Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Order picker, czyli zbieracz zamówień

2020-03-10

Każdy z nas robi zakupy w dużych sklepach internetowych – przez sieć kupujemy ubrania, przedmioty codziennego użytku, czy upominki dla najbliższych.

Zanim nasze zakupy zostaną dostarczone przez kuriera, ktoś musi je wcześniej przygotować – wybrać i znaleźć nasze artykuły wśród setek, czy tysięcy innych przedmiotów zgromadzonych w olbrzymich magazynach. Tym zajmują się właśnie order pickerzy.

Jak wygląda ich praca? 

Praca zbieraczy zamówień odbywa się w wielkich magazynach, gdzie zajmują się oni kompletowaniem produktów. Powierzchnia magazynów bywa bardzo dużo, dlatego do tej pracy wymagana jest dobra kondycja fizyczna pozwalająca na przemierzanie kilku kilometrów dziennie między regałami, na których stoją skategoryzowane towary.

Przy pomocy elektronicznych skanerów zbieraczowi wyświetlana jest lista produktów oraz miejsce ich lokalizacji. Zależnie od systemu i rodzaju urządzenia często wskazują one najkrótszą drogę do potrzebnych nam przedmiotów, nawigacja odbywa się także głosowo, a podpowiedzi słyszymy w słuchawkach.

Praca order pickerów w dużych centrach logistycznych jest mocno zautomatyzowana, co ma też swoje minusy. Tutaj nic się nie ukryje, nie ma szans na krótką niezaplanowaną przerwę. Na dojście i zebranie produktów z listy mamy określony czas wskazywany nam przez elektroniczny skaner. Do wyrobienia mamy określone dzienne normy. Z pewnością nie jest to lekka praca pozbawiona presji. Ważna jest tutaj skrupulatność i dobra kondycja.

Dla kogo?

Z racji tego, ze sprzedaż w internecie rośnie, a w naszym kraju powstaje coraz więcej magazynów i centrów logistycznych może to być dobra propozycja pracy krótkoterminowej, pozwalającej na podreperowanie budżetu np. przed świętami czy wakacjami. Ze względu na ciężki charakter pracy pracodawcy, aby skusić potencjalnych pracowników, często oferują darmowy dojazd firmowymi autobusami do położonych poza miastem magazynów, obiady i różnego rodzaju benefity. 

Autor: Michał Komła


Widok zawartości stron Widok zawartości stron