Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kultura na wyciągnięcie ręki – jak korzystać z lokalnych wydarzeń kulturalnych?

2025-04-24

Powszechny dostęp do mediów społecznościowych oraz możliwość pozyskiwania środków unijnych przez samorządy terytorialne na różnego typu projekty zwiększył dostępność wydarzeń kulturalnych nie tylko w miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Zastanawiasz się, gdzie i jak szukać informacji dotyczących takich wydarzeń w twoim regionie? Podpowiedzi znajdziesz w tekście.

Gdzie szukać informacji?

Najłatwiej będzie zacząć od obserwowania np. na Facebooku czy Instagramie różnych instytucji: portalu urzędu miasta/gminy, stron domów kultury, teatrów, kin, muzeów i bibliotek czy lokalnych portali informacyjnych. Instytucje te często tworzą swoje kalendarze wydarzeń, które możesz śledzić.

 

Dodatkowe działania, które możesz podjać, by być na bieżąco z interesującymi cię inicjatywami:

  • Na Facebooku działają grupy, do których można dołączyć, aby śledzić lokalne wydarzenia: „Spotted [nazwa twojej miejscowośći]”.
  • Jeśli jesteś zainteresowany większymi eventami, typu koncerty czy kabarety, możesz skorzystać z aplikacji mobilnych, takich jak: Eventim czy Going.
  • Będąc na spacerze czy spotkaniu rozglądaj się za słupami ogłoszeniowymi. Szczególnie w mniejszych miejscowościach właśnie w takich miejscach oraz na tablicach ogłoszeń rozwieszane są plakaty.
  • Możesz zapisać się również na newsletter instytucji, która cię interesuje. Dzięki temu dostaniesz informacje o nadchodzących wydarzeniach bezpośrednio na swojego maila.

 

Rodzaje wydarzeń

Teatr czy kino pewnie cię nie zaskoczą, to już standard. Lokalne instytucje, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, organizują plenerowe koncerty i kina, festiwale uliczne, pikniki literackie, które bywają darmowe lub można wziąć w nich udział za symboliczną opłatą.

 

Domy kultury i muzea organizują wystawy i warsztaty. Co jakiś czas zmieniają się one tematycznie. Dzięki projektom unijnym lub dofinansowaniu z budżetu miasta/gminy wiele organizowanych inicjatyw jest darmowych.

 

Oferty specjalne

Galerie, muzea i inne instytucje kultury miewają dni otwarte, w czasie których możesz za darmo zwiedzić i poznać ich ofertę od środka. Często oferują również zniżki dla określonych grup osób, np. uczniów, seniorów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W niektórych placówkach realizowana jest akcja „Kultura za złotówkę”. Umożliwia ona m.in. obejrzenie spektaklu teatralnego czy zwiedzenia muzeum dla osób do 16 r.ż. za symboliczną złotówkę.

 

Spotkania towarzyskie

Wydarzenia kulturalne to dobry sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Grupowo możecie wybrać się na seans filmowy lub warsztaty artystyczne. Jeśli nie uda ci się znaleźć chętnych i wybierzesz się w pojedynkę, jest to też okazja do poznania nowych osób i spróbowania czegoś innego niż dotychczas.

 

Nowości

Nie bój się i nie ograniczaj. Spróbuj czegoś, czego jeszcze nie znasz – koncert muzyki poważnej albo wystawa sztuki współczesnej. Nawet jeśli nie znasz się na operze czy tańcu ludowym – spróbuj. Możesz się pozytywnie zaskoczyć. Pamiętaj, że kultura daje możliwość przeżycia czegoś wartościowego.

 

Planuj

Ustal, że np. raz w miesiącu będziesz uczestniczyć w jakimś wydarzeniu kulturalnym. Wpisuj te, które cię interesują, do kalendarza, aby ich nie przeoczyć. Niektóre wydarzenia mają ograniczoną liczbę miejsc, dlatego rezerwuj bilety, miejsca na warsztaty albo zapisuj się. Popularne wydarzenia szybko się wyprzedają.

 

Bądź aktywny

Kiedy już zapiszesz się na warsztat, spotkanie autorskie czy do klubu dyskusyjnego, staraj się wyciągnąć z niego jak najwięcej informacji dla siebie, potraktuj to jako zdobywanie wiedzy i nowego doświadczenia – zadawaj pytania i uczestnicz w dyskusjach. Nie musisz być tylko widzem. Swoje zaangażowanie możesz wyrazić też jako wolontariusz przy organizacji wydarzeń kulturalnych.

 

Dziel się wrażeniami

Po udziale w ciekawym wydarzeniu warto opowiedzieć o nim innym – w rozmowie, na blogu lub w mediach społecznościowych. Postaraj się uwiecznić wrażenia w formie zdjęć lub relacji, pisz opinie. Pomożesz w ten sposób w promocji lokalnej kultury i zachęcisz innych do udziału w takich wydarzeniach.

 

Można śmiało stwierdzić, że obecnie kultura jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Jeśli tylko wykażesz zainteresowanie i zechcesz, na pewno znajdziesz w swojej okolicy wydarzenie odpowiednie dla ciebie. Użyj internetu, gazet, zajrzyj na stronę urzędu gminy czy ośrodka kultury. Regionalne wydarzenia to dobra okazja, by zapoznać się z ofertą lokalnych twórców, spędzić czas ze znajomymi, a dzięki temu wzbogacić się o nowe doświadczenia.

 

Autor: Marta Halicka

Źródła:

https://nck.pl/badania/projekty-badawcze/obserwatorium-kultury/aktualnosci/10-najlepszych-praktyk-korzystania-z-kultury-za-darmo

https://www.gov.pl/web/kultura/muzeum-za-zlotowke


Widok zawartości stron Widok zawartości stron