Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Magia uśmiechu

Uśmiech przełamuje bariery, inicjuje kontakty, sprawia, że życie jest bardziej kolorowe. Ma niesamowitą moc działania.

magia_usmiechu_1160.jpg

Często uśmiechamy się nieświadomie. Specjaliści od wizerunku zgodnie twierdzą, że uśmiech jest głównym elementem decydującym o tym, jak odbierają nas inni. Należy jednak pamiętać, że nie każdy uśmiech jest szczery, niekiedy wykorzystuje się go do osiągnięcia określonych korzyści.

 

Typy uśmiechu

Uśmiech jest przedmiotem badań i analiz. Allan i Barbara Pease w książce pt. „Mowa ciała" dokonali ciekawej typologii uśmiechu.

Ten najszczerszy, serdeczny i prawdziwy uwidacznia zmarszczki mimiczne, sprawia, że kąciki ust – same unoszą się ku górze. Jest to efekt szczerej radości i autorzy nazywają ten stan „pełnym uśmiechem".

Na drugim biegunie, jest uśmiech sztuczny, wykreowany, mający na celu wskazanie na niechęć do danego tematu. Może wskazywać na nieszczere intencje. Zaciśnięte usta - tworzące pionową linie, skrywają zęby. Stąd też nazwa „uśmiech przez zaciśnięte wargi".

Dla podkreślenia znaczenie uśmiechu w kontaktach interpersonalnych autorzy wyróżnili „uśmiech z ukradkowym spojrzeniem", który jest zawadiacki, uwodzicielski oraz „wykrzywiony uśmiech", który wyraża niedowierzanie lub cynizm.

Z kolei ostatni typ „uśmiech z opuszczoną szczęką" to wyuczony śmiech, stosowany przez aktorów, mówców, którzy chcą uzyskać aprobatę słuchaczy. Ten uśmiech nie jest szczery i serdeczny, ale w sposób sztuczny ma wyrażać zadowolenie.

Uśmiech to nasza wizytówka, uśmiechajmy się więc szczerze i często.

 

Autor: Agnieszka Krydka, pośrednik pracy- stażysta MBP w Tarnowie

Źródło: A.B.Pease, Mowa ciała, Rebis, Poznań 2008 r.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron