Wydawca treści
Kieruj się sercem. Zostań wolontariuszem!
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć: wolontariat i wolontariusz. Wolontariat to piękna i szczytna akcja niesienia pomocy potrzebującym bez oczekiwania podziękowań, oklasków czy zapłaty.
Prawdziwy wolontariusz to ten, który czyni tę posługę z powołania. To człowiek angażujący się w pomoc innym, mający satysfakcję i radość, gdy ,,misja" się powiedzie. Jest osobą ,,otwartego serca", wrażliwą na ból i krzywdę innych.
Pojęcie wolontariatu i jego pracowników jest obszerne. Wolontariusze niosą pomoc nie tylko chorym dzieciom, starszym, schorowanym osobom, ale również ,,braciom mniejszym" – jak nazwał Papież Franciszek zwierzęta w schroniskach.
Wolontariusze to ludzie pośród nas, którzy dobrocią, pomocą innym próbują zmieniać świat na lepsze. Uczulają społeczeństwo, że należy rozglądać się wokół siebie i wspierać potrzebujących w miarę swoich możliwości. Sposobów jest wiele. Nieraz wystarczy okazać zainteresowanie, przytulić, wesprzeć słowem czy po prostu wyjść na spacer.
Kto może zostać wolontariuszem i jakie mogą być formy pomocy?
Przeprowadziłam krótki wywiad z panią Anną Chłopek – specjalistą ds. wolontariatu pracującą na co dzień w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, która udzieliła przydatnych wskazówek na temat tego, kto może zostać wolontariuszem oraz jakie są formy pomocy potrzebującym.
Mile widziane są osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 lat, ale to nie dyskwalifikuje młodszych (potrzebna jest jedynie pisemna zgoda rodziców). Wszyscy chętni mają zapewnione szkolenia z różnych dziedzin np.:
- warsztaty rozwoju personalnego,
- warsztaty kreatywne z językiem francuskim,
- język francuski dla początkujących,
- język portugalski od podstaw,
- klub gier,
- z plecakiem przez świat.
Jedną z ciekawszych form pomocy jest program ,,Starszy brat, starsza siostra". Do jego realizacji potrzebne są osoby, które mogą pomóc dzieciom w nauce oraz w rozwoju ich zainteresowań. Mile widziane jest także spędzanie z nimi wolnego czasu, zabieranie na spacery, podzielenie się swoją wiedzą, mądrością, pokazanie pozytywnych zachowań, wpajanie zasad przydatnych w dorosłym życiu. Jeśli więc ktoś myślał kiedyś o młodszym rodzeństwie ma okazję spełnić swoje marzenia.
Inną formą pomocy może być także bycie wolontariuszem w Fundacji Mam Marzenie. Chodzi tutaj głównie o realizowanie marzeń dzieci, które są poważnie chore. Trzeba umieć rozpoznać, na czym dziecku naprawdę zależy, szukać sponsorów, kontaktować się z mediami i doprowadzić swoje plany do upragnionego celu, tj. wywołania uśmiech u maluchów doświadczonych chorobą.
Czy warto zostać wolontariuszem?
Bądźmy wszyscy wolontariuszami – ludźmi, którzy chociaż w maleńkim procencie niosą ulgę i radość innym. Kierujmy się sercem, bo być może kiedyś my też będziemy potrzebować pomocy innych.
Autor tekstu: Dagmara Jarząbek-Kroczak – wychowawca 13 – 3 Hufca Pracy w Kielcach
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024