Wydawca treści
Mieszkam na wsi - mam wiele możliwości
Twoje miejsce zamieszkania to nie Warszawa, Łódź czy Katowice? Mieszkasz na wsi lub w małej miejscowości, gdzie nie ma instytucji takich jak np. kina, teatry, muzea? Uważasz, że masz ograniczony dostęp do kultury? Nic bardziej mylnego.
Odległość nie wpływa na możliwości korzystania z kultury i nie ogranicza cię tylko do oglądania telewizji. Jak mówi przysłowie „dla chcącego nic trudnego”. Faktem jest, że życie kulturalne w dużych miastach kwitnie. To właśnie tam organizowane są koncerty, gdzie możesz zobaczyć ulubioną gwiazdę na żywo. Zastanawiasz się więc, co zrobić, aby na nich być? Dzięki swojemu zaangażowaniu masz możliwości korzystania z różnych atrakcji tak jak twoi rówieśnicy z dużych miast.
Internet jest już wszędzie.
W dzisiejszych czasach Internet jest już prawie wszędzie. Dostęp do niego mają już ci, co mieszkają i na wsi, i w mieście. Dzięki niemu możesz na bieżąco śledzić wydarzenia kulturalne, które cię interesują, a odbywają się w dużych miastach. Znasz już miejsce, termin, i co dalej? Organizujesz grupę znajomych, którzy wybiorą się z tobą na koncert, film itp. Jeden z was posiada samochód? Bez przeszkód dojedziecie do miasta. Nie macie auta? Może są jakieś inne środki komunikacji i transport nie będzie stanowił żadnego problemu.Z odpowiednimi ludźmi nawet najdalszy dojazd do większego miasta może być ciekawy i przyjemny. Wystarczą tylko chęci oraz dobra organizacja.
Rozejrzyj się wokół.
Mieszkasz w małej miejscowości i uważasz, że życie kulturalne tu umarło? Powinieneś wiedzieć, że obecnie wiele małych miast, powiatów, gmin, wsi ma bogato rozwinięte życie kulturalne! Często powstają różne koła zainteresowań w Miejskich czy Gminnych Ośrodkach Kultury oraz w bibliotekach. Tam działają różne lokalne instytucje, które zrzeszają osoby zainteresowane daną dziedziną kulturalną. Często organizowane są przez nich wyjazdy grupowe do dużych miast, np. na spektakl w teatrze, operze lub też wydarzenia kulturalne w małych miejscowościach. Zwróć uwagę, że w szkołach jest podobnie. Nauczyciele organizują różne zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań, wydarzenia sportowe, dzięki którym jesteś bliżej kultury.
Życie kulturalne to nie tylko kina, teatry, muzea.
Należy pamiętać, że życie kulturalne to nie tylko uczęszczanie do kin, teatrów, muzeów, oper czy na koncerty. Kultura to, również proces nawiązywania relacji społecznych, podczas których wymieniacie się interesującymi was tematami kulturowymi, dzielicie się informacjami. Można to nazwać amatorskimi formami aktywności kulturalnej. Tutaj sami decydujecie o własnym życiu kulturalno-rozrywkowym,określacie, czemu warto poświęcić swój wolny czas. Zatem ograniczenia nie istnieją, wystarczą tylko chęci, własna wyobraźnia, inwencja i dobra organizacja.
Autor : Monika Czyżewska – pośrednik pracy w MCK Radziejów.
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024