Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jestem absolwentem OHP – jakie mam możliwości rozwoju zawodowego?

2025-03-05

Jeśli ukończyłeś OHP, masz przed sobą różne możliwości dalszego rozwoju. Niezależnie od tego, czy chcesz kontynuować naukę, podnosić kwalifikacje, czy od razu podjąć pracę, istnieje wiele opcji dostosowanych do twoich potrzeb i możliwości.

Kontynuacja nauki i zdobywanie kwalifikacji

Jeśli ukończyłeś kształcenie zawodowe w ramach OHP, ale chcesz dalej się rozwijać, masz kilka możliwości:

  • Szkoły branżowe II stopnia – jeśli ukończyłeś szkołę branżową I stopnia, możesz kontynuować naukę i zdobyć tytuł technika.
  • Szkolenia zawodowe organizowane przez OHP – absolwenci mogą uczestniczyć w szkoleniach z różnych branż, które pomogą w zdobyciu certyfikatów i uprawnień cenionych na rynku pracy.
  • Kursy kwalifikacyjne – wiele instytucji oferuje kursy podnoszące kwalifikacje.
  • Matura i studia – jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i otworzyć się na nowe możliwości, w branżowej szkole II stopnia możesz przystąpić do matury, a następnie iść na studia wyższe.

 

Podjęcie pracy i rozwój zawodowy

Dla wielu absolwentów OHP najważniejszym krokiem po ukończeniu nauki jest znalezienie pracy. Warto skorzystać z kilku miejsc wspierających w tym procesie:

  • Młodzieżowe Biura Pracy OHP – pomagają w znalezieniu zatrudnienia, oferując pośrednictwo pracy.
  • Strona internetowa dokariery.pl (prowadzona przez Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży OHP) oferuje wyszukiwarkę pracy oraz infolinię i czat, dzięki którym można uzyskać informacje z zakresu rynku pracy dla osób młodych.
  • Urząd pracy – oferuje programy stażowe, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz szkolenia dla osób bezrobotnych.
  • Portale z ofertami pracy – warto regularnie przeglądać serwisy internetowe z ogłoszeniami o pracę, dostosowując swoje CV i list motywacyjny do wymagań rynku.
  • Programy stażowe i praktyki – pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe i zwiększyć szanse na zatrudnienie na umowę o pracę.

 

Działalność gospodarcza i samozatrudnienie

Jeśli masz pomysł na własny biznes, możesz rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej. Możliwe wsparcie obejmuje:

  • Dotacje z urzędu pracy – niektóre urzędy oferują bezzwrotne środki na założenie działalności.
  • Programy wsparcia dla młodych przedsiębiorców – np. fundusze unijne wspierające młode osoby w zakładaniu własnych firm; regionalne (wojewódzkie lub miejskie) dotacje dla startupów.

 

Praca za granicą

Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie międzynarodowe, możesz skorzystać z programów oferujących pracę i staże zagraniczne:

  • EURES – sieć pośrednictwa pracy w krajach Unii Europejskiej.
  • Programy stażowe i wolontariaty międzynarodowe – np. Erasmus+.
  • Agencje pracy tymczasowej – oferujące legalne zatrudnienie za granicą.

 

Rozwój osobisty i zawodowy

Nie tylko konkretne kwalifikacje są ważne na rynku pracy – liczą się również tzw. umiejętności miękkie. Warto rozwijać takie kompetencje jak:

  • komunikacja i umiejętność pracy w zespole,
  • zarządzanie czasem i organizacja pracy,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • obsługa nowoczesnych technologii.

 

Możesz skorzystać z darmowych kursów online, webinariów i literatury fachowej, aby stale podnosić swoje kompetencje.

 

Jako absolwent OHP masz wiele możliwości rozwoju – od dalszej edukacji, przez zdobywanie doświadczenia zawodowego, po własny biznes czy pracę za granicą. Kluczowe jest określenie swoich celów i aktywne korzystanie z dostępnych możliwości wsparcia. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę wybierzesz, pamiętaj, że inwestowanie w siebie i swoje umiejętności zawsze przynosi korzyści!

 

 

 

Tekst: Agnieszka Rzepko – Specjalista ds. rozwoju zawodowego CEiPM w Warszawie

Zdjęcie otwierające artykuł: Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komedna OHP
Zdjęcia uczestników w galerii: Agnieszka Rzepko – Specjalista ds. rozwoju zawodowego CEiPM w Warszawie

Źródła:

https://www.ohp.pl/rozwoj-zawodowy
https://zielonalinia.gov.pl/en/-/urzad-pracy-wsparcie-dla-mlodych
https://mazowiecka.ohp.pl/strona.php/589_aktywizacja_zawodowa_z_ohp_w_regionie_mazowieckim_i_warszawskim.html
https://www.puw.pl/pl/strefa-wiedzy/kompetencje-miekkie-co-do-nich-zaliczamy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron