Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Oszczędzanie bez wyrzeczeń

2017-10-31

Każdy człowiek powinien nauczyć się rozsądnie planować swoje wydatki. Czy oszczędzanie jest prostą rzeczą i możliwą do wykonania przez każdego? Czy potrafisz oszczędzać?

Jak pokazują badania, zachowanie ekonomiczne zmienia się między końcem szkoły podstawowej a końcem szkoły średniej. Według raportu „Aktywność finansowa dzieci i młodzieży w Polsce" opracowanego przez Konsorcjum Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia" i Grupy IQS Sp. z o.o. w listopadzie 2014 r., największe zmiany zachowań ekonomicznych zachodzą w trakcie kontynuowania nauki w szkole gimnazjalnej – w nowym systemie oświaty odpowiednikiem są klasy VII i VIII szkoły podstawowej.

Dlaczego oszczędzać?

Pewnie potrzebujesz  szczerych odpowiedzi na wiele nurtujących cię  pytań, także tych, dotyczących praktycznej sfery życia, której jednym z elementów jest oszczędzanie. Kiedy dzieci dorastają, ich rodzice zaczynają oczekiwać od nich coraz więcej. Pragną, aby stopniowo się usamodzielniły. Młodzi ludzie z kolei wchodząc w dorosłość myślą o zapewnieniu sobie godnego życia, znalezieniu dobrej pracy i otrzymywaniu za nią godziwej zapłaty. Przy otrzymywaniu wynagrodzenia warto zastanowić się nad oszczędzaniem i gospodarowaniem własnymi finansami. Niezbędną pomocą dla ciebie abyś  nauczył się oszczędzania bez wyrzeczeń może być wsparcie rodziców, którzy mają doświadczenie i mogą doradzić, jak przy oszczędzaniu uniknąć pułapek.

Kiedy nauczyć się oszczędzać?

Oszczędzać może każdy: nastolatek, student, osoba pracująca, emeryt, rencista, ponieważ każdy ma swoje potrzeby. Młodzi najchętniej zbierają na sprzęt grający, nowoczesne gadżety, modne ciuchy, rozrywkę, słodycze, napoje, czasopisma, opłaty telefoniczne, kosmetyki. Jak widać lista ta jest długa. Kiedy następuje czas wyprowadzki z domu i usamodzielnienia, okazuje się, że lista się jeszcze wydłuża, a pod koniec miesiąca brakuje pieniędzy – zarówno portfel, jak i lodówka świecą pustkami. Dlatego tak ważne jest, abyś nauczył się oszczędzać jak najwcześniej, bez wyrzekania się przyjemności.

Jak oszczędzać?

Pierwszym krokiem do oszczędzania może być założenie własnego konta, które w bankach określane jest jako rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Zachętą do podjęcia takiej decyzji jest fakt, że środki gromadzone na tym rachunku nie tracą na wartości, a zyskują, ponieważ są oprocentowane. Przy okazji nauczysz się samodzielnie korzystać z różnych instytucji finansowych, załatwić sprawę w oddziale banku czy posługiwać się tak zwaną bankowością internetową czy mobilną.

Należy przyznać, że młodzi ludzie wymagają od wszystkich zaufania. Także sami powinni wykazać się postawą, dzięki której zyskają zaufanie innych. I właśnie konto w banku jest jednym z kroków do zbudowania trwałej więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Rodzice dają przyzwolenie na samodzielne decydowanie o wydatkach, a młodzi uczą się świadomego wyboru, odpowiedzialności i rozwoju.

Planowanie wydatków

Drugim sposobem na oszczędzanie środków finansowych jest ustalanie comiesięcznego planowania wydatków czy bilansu zysków i strat. Musisz przyjrzeć się swoim dochodom (kieszonkowe, praca dorywcza itp.) i określić ile wydajesz na najpotrzebniejsze rzeczy (jedzenie, rachunki, ubrania, kino, książki itp.). Następnie ustal, ile możesz odłożyć co miesiąc. Wówczas z takiego bilansu z łatwością wyliczysz, ile możesz zaoszczędzić z obowiązkowego budżetu.

Świnka skarbonka, fundusz oszczędnościowy i korzystanie z ulg

Rozpowszechnionym sposobem oszczędzania pieniędzy przez młodych jest popularna świnka skarbonka. Nawet nieregularne wrzucanie do niej kilku monet przeniesie nam miesięczne dochody.
Dobrą metodą na oszczędzanie jest też namówienie brata lub siostry, koleżanki lub kolegi na wspólne oszczędzanie i odkładanie środków na wspólny fundusz, a także wspólne wyznaczenia sobie celu dalszego wydatkowania odłożonych pieniędzy. Inną opcją jest także korzystanie z różnych ulg i bonifikat przysługujących niepełnoletnim. Zaoszczędzone w ten sposób środki możesz gromadzić na inne wydatki.

Satysfakcja

Oszczędzania powinieneś się uczyć od najmłodszych lat. Błędnym przekonaniem jest argument, że wydatki to nagroda, a oszczędności to kara. Gromadzenie dodatkowej gotówki może przynieść dużo satysfakcji, jeżeli zaczniesz robić to w młodym wieku, bo w przyszłości okaże się, że w dorosłe życie wchodzisz z dodatkowym zastrzykiem gotówki.

Autor: Monika Kościołko, wychowawca Hufca Pracy 3-4 w Tomaszowie Lubelskim


Źródła:Konsorcjum: Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia" i Grupy IQS Sp. z o.o. dla Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP, „Aktywność finansowa dzieci i młodzieży w Polsce. Wyniki badania ilościowego", Warszawa, listopad 2014, s. 6 – opracowanie w formie pliku pdf pobranego dnia 23. 08.2017 r. ze strony

https://www.nbportal.pl/data/assets/pdf file/0018/47070/Aktywnosc-finansowa-dzieci-i-mlodziezy-w-Polsce.pdf

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron