Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Najdziwniejsze zawody świata. Poznaj 10 nietypowych profesji

2023-02-10

Pracownik biurowy, przedstawiciel handlowy czy informatyk to popularne zawody, z którymi stykamy się niemal codziennie. Ale czy słyszeliście kiedykolwiek o malarzu cytrusów, testerze kości do gry albo wyławiaczu rowerów?

Na podstawie kilku najbardziej aktualnych zestawień najdziwniejszych zawodów świata, przedstawiamy najciekawsze z nich.

 

Profesjonalna syrenka (instruktor mermaiding’u/syreningu)

Mermaiding, czyli pływanie w stroju syrenki to sportowy zawód, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Licznych zwolenników ma w Azji i coraz sławniejszy staje się również w Europie. W Polsce znany jest od kilku lat. Do wykonywania zawodu profesjonalnej syrenki wymagana jest umiejętność nurkowania na wdechu. Poza tym przydadzą się też silne mięśnie brzucha.
 

 

Autor-widmo (Ghost writer)

To osoba, która pisze, redaguje lub dokonuje korekty różnego rodzaju tekstów (artykułów, opowiadań, sprawozdań, a nawet prac naukowych czy książek) anonimowo, a czasem pod pseudonimem. Często autorzy widmo tworzą przemówienia dla ważnych polityków czy „głów” państw.
 

 

Malarz cytrusów

Aspekt wizualny ma dziś olbrzymie znaczenie, szczególnie wśród producentów z branży spożywczej. Malarz cytrusów musi zmienić „niedoskonały” owoc na kuszący i zachęcający do zakupu. Jeśli jabłko jest niewystarczające czerwone czy błyszczące – maluje je, aby przyciągało swym wyglądem. Takie praktyki muszą być oznaczone na owocach, jednak nie każdy koncern zachowuje się uczciwie i przyznaje do tego.

 

Model ruchu dla gier komputerowych

Postacie z gier komputerowych wydają się bardzo rzeczywiste, mimo że są tworzone cyfrowo. Do uzyskania takiego efektu potrzebny jest model, którego ciało jest skanowane podczas wykonywania różnych ruchów. Następnie za pomocą technologii motion capture są one zapisywane. Dzięki temu możliwe jest tak autentyczne odzwierciedlenie ludzkich ruchów przez wirtualne postacie.

 

 

Zobacz inne zestawienie "Najdziwniejsze zawody świata", wśród których znajdziesz informacje m.in. o sekserze, dojaczu węży oraz zawodowym rabusiu.

 

Tester kości do gry

Hazard przynosi wysokie wygrane, które najczęściej są dziełem przypadku. Na przeszkodzie nie mogą tu stanąć kości do gry, które powinny być proste, równe i nieskazitelne. Rolą testera kości do gry jest wykrycie w nich wszelkich uszkodzeń i niedoskonałości.

 

 

Tester zjeżdżalni wodnych

Praca wyjątkowo atrakcyjna dla odważnych i żądnych wrażeń. Zadaniem osoby wykonującej ten zawód jest sprawdzenie zjeżdżalni pod każdym możliwym względem, m.in.: czy jest dobrze wyprofilowana – nie za bardzo stroma, czy przepływa przez nią odpowiednia ilość wody, czy jest wystarczająco szybka i przede wszystkim czy jest bezpieczna. Zainteresowani muszą brać pod uwagę w tym wypadku ciągłe podróżowanie.

 

 

Trener owadów

Ten zawód wydaje się wyjątkowo ekstremalny. Wykorzystywany jest na potrzeby przemysłu filmowego. Trener owadów ma za zadanie przeprowadzenie owada z miejsca na miejsce – wabi go np. przy pomocy ultra cienkiego druta, za którym owad podąża. Najsłynniejszy trener owadów nazywany jest „człowiekiem robalem z Hollywood”.

 

 

Wyławiacz rowerów

Zawód popularny i typowy, jak możecie się domyślić w Holandii – w kraju, w którym dwukołowce są powszechnym środkiem transportu. Rowerów jest tam więcej niż mieszkańców. Na jedną osobę przypadają średnio dwa takie sprzęty, dlatego wyławiacz rowerów jest tam tak pożądanym zawodem. W Amsterdamie, przez który przepływają dwie rzeki i mnóstwo kanałów, rocznie wyławia się ich nawet 15 tysięcy.

 

 

Poszukiwacz piłek – nurek golfowy

Można powiedzieć, że profesja podobna do opisanej wyżej. Na polach golfowych piłki po uderzeniu przemierzają dalekie odległości. Nie rzadko zamiast do dołka wpadają do oczka wodnego czy stawu. W takich sytuacjach nieocenionym staje się poszukiwacz piłek golfowych, który m.in. wyławia je ze zbiorników wodnych. Osoba zainteresowana tym zawodem musi posiadać swój sprzęt do nurkowania. Najbardziej znanemu nurkowi golfowemu w ciągu jednego dnia udało się zebrać prawie 16 tysięcy piłeczek. Za znalezienie jednej można zarobić od kilku do kilkunastu centów.

 

 

Zbieracz puchu

Do uszycia porządnej, ciepłej, a zarazem lekkiej puchowej kołdry czy kurtki potrzebny jest puch z kaczek edredonowych. Zbierany jest on ręcznie przez osoby, które muszą przemierzać długie dystanse, aby uzbierać jego odpowiednią ilość. Gniazda edredonów rozproszone są na rozległym terenie, a z jednego można pozyskać jedynie od 28 do 35 gram puchu. Zbieracze wykonują trudną i wymagającą pracę.

 

 

To tylko część dziwnych, a jednocześnie niszowych zawodów. Wśród nich możecie znaleźć jeszcze: stylistkę jedzenia, dźwiękowców imitujących naturę czy kucharza trującej ryby.

 

Wydawać by się mogło, że tych rzadko spotykanych zawodów jest mało. Nic bardziej mylnego. Powstaje ich coraz więcej i to w naprawdę różnych dziedzinach. Pokusicie się o wykonywanie któregoś z nich?

 

Autor: Marta Halicka

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/20-zawodow-o-ktorych-istnieniu-prawdopodobnie-nie-mieliscie-pojecia/3jpydhj

https://www.money.pl/galerie/artykul/20-najdziwniejszych-zawodow-swiata,183,0,2251191.html

https://silverhand.eu/7-najbardziej-nietypowych-zawodow-swiata/

https://www.money.pl/pieniadze/6-malo-znanych-zawodow-w-ktorych-duzo-zarobisz-nawet-80-tys-zl-miesiecznie-6829628199107104a.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ghostwriter

https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/ciekawe-zawody

https://businessinsider.com.pl/lifestyle/mermaiding-sport-ktory-podbija-europe/hr3bmp9

https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/ciekawe-zawody

https://breakplan.pl/inspiracje/artykul/najdziwniejsze-zawody-wiata


Widok zawartości stron Widok zawartości stron