Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kto dzisiaj rządzi na rynku pracy – pracodawca czy pracownik?

2019-01-22

Rynek pracy to swoista przestrzeń, gdzie w dialogu między pracownikami a pracodawcami pośredniczą różne instytucje.

Obecnie najbardziej popularne możliwości poruszania się w tej przestrzeni udostępnia nam Internet. To tu na różnych portalach zamieszczane są oferty pracy, szkoleń lub staży. Jeśli mamy dostęp do sieci, to w każdej chwili możemy być na bieżąco z aktualnymi ogłoszeniami.

Czy wiesz jak wygląda dzisiejszy rynek pracy?

Dynamiczny rozwój technologii, przemysłu, gospodarki i rolnictwa nie pozwala nam pracować w jednym zawodzie przez kilkadziesiąt lat. Dlatego istnieje duża potrzeba rozwoju osobistego, by stanąć naprzeciw nowym trendom pojawiającym się na rynku pracy, który tak  samo się zmienia.

Warto zdobywać nowe kwalifikacje i umiejętności, by w przyszłości być przygotowanym na nowe wyzwania, które pojawią się, kiedy sytuacja na rynku pracy ulegnie zmianie. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i samokształcenie daje nam duże możliwości.

Dzisiaj pracodawca oczekuje od pracownika umiejętności szybkiego dostosowania się do nowych wyzwań i warunków pracy oraz szybkiego uczenia się nowych rzeczy. Pracownik powinien być „elastyczny" – to jest pożądane i cenione.

Z drugiej strony należy pamiętać, że także pracodawcy muszą „gonić" rozwijający się rynek pracy, aby usprawnić procesy zachodzące w firmie, sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, nie zostać daleko w tyle za konkurencją.

Niejednokrotnie pracodawcy decydują się na zastąpienie zasobów ludzkich maszynami, które zrobią więcej, taniej, czasami dokładniej, ale czy maszyny zawsze będą na pierwszym miejscu? W przypadku wielu profesji pewnie tak, ale należy pamiętać, że żadna maszyna, przynajmniej na obecną chwilę, nie zastąpi osób, które wykonują zawody wymagające tzw. kompetencji miękkich, czyli umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych (łatwości nawiązywania relacji), współpracy w zespole, kreatywności, logicznego myślenia. Takie kompetencje zawsze warto rozwijać.

Rola doradcy zawodowego na rynku pracy

Ponieważ rynek pracy jest bardzo wymagający dla tych, którzy szukają zatrudnienia, warto korzystać z pomocy doradców zawodowych. Odgrywają oni ważną role, ponieważ nie tylko podpowiadają, jaką ścieżkę zawodową wybrać, ale także wskazują jakie predyspozycje i cechy charakteru są potrzebne do konkretnej profesji.  

Jeżeli w szkołach brakuje doradców zawodowych, to warto poszukać ich w takich instytucjach, jak poradnie psychologiczno-pedagogiczne, powiatowe urzędy pracy, Ochotnicze Hufce Pracy.

Pracodawca czy pracownik?

Jak myślisz, kto dzisiaj jest na pozycji uprzywilejowanej na rynku pracy – pracodawca czy pracownik? Łatwo dzisiaj zauważyć, że przestaliśmy się bać utraty pracy. To pracodawcy boją się utracić pracowników. Ciągle spadające bezrobocie i dynamiczny rozwój gospodarki powodują, że w lepszej pozycji od pracodawców są osoby, które szukają pracy. Coraz częściej można przebierać w ofertach, dobierać pracę do swoich możliwości, potrzeb, ale i korzyści finansowych. Nadal są miejsca i branże, w których więcej do powiedzenia mają pracodawcy, co jednak nie zmienia faktu, że każdy pracownik jest na wagę złota.

Rozwijaj się, inwestuj w siebie, a wtedy to ty będziesz na pozycji uprzywilejowanej u swojego pracodawcy!

Autor: Bartłomiej Gogłuska, specjalista ds. rozwoju zawodowego w MCK w Parczewie
 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron