Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kariera zawodowa – czym kierować się przy wyborze zawodu?

2023-04-19

W wieku kilkunastu lat stajesz przed jedną z ważniejszych decyzji, jaką podejmiesz w życiu. Co dalej, jaką wybrać szkołę, jaki zawód? Od tego wyboru w dużej mierze zależeć będzie twoje przyszłe życie. Czym się kierować? Oto kilka wskazówek, które trzeba wziąć pod uwagę.

Poznanie siebie

Zacznij od poznania siebie i swoich mocnych i słabych stron, swoich zainteresowań i predyspozycji zawodowych, a także określenia swoich priorytetów. Nie zawsze to, co lubisz i chcesz robić, idzie w parze z tym, do czego nadajesz się najlepiej. Przyszłą szkołę i zawód należy dostosować do swoich możliwości.

 

Własna decyzja

Dużo młodych osób przy wyborze szkoły i zawodu sugeruje się sugestiami bliskich osób. Przez to łatwo popełnić błąd i wybrać naukę w danej szkole tylko pod wpływem namowy rodziców bądź koleżanki lub kolegi, którzy decydują się na naukę w konkretnej szkole.

 

Ale czy ty tak naprawdę tego samego chcesz, czy to celny wybór? Nie każdy kto idzie np. na mechanika pojazdów samochodowych, lubi być brudny i otaczać się specyficznymi zapachami związanymi z paliwem oraz olejami, a ten zawód zazwyczaj wiąże się z takimi sytuacjami.

 

Zainteresowania

Przy wyborze kierunku kształcenia przeanalizuj swoje zainteresowania i zastanów się, co tak naprawdę lubisz robić. Zainteresowania są siłą napędową, która pobudza do działania, aby jak najlepiej poznać to, co nas interesuje i pogłębić wiedzę.

 

Ważne jednak, by brać pod uwagę trwałe zainteresowania, czyli takie, które nie ulegają zmianom pomimo upływu czasu. Praca musi sprawiać satysfakcję, w przeciwnym razie wtargnie nuda i rutyna, które szybko mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego.

 

Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj także "Jak dobrze wybrać zawód?"

 

Perspektywy

 

Warto przeanalizować, czy dany kierunek kształcenia ma perspektywy na dalszy rozwój i czy wynagrodzenie oraz warunki pracy, które w przyszłości będą oferowane, spełnią twoje oczekiwania jako młodego człowieka wchodzącego na rynek pracy.

 

Czynników istotnych przy planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej jest wiele. Są to:

  • pasja,
  • umiejętności,
  • perspektywy zawodowe,
  • wynagrodzenie,
  • warunki pracy,
  • ryzyko,
  • wymagania edukacyjne,
  • sposób pracy.

 

Najważniejsze jest jednak, by wybrany zawód pozwolił na spełnienie osobistych aspiracji, marzeń i zapewnienie sobie w przyszłości satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

 

Autor: Marta Kieler, MCK OHP w Radzyniu Podlaskim

Źródła:

Anna Breś, Czynniki ważne przy planowaniu kariery zawodowej, dostęp 13.04.2023 https://www.metis.pl/content/view/204/32/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron