Wydawca treści
Magia uśmiechu
Uśmiech przełamuje bariery, inicjuje kontakty, sprawia, że życie jest bardziej kolorowe. Ma niesamowitą moc działania.
Często uśmiechamy się nieświadomie. Specjaliści od wizerunku zgodnie twierdzą, że uśmiech jest głównym elementem decydującym o tym, jak odbierają nas inni. Należy jednak pamiętać, że nie każdy uśmiech jest szczery, niekiedy wykorzystuje się go do osiągnięcia określonych korzyści.
Typy uśmiechu
Uśmiech jest przedmiotem badań i analiz. Allan i Barbara Pease w książce pt. „Mowa ciała" dokonali ciekawej typologii uśmiechu.
Ten najszczerszy, serdeczny i prawdziwy uwidacznia zmarszczki mimiczne, sprawia, że kąciki ust – same unoszą się ku górze. Jest to efekt szczerej radości i autorzy nazywają ten stan „pełnym uśmiechem".
Na drugim biegunie, jest uśmiech sztuczny, wykreowany, mający na celu wskazanie na niechęć do danego tematu. Może wskazywać na nieszczere intencje. Zaciśnięte usta - tworzące pionową linie, skrywają zęby. Stąd też nazwa „uśmiech przez zaciśnięte wargi".
Dla podkreślenia znaczenie uśmiechu w kontaktach interpersonalnych autorzy wyróżnili „uśmiech z ukradkowym spojrzeniem", który jest zawadiacki, uwodzicielski oraz „wykrzywiony uśmiech", który wyraża niedowierzanie lub cynizm.
Z kolei ostatni typ „uśmiech z opuszczoną szczęką" to wyuczony śmiech, stosowany przez aktorów, mówców, którzy chcą uzyskać aprobatę słuchaczy. Ten uśmiech nie jest szczery i serdeczny, ale w sposób sztuczny ma wyrażać zadowolenie.
Uśmiech to nasza wizytówka, uśmiechajmy się więc szczerze i często.
Autor: Agnieszka Krydka, pośrednik pracy- stażysta MBP w Tarnowie
Źródło: A.B.Pease, Mowa ciała, Rebis, Poznań 2008 r.
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024