Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Miłość do kawy pomysłem na pracę

Dlaczego warto brać udział w projektach szkoleniowych? M.in. na to pytanie odpowiada Sławek, uczestnik Hufca Pracy w Krośnie Odrzańskim, który dzięki OHP odnalazł swoją pasję i cel zawodowy.

Sławomir Kucharczyk.png

Joanna Bagińska, wychowawca z Hufca Pracy w Krośnie Odrzańskim, zadała Sławkowi kilka pytań. Przeczytajcie jego niezwykle pozytywne, motywujące odpowiedzi!

J.B.: Brałeś udział w wielu wymianach międzynarodowych, która z nich dała Ci najwięcej satysfakcji?

S. K.: Z projektów, w których brałem udział, najlepiej wspominam międzynarodowy projekt Polsko-Niemiecka Firma Uczniowska "Kaffee zum Glück – Kawa na szczęście", dzięki któremu mogłem zdobyć wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. W trakcie realizacji działań projektu poznałem wielu ciekawych ludzi, z większością mam kontakt do dzisiaj. Udało mi się wziąć udział aż w 3 edycjach projektu.

J.B.: Dlaczego warto brać udział w międzynarodowych projektach?

S.K.: Udział w takich projektach jest naprawdę świetny. Daje wiele możliwości dalszego rozwoju. Kiedy po raz pierwszy prezentowałem rodzicom oraz zaproszonym gościom zdobyte przeze mnie umiejętności, byłem bardzo podekscytowany i dumny z siebie, czułem, że mogę osiągnąć wszystko. Naprawdę polecam i zachęcam do korzystania z projektów międzynarodowych, dają one szanse na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności, poznanie nowych i wspaniałych ludzi oraz odwiedzenia innych państw. 

J.B.: Co aktualnie porabiasz?

S.K.: Aktualnie rozwijam się dalej w kierunku pracy z kawą. Niedawno ukończyłem kurs baristyczny oraz pracuję w kawiarni, gdzie mam możliwość ćwiczenia i eksperymentowania z kawą. Planuję dalej rozwijać się w tej dziedzinie.

J.B.: Dzisiejszy rynek pracy jest dosyć wymagający dla młodego człowieka. Co mógłbyś podpowiedzieć swoim nieco młodszym kolegom i koleżankom, którzy niebawem będą szukać pracy?

S.K.: Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli chodzi o podjęcie pracy w charakterze baristy, nie trzeba mieć dużego doświadczenia. Liczą się chęci. Dzisiaj, kiedy prowadzę szkolenia z tego zakresu widzę, że nowe osoby szybko uczą się tego, co im przekazuję. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że są zawody, w których doświadczenie jest potrzebne. Tak wiec, jeśli masz możliwość udziału w projektach, to warto skorzystać z tej szansy. Ukończyłem Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie cukiernik i kto wie, co bym robił dzisiaj, gdyby nie odnaleziona podczas projektu miłość do kawy.

J.B.: Dziękuję za rozmowę. Życzę sukcesów i odkrywania nowych tajemnic kawy.

Autor tekstu: Joanna Bagińska, wychowawca 4-2 HP Krosno Odrzańskie

Zdjęcie: Sławomir Kucharczyk oraz efekty jego pracy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron