Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ogólnopolski Tydzień Kariery na Warmii i Mazurach

„Wyprawa na 3 K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu wraz z jednostkami podległymi aktywnie włączyły się w jego obchody, przygotowując szereg wydarzeń skierowanych do młodych mieszkańców Warmii i Mazur.

I tak, w Młodzieżowym Centrum Kariery w Pasłęku odbyło się spotkanie „Nowe kompetencje na rynku pracy – czyli nowoczesny pracownik wykwalifikowany”. Tematyka nawiązywała do obecnego rynku pracy, gdzie poszukiwani są pracownicy otwarci na zdobywanie wiedzy, rozwijanie swoich umiejętności oraz chętni do ciągłego dokształcania się. Doradca zawodowy uświadamiał młodym osobom, że w dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy zmienia się dynamicznie, ważne jest posiadanie takich umiejętności jak odporność na stres, kreatywność, kompleksowe rozwiązywanie problemów czy krytyczne myślenie. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na umiejętności miękkie oraz poziom inteligencji emocjonalnej, bez której ciężko jest funkcjonować w zróżnicowanym zespole. Nie bez znaczenia jest tutaj również przedsiębiorczość i wykazywanie się inicjatywą.

Z kolei doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Elblągu przeprowadzili cykl spotkań grupowych, w czasie których uczestnicy określali zawody i stanowiska pracy, dla których bazą są ich kwalifikacje. Rozpoznawali i analizowali możliwości poszerzania i uzyskiwania nowych kwalifikacji zawodowych oraz doskonalenia zawodowego i dokształcania. Ponadto w zajęciach wzięła udział przedstawicielka Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski, która opowiedziała młodzieży o możliwości skorzystania z dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Ponadto w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu, specjaliści rynku pracy OHP z Elbląga zorganizowali dla uczniów punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie pośrednik pracy oraz doradca zawodowy udzielali osobom zainteresowanym indywidualnych porad oraz  informacji o ofertach pracy. Natomiast specjaliści ds. rozwoju zawodowego z ostródzkiego Młodzieżowego Centrum Kariery przeprowadzili dla młodzieży zajęcia dotyczące wartości i umiejętności potrzebnych w kształtowaniu dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery obfitujący w liczne inicjatywy zorganizowane przez doradców zawodowych i pośredników pracy OHP z Warmii i Mazur pomógł młodzieży zrozumieć, że wykonując każdy zawód ważne jest rozwijanie własnych kompetencji, by być bardziej efektywnym i pożądanym pracownikiem na rynku pracy.

 

Autor artykułu i zdjęć: Jolanta Drobiszewska – doradca zawodowy MCIZ OHP w Elblągu

 

Zdjęcie nr 1: Punkt informacyjno-konsultacyjny w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron