Wydawca treści
Mowa nienawiści – słowa, które ranią
2019-03-05
Określenie „mowa nienawiści” jest ostatnio często używane przez wielu z nas. Czy na pewno wiecie, czym jest mowa nienawiści? Czy hejt równa się mowie nienawiści?
Czy wolnością słowa możemy usprawiedliwiać mowę nienawiści?
Dla wielu z nas wolność słowa jest nieodzowną częścią demokracji, bez której nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Jednak coraz częściej zdarza się, że pod przykrywką wolności słowa kryje się tzw. hejt lub właśnie mowa nienawiści. Trzeba zdać sobie sprawę, że wszystko ma swoje granice i w żadnym wypadku nie można posługiwać się językiem pełnym agresji, pogardy i braku szacunku dla innych, zasłaniając się parawanem zwanym wolnością słowa.
Hejt = mowa nienawiści?
Często stawiamy znak równości między hejtem a mową nienawiści. W takim razie czym jest hejt? Hejt to obraźliwe i agresywne komentarze spotykane najczęściej w Internecie. Natomiast mowa nienawiści polega na rozbudzeniu, rozpowszechnianiu czy usprawiedliwianiu nienawiści, a nawet przemocy skierowanej wobec konkretnych osób czy grup społecznych. Granica pomiędzy hejtem a mową nienawiści jest nieostra i bardzo łatwo jedno może przejść w drugie.
Nie tylko Internet
Nienawistne komentarze zdarzają się najczęściej w Internecie, gdzie każdy czuje się anonimowy. Skryci za ekranem monitora często bezmyślnie piszemy obraźliwe teksty skierowane w kierunku różnych grup, sądząc, że to całkiem w porządku, bo przecież mamy wolność słowa. Nic bardziej mylnego, bo w globalnej sieci nie jesteśmy anonimowi. Organy ścigania mogą nas bez problemu zlokalizować.
Niestety mowa nienawiści coraz częściej wchodzi do naszego codziennego, bardziej realnego życia. Możemy się z nią spotkać nie tylko w telewizji, prasie ale też w pracy, w szkole czy podczas rozmowy ze znajomymi. Pewnie możesz wymienić kilka miejsc w swojej miejscowości, gdzie elewacje budynków „zdobią” niewybredne komentarze skierowane wobec konkretnej grupy ludzi, najczęściej mniejszości narodowych. Tak, to też jest przejaw mowy nienawiści, który wpisał się już na stałe w naszą rzeczywistość.
Reaguj!
W przypadku mowy nienawiści bardzo ważne jest, by reagować na każdy jej przejaw. Czy to nieśmieszny żart czy jedno zdanie rzucone podczas przyjacielskiej rozmowy. Nie bój się zwrócić uwagi znajomemu, który podczas rozmowy zaczyna szerzyć czy usprawiedliwiać nienawiść. Twoja spokojna ale stanowcza reakcja sprzeciwu wobec takich wypowiedzi jest niezwykle ważna, będzie świadczyć nie tylko o twojej dojrzałości, ale być może da do myślenia tej drugiej stronie.
W przypadku mowy nienawiści na stronach internetowych również nie jesteś bezsilny. Każda strona czy portal społecznościowy ma swoich administratorów, którym można zgłosić niepokojące komentarze. Jeśli mimo twoich starań strona czy osoba szerząca nienawiść nie została zablokowana, możesz sprawę zgłosić licznie działającym organizacjom pozarządowym zajmującym się hejtem w sieci m.in.: Hejtstop, Otwarta Rzeczpospolita czy Koalicja Przeciw Mowie Nienawiści.
Pamiętaj, że my sami budujemy otaczającą nas rzeczywistość i to od nas zależy, czy znajdzie się w niej miejsce dla mowy nienawiści. Nie pozwólmy, by mowa nienawiści na stałe weszła do naszego słownika, a hejt stał się zwyczajną konsekwencją „wolności” w Internecie.
Autor: Katarzyna Wachowska, komendant HP 1-63 w Strzelinie
Źródła:
http://uchodzcy.info/mowa-nienawisci/
http://uprzedzuprzedzenia.org/czym-mowa-nienawisci/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024
-
Sposoby na bezstresowy powrót do szkoły
23.08.2024