Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Moja droga do kariery zawodowej

2019-09-05

Moim rozmówcą był Michał Sienkiewicz. Spotkaliśmy się w salonie fryzjerskim, gdzie uczy się praktycznej nauki zawodu. Gdy weszłam do zakładu, właśnie strzygł klienta.

Michał ma szesnaście lat i jest uczniem branżowej szkoły I stopnia w Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Ząbkowicach Śląskich. Jednocześnie jest uczestnikiem Ochotniczych Hufców Pracy.

Swoją edukację planował, opierając się na podnoszeniu umiejętności poprzez praktyczną naukę zawodu u pracodawcy. Chciał połączyć naukę z pracą. Od września 2018 roku realizuje praktyki w salonie fryzjerskim.

Dlaczego wybrałeś naukę w branżowej szkole I stopnia i skąd pomysł na taki zawód?

Zależało mi na praktycznej nauce zawodu. Jako dziecko myślałem o pracy budowlańca, dlatego że mój ojciec wykonywał ten fach. Jednak tak na poważne nad wyborem pracy zacząłem zastanawiać się w pierwszej klasie gimnazjalnej. Moje pierwsze rozmowy  prowadziłem z najbliższą rodziną. U doradcy zawodowego robiłem testy i planowałem moją ścieżkę edukacyjno-zawodową, upewniając się, że fryzjerstwo będzie tym, co pozwoli mi się spełniać zawodowo. Zawód fryzjera to odpowiedzialna praca. Moim zdaniem wymaga  dużego zaangażowania i dobrego przygotowania. Lubię kontakt z ludźmi i jestem dokładny, a w zawodzie fryzjera jest to bardzo ważne.

Widzę, że po kilku miesiącach już przyjmujesz klientów.

Na tak szybkie zaufanie pracodawcy musiałem sobie ciężko zapracować. Ważne w zdobywaniu kolejnych szlifów zawodowych jest zaangażowanie w praktyki, pokazanie pracodawcy, że uczniowi zależy  na  dobrym przygotowaniu. Miałem szczęście, że trafiłem na takiego pracodawcę, który poświęca mi swój czas i przekazuje tajniki tej profesji. Sądzę, że jest to najlepszy nauczyciel, jakiego mógłbym mieć.

Jakie masz plany zawodowe na przyszłość?

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i zdam egzaminy zawodowe, po ukończeniu szkoły chcę pracować w zakładzie fryzjerskim. Mam też świadomość, że chcąc osiągnąć sukces w zawodzie fryzjera, warto szkolić wszelkie nabyte umiejętności.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów zawodowych!

 

Autor: Violetta Wolny, doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum w Ząbkowicach Śląskich


Widok zawartości stron Widok zawartości stron