Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jakie wsparcie oferuje młodzieży doradca zawodowy?

2019-10-28

Doradca zawodowy to nie tylko starsza pani czekająca na nadejście emerytury, która w szkole najczęściej pełni rolę psychologa i nauczyciela podstaw przedsiębiorczości. Dopóki masz możliwość – porozmawiaj z doradcą zawodowym w twoim najbliższym otoczeniu.

Jeżeli rozmowa nie spełnia twoich oczekiwań, a czujesz się zagubiony jako początkujący na rynku pracy – warto znaleźć doradcę, który ci pomoże.

Chcesz odnaleźć swoją drogę na jutro – działać zacznij już dziś!

Jeśli wśród twoich koleżanek i kolegów spotykasz się ze śmiechem, kiedy jeden z was wspomniał o odbytej rozmowie z doradcą zawodowym, zastanów się przez chwilę, dlaczego tak się dzieje. Czy twój przyszły status i to, czy będziesz miał satysfakcję ze swojej pracy, jest powodem do śmiechu? Na pewno nie.

Jest oczywiste, że po wizycie u doradcy zawodowego nie doznasz olśnienia, po którym wszystko będzie już klarowne i jasne, a doradca wskaże prostą drogę osiągnięcia sukcesu. Życie, jak pewnie niejednokrotnie się już przekonałeś, nie polega na prostych wyborach. Warto jednak dokonać wyboru swej drogi zawodowej świadomie – i temu właśnie służy dobry doradca zawodowy.

Czego oczekiwać od doradcy zawodowego?

Przede wszystkim zbadania twoich predyspozycji psychofizycznych, wykonania ogólnego profilu zawodowego twojej osobowości. Mówiąc prościej: doradca cię sprofiluje. Doradca zawodowy pomoże ci utwierdzić się w przekonaniu, że przez wzgląd na twoje predyspozycje raczej nie zostaniesz mechanikiem samochodowym, ale za to masz smykałkę do handlu.

Doradca zawodowy wie, które zawody aktualnie są „na topie” listy chcianych i poszukiwanych – mają oni aktualne dane oraz stały kontakt z przedsiębiorcami, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na młodych, ukierunkowanych zawodowo zdolnych ludzi. Wiedzą, gdzie możesz się dokształcić.

Lubisz majsterkować i poznawać jak działają urządzenia i maszyny? Czy masz może duszę artysty i lubisz zapach obrabianego drewna? Czy od małego wiedziałeś, że można kupić coca-colę w sklepie po dwa złote, a na plaży nad jeziorem można sprzedać ją po 3 zł? 

A może nie masz jeszcze pojęcia, co zrobić ze swoim życiem zawodowym?

Twój doradca zawodowy wskaże ci konkretną ścieżkę i powie co dalej, jeśli masz już pomysł na siebie. Jeśli nie, pomoże znaleźć ci swoją drogę, byś nie błądził zbyt długo i nie przegrał swojej szansy.  

Autor: Anna Gryko, doradca zawodowy MCIZ w Białymstoku


Widok zawartości stron Widok zawartości stron