Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów

Czym jest konflikt? To niezgodność poglądów, spór prowadzony pomiędzy dwoma stronami. Nie musi on być jednak zjawiskiem negatywnym.

jelenie_1160.jpg

Czasem nawet może sprowokować cię do twórczego działania. Źródłem twojego stresu jest to, jakie działania zostaną podjęte przez ciebie i twojego rozmówcę. Najbardziej efektywnym sposobem jest konstruktywne rozwiązanie konfliktu. Czyli otwarte, rozumne podejście do problemu, w wyniku którego obie strony będą usatysfakcjonowane. Ty coś tracisz i zyskujesz, tak samo jak twój partner.

Jeżeli występuje niezgodność, rozbieżność interesów, poglądów, stanowisk, potrzeb, wartości pomiędzy dwoma osobami, mówimy wówczas o konflikcie. Konflikt jest powszechnym zjawiskiem, ponieważ żyjesz w społeczeństwie, funkcjonujesz w rodzinie, grupie rówieśniczej, szkolnej lub zawodowej.

Zastanów się jak najczęściej rozwiązujesz konflikt. Unikasz  go sądząc, że w ten sposób sam zniknie lub przedawni się? Czy próbujesz rozwiązać konflikt na zasadzie rywalizacji - wpadając w złość, atakując słowami partnera?  Może pojawia się u ciebie uczucie lęku, chęć wycofania się albo rezygnacja z dążeń „dla  świętego spokoju"? Jeżeli tak rozwiązujesz konflikty, to jedno z was  będzie osoba pokonaną: ty albo twój partner.

Jesteś ciekawy jak osiągnąć zadawalający obie strony kompromis? Jest na to sposób składający się z 4 kroków.

Po pierwsze:  razem z rozmówcą dokonajcie analizy przyczyny problemu i nazwijcie go (czego lub kogo dotyczy konflikt).

Po drugie: zastanówcie się nad różnymi sposobami rozwiązania konfliktu (najlepiej spiszcie je na kartce).

Po trzecie: wybierzcie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonować obie strony.

Po czwarte: postarajcie wcielić w życie najkorzystniejsze dla was rozwiązanie.

Dopilnujcie, aby porozumienie odbywało się w atmosferze zrozumienia i zaufania, tak abyście byli gotowi do uzyskania kompromisu. Zadbajcie o utrzymanie dobrej komunikacji interpersonalnej.

Tylko realizacja wszystkich czterech kroków łącznie doprowadzi do wspólnego rozwiązania konfliktu, w którym nie ma przegranych i wygranych.

Zmobilizuj energię i uwagę na znalezienie kompromisu, który będzie uwzględniać potrzeby obu stron.

Jeżeli wybrane przez ciebie i twojego rozmówcę rozwiązanie nie zda egzaminu w praktyce, należy je zmodyfikować w sposób was zadowalający.

 

Autor: Halina Pierzyńska – st. specjalista ds. rozwoju zawodowego – CEiPM w Częstochowie.

 

Źródło: Thomas Gordon, Wychowanie bez porażek, Warszawa 2002, Instytut Wydawniczy PAX


Widok zawartości stron Widok zawartości stron