Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nie chcesz się uczyć? Bądź jak Kamil - zdobądź zawód

2019-02-06

Czy pomimo braku chęci do nauki, można zdobyć zawód i dobrą pracę? Tak, jeśli ma się odpowiednią motywację. Kamil Wichnera, absolwent Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Dąbrowie Górniczej, miał swój cel i zdobył go, pomimo niechęci do szkoły.

Kamil mieszka w Czeladzi, gdzie ukończył gimnazjum. Przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej kierował się swoimi zainteresowaniami. Bez wahania postawił na zawód elektromechanika pojazdów samochodowych. Kamil zdobył profesję, ucząc się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych „Sztygarka” im. St. Staszica w Dąbrowie Górniczej.                                                                                                                                                    

OHP – nauka zawodu

Jak twierdzi, OHP daje dużo możliwości. Najważniejsza dla niego okazała się nauka zawodu, która trwała 3 lata. Praktyczną naukę zawodu odbył u pracodawcy, za co otrzymywał wynagrodzenie, a okres przygotowania zawodowego zaliczono mu  do stażu pracy.

W gimnazjum nie radził sobie z nauką, przytłaczającą ilością informacji, sprawdzianami, egzaminami. Kamil wolał uczyć się poprzez  praktykę.

Lubię prace manualne – mówi – a w Gimnazjum uczą rzeczy nieużytecznych. Przecież każde dziecko jest inne. Kiedy miałem 14, 15 lat, lubiłem spędzać czas w warsztacie samochodowym u wujka i mu pomagać. Dopiero w szkole zawodowej mogłem poświęcić czas na to, w czym jestem dobry i mam do tego smykałkę. Moim hobby jest elektronika. Poza pracą lubię naprawiać sprzęt elektroniczny.

W czasie rozmowy z Kamilem miałam wrażenie, że Kamil jest świadomy swoich umiejętności i pomimo niepowodzeń szkolnych, nie stracił motywacji do rozwoju. OHP pomogło mu doskonalić wrodzone zdolności.

Nie zrażam się trudnościami

Kamil pokonuje swoje ograniczenia. Kiedy zdiagnozowano u niego dyskopatię lędźwiową (bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa promieniujące wzdłuż kończyny aż do kolana), zaczął zajęcia rehabilitacyjne z fachowcami, jak również samodzielnie w domu. Zdaje sobie sprawę z tego, że może mu w przyszłości grozić skrzywienie kręgosłupa i drętwienie czucia w kończynach. Jednak nie zraża się trudnościami. – Chcę normalnie funkcjonować i pracować. Chodzę do pracy, kontynuuję naukę.

Realizuję się

Kamil od razu po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę i jest dumny, że nie trafił do Urzędu Pracy jako bezrobotny. Kamil pracuje w Sosnowcu na stanowisku tokarz i zajmuje się obróbką metali do maszyn. Firma, w której pracuje, jest wiodącą na świecie firmą produkującą łożyska, sprzęgła, układy smarowania, przekładnie zębate do maszyn i pojazdów na całym świecie. Kamil realizuje się w zawodzie, który wymaga od niego zdolności manualnych i technicznych. Chce być fachowcem w swojej dziedzinie. Jest odpowiedzialny i pracowity, lubi to, co robi. Po pracy kontynuuje zaocznie naukę w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych w Katowicach, kończącą się egzaminem maturalnym. Kamil ma chęci, a co za tym idzie – otwartą drogę do podnoszenia swoich kwalifikacji.

Warty naśladowania

Kamil jest samodzielnym młodym mężczyzną, świadomym swojej wartości, który zachwyca swoją postawą. Odnajduje się w tym, co robi i może pomyśleć o stabilizacji życiowej.  Absolwent OHP swoim przykładem pokazuje, że uczestnictwo w OHP jest szansą na zdobycie upragnionego zawodu. Trafił pod opiekę życzliwych i kompetentnych wychowawców. Miło wspomina nauczycieli ze Szkoły Zawodowej "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej oraz wychowawców z ramienia OHP. – Dużo mi pomogli – mówi.

Na pewno dzieciństwo i dom rodzinny kształtują naszą osobowość i wpływają na całe dalsze życie. I chociaż  Kamilowi w domu się nie przelewało, ma kłopoty ze zdrowiem, to udało mu  się nie zbłądzić w życiu i obrać własną drogę ku dorosłości. Cieszę się jako wychowawca, że ma w tym swój udział również Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP  w Dąbrowie Górniczej.

 

Autor: Aneta Welon – wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Dąbrowie Górniczej

Na zdjęciu: Kamil Wichnera w pracy przy tokarce


Widok zawartości stron Widok zawartości stron