Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ochotnicze Hufce Pracy dały mi szansę na lepsze życie

2022-11-18

W ramach działalności Klubu Absolwenta, wychowawcom Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Chraplewie udało się zaprosić do udzielenia wywiadu kilku absolwentów. Wychowawcy chcieli ustalić, czy pomoc oferowana przez Ochotnicze Hufce Pracy rzeczywiście zadziałała i dała szansę na poprawę dotychczasowego życia absolwentów.

Wszyscy pytani zgodnie przyznali, że pobyt w ośrodku skłonił ich do przemyśleń nad swoją dalszą ścieżką edukacyjną i zawodową. Zrozumieli, że chcąc osiągnąć coś w życiu, trzeba zmienić swoje zachowanie na lepsze, trzeba się starać i nieustannie pracować nad sobą.

 

Największa wartość: wykształcenie

Zdaniem absolwentów największą zaletą pobytu w ośrodku była pomoc w ukończeniu szkoły i zdobycie zawodu.

Przyszedłem do ośrodka, ponieważ miałem na miejscu szkołę i praktyki, dlatego większość przedmiotów zaliczyłem bez problemu. Wcześniej szlajałem[1] się z kumplami, więcej w szkole mnie nie było niż byłemmówi Krystian.

Analiza wywiadów potwierdziła również tezę, że już sam pobyt w ośrodku stanowił dla absolwentów dogodne warunki do zmiany systemu wartości, postaw i zachowania.

Widząc innych ludzi, którzy też nie mieli łatwo w życiu, zmieniłem się tak po prostu sam z siebie, zrozumiałem, że nie warto robić tak jak robiło się wcześniej, czyli nie traktować poważnie nauki i wagarować. Warto żyć normalnie i być porządnym człowiekiemtwierdzi Daniel.

 

Było ciężko, ale było warto

Zdaniem absolwentów pobyt, jak również panujące w ośrodku zasady, pomagają wejść w rytm normalnego życia. Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Chraplewie postrzegają jako ostatnią deskę ratunku, miejsce gdzie dużo może się zmienić.

Właśnie dlatego tutaj przyszedłem, żeby zmienić wszystko. W innej szkole nie udało mi się zdać do następnej klasy, chciałem żeby chociaż tutaj wyszło, miałem szansę zacząć wszystko od nowa, normalnie wyjść stąd jako porządny człowiekdodaje Michał.

Byli uczestnicy nauczyli się także inaczej postrzegać ludzi, bardziej dostrzegać i doceniać wartości innych osób. Zdobyli większy szacunek do rodziców i wychowawców, mieli szansę w końcu zrozumieć, dlaczego oni dokładali tak wielu starań, aby udało się im skończyć szkołę i zdobyć zawód.

Na początku te dwa lata, kiedy tutaj przyszedłem, były dla mnie ciężkie, nie powiem, nie dawałem się do niczego przekonać, a w trzecim roku w końcu zrozumiałem, że macie rację, że warto skończyć szkołę i zdobyć zawódwspomina Krystian.

 

Nowe nawyki społeczne

Patrząc przez pryzmat czasu absolwenci dostrzegają inne pozytywne aspekty pobytu w ośrodku. Jednym z nich jest ochrona przed wchodzeniem w konflikt z prawem. Byli uczestnicy uważają, że dzięki zasadom i regulaminom obowiązującym w placówce łatwiej przywyknąć i dostosować się do ogólnie obowiązujących norm i prawa.

Trzeba było dostosować się i robić to, co jest w regulaminie, pobudki, zajęcia o wyznaczonych porach, cisza nocna. Nie można było samemu opuścić ośrodka, chyba, że rodzice cię zwolnią albo zachorujesz. Kiedy jesteś tutaj 24h to masz szansę przemyśleć, co robisz źle i zrozumieć, że w końcu trzeba się ogarnąć, bo to jest ostatnia deska ratunku, jeśli nic nie zrobisz, to witaj MOW albo poprawczak….To był i jest nasz wybór mówi Tomek.

Bardzo często absolwenci podkreślają, że zmienili się przez panującą w ośrodku atmosferę i konsekwentne działanie wychowawcze.

 

Rozwój i pasje

Absolwenci dobrze wspominają, również udział w licznych konkursach i zawodach organizowanych przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu. Możliwość wykazania się, zaprezentowania z jak najlepszej strony, aż w końcu liczne osiągnięcia i sukcesy zmotywowały uczestników do większej aktywności i zaangażowania się.

W naszym przekonaniu udział w rozmaitych konkursach pomógł absolwentom w ukształtowaniu ich osobowości i charakteru oraz dokonał pozytywnych zmian w zachowaniu, nauczył też zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim zapewnił dużo satysfakcji.

Adrian przyznaje z dumą, że:

Takim moim największym sukcesem było to, że zostałem przewodniczącym Rady Młodzieży na wszystkie ośrodki OHP w Wielkopolsce. Właśnie to dodawało mi skrzydeł. Kiedy wychowawcy ogłosili jakiś konkurs albo zawody, to wszędzie sam się zgłaszałem, wszędzie byłem.

 

Zmiana życia

Pobyt w ośrodku był na pewno znaczącym epizodem w życiu absolwentów, a w niektórych przypadkach momentem przełomowym. Oprócz rozmaitych doświadczeń, nawiązania nowych znajomości i nauki pracy w grupie, każdy z uczestników wyciągnął również pewne wnioski dla siebie. Zdaniem Krzysztofa:

Przez ten czas stałem się innym człowiekiem. Jak tu przyszedłem, to nic nie było dla mnie ważne. Po dwóch latach pobytu tutaj zacząłem się starać i chyba dzięki temu teraz jest mi w życiu lżej. Gdyby nie ten ośrodek, to nie wiem, co by było.

Na podstawie odpowiedzi absolwentów można domniemywać, że decyzja o pobycie w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Chraplewie była trafna, a nawet można pójść o krok dalej i stwierdzić, że gdyby mieli ponownie wybierać, to znów wytypowaliby ośrodek jako miejsce dalszej nauki i szkolenia.

Ponadto zdaniem każdego z absolwentów ośrodek jest wart polecenia szczególnie dla osób, które nie radzą sobie w szkole i chcą zacząć wszystko od nowa.

Gdybym miał jeszcze raz zdecydować, to przyszedłbym znowu tutaj do ośrodka, bo dzięki temu w końcu skończyłem szkołęmówi Patryk.

 

Happy end: praca i rodzina

Wszyscy nasi rozmówcy po ukończeniu kształcenia w Ochotniczych Hufcach Pracy znaleźli pracę, założyli już rodziny. Zgodnie przyznają, że ośrodek pomógł im wyjść na prostą. Dzięki oddziaływaniom Ochotniczych Hufców Pracy wiedzą, że praca jest niezwykle ważna w życiu człowieka. Jest to niewątpliwy sukces wychowawczy kadry ośrodka.

Absolwenci dopiero po latach, przy odwiedzinach, rozumieją, jak istotną rolę w ich ukształtowaniu odegrał ośrodek. Kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Chraplewie jest zawsze bardzo zadowolona z tych wizyt, bo dzięki temu wiemy, że to, co robimy, jest naprawdę ważne.

 

 

 

Autor: Marta Kawa – pedagog Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Chraplewie

Zdjęcia: archiwum OSiW Chraplewo

 

[1] 1. pot. «chodzić po jakichś, zwykle podejrzanych, miejscach» 2. pot. «niemoralnie się prowadzić» – słownik języka polskiego PWN


Widok zawartości stron Widok zawartości stron