Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kamil – najmłodszy sołtys w Polsce

2019-11-13

Osobą, którą pragnę przedstawić, jest Kamil – młody człowiek pokazujący, że warto działać i codziennie przekraczać swoje możliwości.

Od 2016 roku Kamil był uczestnikiem Hufca Pracy i uczniem gimnazjum w Zespole Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu. Kształcił się w zawodzie piekarza.

Jaki jest Kamil?

Kamil wyróżnia się samodyscypliną, determinacją i wytrwałością. Jest spokojny, miły, skromny, ale też pewny siebie, uważny. To osoba komunikatywna, unikająca konfliktów. Kamil potrafi zjednywać ludzi. Gdy ktoś oczekuje pomocy, Kamil jej z pewnością udzieli. Posiada dużo empatii. Dostrzeże każde zmartwienie, problem rysujący się na twarzy drugiego człowieka. Z chęcią wysłucha, doradzi. Jest dyskretny, odpowiedzialny i szczery. Można mu zaufać. Nie przejdzie obojętnie wobec problemu. Potrafi bronić własnego zdania, uzasadnić swoje stanowisko. Jest asertywny, tolerancyjny, otwarty, kreatywny. To człowiek o dużej energii. Jak każdy z nas ma zapewne i swoje słabości. Na co dzień jednak ich nie pokazuje.

Kamil ma swoje pasje, o których opowiada z wielkim przejęciem. Jedną z nich jest jeździectwo i miłość do koni. Owocem ich jest niewielka stadnina Eldorado, którą sam prowadzi. To wszystko tylko w skrócie, bo o Kamilu dużo by można jeszcze powiedzieć. Dodam tylko, że Kamil dopiero niedawno ukończył 18 lat!

Działalność na rzecz wspólnoty lokalnej

A teraz najciekawsze. O tym, że został sołtysem we wsi Lipowa, w województwie opolskim, Kamil powiedział w szkole już po zebraniu wyborczym. Nic więc w tym dziwnego, że jego koledzy i koleżanki z klasy oraz cała kadra pedagogiczna potraktowali to jako żart. Kamil bowiem wcześniej nie wspominał o kandydowaniu na stanowisko sołtysa. Jak później powiedział, nie chciał zapeszyć, jednak myślał o tym już od dawna. Znał bieżące potrzeby wsi i miał plan działania. Bardzo mu zależy na zintegrowaniu mieszkańców swojej miejscowości. Od dziecka pomagał innym w pracach ogrodniczych lub przy zwierzętach hodowlanych. Praca i pomaganie innym nie jest czymś niezwykłym – mówi skromnie Kamil.

Trudno jest pogodzić szkołę, praktykę, pracę i obowiązki domowe z tak wymagającą funkcją społeczną. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla Kamil. Śmiało więc patrzy w przyszłość. Nikt przecież nie obiecywał mu, że będzie łatwo. Lubi wyzwania, nie zrażają go trudności.

We wrześniu 2019 roku Kamil rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Zespole Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu. Systematycznie uczęszcza na zajęcia. Kadra Hufca Pracy w Opolu ma z nim stały kontakt i zawsze służy pomocą.

Taki jest nasz Kamil – najmłodszy sołtys w Polsce

Jesteśmy z ciebie bardzo dumni. Gratulujemy! Już wiele osiągnąłeś. Cała społeczność OHP w Opolu wierzy głęboko, że zrealizujesz w życiu wszystkie wymarzone cele. Jeszcze wiele przed tobą. Jesteś na właściwej drodze, choć nie jest to łatwa droga. Nie schodź z niej. W tym miejscu warto powiedzieć: „Kto, jak nie Ty, Kamilu?!” Zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie.

Autor: Agata Olszowa-Popiel


Widok zawartości stron Widok zawartości stron