Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Od krawca do mechanika pojazdów samochodowych…

Dominik Matuła jest absolwentem Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie, którego marzeniem było zostanie mechanikiem pojazdów samochodowych. Początkowo naukę podjął jednak w zawodzie krawca.

Dominik-Matuła-wychowanek-godny-naśladowania_1160.jpg

Rozpoczęcie nauki

Dominik edukację w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie zaczął od pierwszej klasy gimnazjum w zawodzie krawiec. Był zakwaterowany w internacie. Skromny, grzeczny i pracowity młody człowiek. Od początku nie było z nim problemów pedagogicznych. Chętnie wykonywał polecenia i aktywnie angażował się w zajęcia pozalekcyjne – kółka zainteresowań.

Jako uczeń gimnazjum sumiennie wypełniał obowiązki szkolne. Pani instruktor od praktycznej nauki zawodu zawsze powtarzała, że „Dominik jest jej najlepszym podopiecznym na zajęciach”. Uczęszczał na zajęcia praktyczne z krawiectwa, a jego prace były wykonane staranniej, niż innych uczniów. Wykazywał duże zdolności manualne.

 

Realizacja marzeń

Po ukończonym gimnazjum, z bardzo dobrymi wynikami, postanowił iść śladami swojego starszego brata (też naszego absolwenta) i zrealizować marzenie,  - zdobyć zawód mechanika pojazdów samochodowych. Była to specjalizacja, w której od dawna widział swoją przyszłość. Zapisał się do szkoły zawodowej i nadal pozostał naszym uczestnikiem, z czego bardzo się cieszyliśmy.

Dominik został przydzielony do bardzo wymagającego instruktora praktycznej nauki zawodu, u którego trzeba było przestrzegać trzech podstawowych zasad: punktualności, uczciwości i dokładności. Dominik już od pierwszych zajęć pokazał, że potrafi dostosować się do „przykazań warsztatowych”. Wśród sporej grupy praktykantów został szybko zauważony i doceniony przez nauczyciela zawodu, który przydzielał mu trudniejsze zadania i stawiał poprzeczkę wyżej niż pozostałym. Trzy lata nauki minęły szybko. Dominik ukończył szkołę zawodową w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Stargardzie z wysokim wynikiem. Osiągnął zamierzony cel i mógł być z siebie dumny. Pracodawca, u którego odbył trzyletnią praktykę, zaproponował mu pracę w swoim zakładzie.

 

Praca = pasja

Determinacja, zaangażowanie, odpowiedzialne podejście do wykonywanej pracy oraz sumienność sprawiły, że stał się dobrym fachowcem. W trakcie trwania praktyki, gdy tylko ukończył 18 lat, zdał egzamin na prawo jazdy i uzyskał niezbędne w zawodzie kwalifikacje.

W chwili obecnej Dominik jest człowiekiem spełnionym zawodowo. Wykonuje pracę, która jest jego pasją, która sprawia mu ogromną przyjemność, a jednocześnie satysfakcjonuje go finansowo. Konsekwentnie pracował na swój osobisty sukces. Jako kadra jesteśmy z niego dumni. Jest uczestnikiem, który swoją postawą może dawać przykład innym. Udowodnił nam wszystkim, że można spełniać swoje cele i marzenia, poważnie podchodząc do tego, co się planuje.

 

Autor : Kamila Wojtczak - wychowawca OSiW OHP Stargard.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron