczyzn, jednakże jest kilka kobiet, które wykonują ten zawód. Ale zacznijmy od początku. Najpierw należy ukończyć odpowiednie szkolenie, trwające cztery dni i zdać egzamin. Po uzyskaniu odpowiednich zaświadczeń należy nabyć swój osprzęt. Niestety samo uzyskanie dokumentu ukończenia kursu nie wystarczy. Dobry szyszkarz powinien posiadać bardzo dobrą wiedzę ogólną oraz genetyczną dotyczącą drzew i szyszek.

Ryzyko a zarobki?

Zawód szyszkarza należy do bardzo niebezpiecznych, ponieważ jest to praca na dużych wysokościach, nawet do 50 metrów. Dlatego osoba zainteresowana wykonywaniem tego zawodu nie może bać się wysokości. W sezonie jest bardzo dużo pracy, podczas której przeciętnie zbiera się ok. 100 kg szyszek z jednej sosny. Zawodowy szyszkarz może zarobić prawie 1000 zł dziennie. Jednak wszystko zależy od miejsca, w którym skupowane są szyszki, ponieważ otrzymujemy określoną stawkę za kg. W Niemczech za zebrane 40 kg szyszek możemy dostać nawet 100 euro.

Czytając informacje o tym zawodzie oraz widząc, jak wysokie stawki można otrzymać za pracę, możemy pomyśleć: tak, to jest coś dla mnie! Jednak pamiętajmy, że jest to również niebezpieczny zawód, w którym jeden mały błąd może skończyć się śmiercią. Pieniądze to nie wszystko, a dobrym szyszkarzem będziesz tylko wtedy, kiedy będzie się to wiązało z twoim hobby, czyli najlepiej wspinaczką.

Autor: Marta Chłopik, Lubuska WK OHP

Źródła:

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90440,19276954,kokosy-za-zbieranie-szyszek-wejdz-na-drzewo-i-zarob-nawet-1.html

http://www.szyszkarze.bho.pl/?page_id=21

http://weblog.infopraca.pl/2011/03/zbieracz-szyszek-zawod-niecodzienny/

http://www.tvn24.pl/katowice,51/arborysci-zbieraja-szyszki-40-metrow-nad-ziemia,604715.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron