Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kobieta na budowie – czy to dobry pomysł?

2022-09-19

Różnie układają się losy młodzieży po ukończeniu szkoły. Jedni czekają na to, co życie przyniesie, inni biorą sprawy we własne ręce, tak jak zrobiła to Patrycja – absolwentka Hufca Pracy w Nowym Dworze Gdańskim.

Spotkania z absolwentami OHP, realizującymi niegdyś naukę zawodu w jednostce hufca, bywają często zaskakujące. Jedną z osób, która niedawno odwiedziła 11-18 Hufiec Pracy w Nowym Dworze Gdańskim, jest Patrycja – absolwentka szkoły branżowej w 2021 roku.

Patrycja ma wiele pasji i zainteresowań, do których należy m.in. fotografia oraz sport, głównie piłka nożna, którą często uprawia.

Absolwentka pochodzi z małej miejscowości, w której niełatwo znaleźć zatrudnienie. Jest jednak osobą bardzo aktywną i kreatywną, co wielokrotnie udowodniła, będąc uczestnikiem hufca. Zapewne dlatego znalazła dość nietypowe zajęcie – założyła własną firmę usług remontowo-budowlanych.

Firma zatrudnia siedmiu pracowników i zajmuje się budowaniem od podstaw nowych domów, a także małymi remontami, takimi jak naprawa dachów lub odnowienia elewacji. Co ciekawe Patrycja jest nie tylko właścicielką firmy, ale również wykonuje prace na budowie wraz ze swoimi pracownikami.

Według niej kobieta może być stworzona do pracy na budowie. Kobiety potrafią się dostosować do każdej pracy fizycznej i nie boją się nowych wyzwań. W opinii wielu osób budowa to nie jest dobre miejsce pracy dla kobiet, jednak zdaniem Patrycji należy obalać te stereotypy. Jak twierdzi, pewne braki siły fizycznej doskonale zastępuje bardzo dobrą organizacją pracy, wytrwałością, nieugiętością oraz umiejętnością kierowania zespołem. Ponadto jest ona bardzo dokładna we wszystkim, co robi, więc nie ma miejsca na niedociągnięcia. Wszystko musi być wykonane zgodnie z projektem oraz życzeniem zleceniodawcy.

Biorąc pod uwagę zapał i konsekwencję w realizacji założonych celów, Patrycja udowadnia, że kobieta może prowadzić firmę budowlaną i czerpać z tego satysfakcję. Z pewnością można pokusić się o stwierdzenie, że kobiety potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, jaką postawi przed nimi życie.

 

 

Autor: Danuta Kossakowska – wychowawca w 11-18 HP Nowy Dwór Gdański

Zdjęcie: Absolwent 11-18 HP Nowy Dwór Gdański


Widok zawartości stron Widok zawartości stron