Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jaką moc mają słowa? Budowanie poprawnych komunikatów

2023-10-17

Zwróciliście uwagę, że sposób, w jaki komunikujecie się z drugą osobą, wpływa na wasze relacje? Zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje i czym jest to spowodowane?

Słowa mają na nas wielki wpływ. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Odpowiadają za nasze samopoczucie, decydują o zdenerwowaniu lub zadowoleniu. Dzięki temu, że niosą pozytywną lub negatywną energię, kreują myśli i uczucia. Słysząc komunikat wypowiadany w naszą stronę, odpowiadamy – reagujemy i zachowujemy się w określony sposób, budujemy też przez nie swoje myśli. Wypowiadane słowa niosą ze sobą intencję, która determinuje działania i rzutuje na zdrowie psychiczne.

Jak zbudować poprawny komunikat? Dowiesz się, czytając poniższe wskazówki.

 

Staraj się aktywnie słuchać i wykazać zrozumienie

Jeśli twój rozmówca przeżywa aktualnie trudne chwile, wykazanie zrozumienia może mu bardzo pomóc – podnieść go na duchu. Takie zapewnienie daje poczucie bezpieczeństwa, uodparnia na stres. Ma też swoje odzwierciedlenie w aktywnym słuchaniu tej drugiej strony. Dzięki okazaniu emocjonalnego wsparcia, starasz się zachować obiektywizm, unikasz krytyki.

 

Mów o swoich potrzebach

Staraj się przekazywać wprost to, czego oczekujesz, aby uniknąć nieporozumień. Spróbuj swoje potrzeby wypowiadać delikatnie i szczerze, unikając jednocześnie bezwzględnego i apodyktycznego tonu.

 

Unikaj oskarżeń i ocen

To jeden z podstawowych błędów w komunikowaniu się. Staraj się budować wypowiedź w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Nie stosuj oskarżeń i  ocen. Unikaj udzielania porad. Staraj się być wyrozumiały. To klucz do efektywnego porozumiewania się.

 

Buduj język wsparcia i zrozumienia

Warto zapewniać swego rozmówcę o tym, że go wspierasz, jesteś obecny i trwasz przy nim. Staraj się wykazać cierpliwość i zaangażować się w rozmowę.

 

Racjonalnie gospodaruj słowami

Bądź oszczędny w ilości wypowiadanych słów. Nie zarzucaj drugiej osoby zbyt dużą ilością informacji i zbyt rozbudowanymi zdaniami. Nie śpiesz się.

 

Słowa mają wpływ na wiele aspektów naszego życia oraz ogromną moc sprawczą i właśnie dlatego warto uczyć się i ćwiczyć budowanie prawidłowych komunikatów. Takich, które będą niosły pozytywny przekaz. Niewłaściwe wypowiadanie słów wpływa na uczucie dyskomfortu psychicznego, co prowadzi do zamykania się rozmówcy na dalszą konwersację, a przecież nie o to chodzi. Dzięki świadomemu i odpowiedniemu doborowi przekazywanych treści nasze życie może stać się lepsze, przyjemniejsze i lżejsze w odbieraniu otaczającej rzeczywistości.

 

Pamiętaj, że słowa potrafią uskrzydlać. Staraj się być życzliwy każdego dnia.

 

Autor: Marta Halicka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron