Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pirografia – sposób na ciekawe zajęcia plastyczne

Zupełnie przypadkowo zetknąłem się kilka lat temu z wypalarką, czyli urządzeniem, pozwalającym na tworzenie pięknych wzorów w drewnie.

Jak wypalać wzory w drewnie?

Postanowiłem spróbować swoich sił w dziedzinie pirografii i zarazić nią uczestników hufca, w którym pracuję.

Profesjonalną wypalarkę zakupić można za niewielkie pieniądze w specjalistycznym sklepie lub w internecie. Do prac pirograficznych przy pomocy wypalaraki potrzebne są także: papier ścierny, ołówek, gumka i piłka do drewna. Na początek powinno to wystarczyć.

Jeżeli będziemy chcieli uzyskać dodatkowe przebarwienia drewna, warto się zaopatrzyć w lakier, bejcę do barwienia lub naturalny olej, który według mnie daje najpiękniejsze efekty. Olejowanie zmienia barwę, podkreśla strukturę drewna jego słoje i sęki. Efekt końcowy dwóch prac na ten sam temat i na takim samym kawałku drewna na pewno nie będzie identyczny z uwagi na linię słojów, głębokość wypalenia i ilość naniesionego impregnatu. Do wykonania naszych prac używamy często elementów drewna w stanie naturalnym, nie obrobionych do symetrycznego kształtu. Daje to piękne efekty.

Wspólnie z uczestnikami hufca urządziliśmy pierwsze zajęcia, korzystając z wzorów zaczerpniętych z internetu. Były to podobizny Jezusa Chrystusa, Jana Pawła II, znanych piosenkarzy i różnych postaci ze świata bajek i zwierząt. Pierwsze obawy bardzo szybko się rozwiały! Jak się okazało wszyscy mogą spróbować stworzyć coś oryginalnego i naturalnego. Część prac wykonanych podczas zajęć świetlicowych posłużyła jako ozdoby pokoi mieszkalnych w internacie.

Nasze dzieła przerosły oczekiwania. Wystawiamy je od kilku lat podczas Dni Otwartych Hufca, Targów Edukacyjnych oraz Przeglądów Amatorskiej Twórczości Artystycznej. Zdobywaliśmy wiele czołowych miejsc.

Co dają takie zajęcia?

Zajęcia plastyczne z technik zdobienia drewna poprzez wypalanie mają na celu rozbudzić umiejętności plastyczne wśród uczestników, oderwać ich od komputera. Takie zajęcia kształtują poczucie piękna i wyobraźni. Jest to również sposób na zerwanie z rutyną poprzez wprowadzenie nowych technik plastycznych.

Samodzielnie wypalony breloczek do kluczy, szyld, logotyp lub inna oryginalna praca mogą stać się doskonałym prezentem dla najbliższych na różne okazje, a tym samym możemy zaoszczędzić całkiem sporą kwotę pieniędzy.

Pirografia dla najwytrwalszych może okazać się nie tylko sposobem na nudę , ale również sposobem na działalność zarobkową. W dzisiejszych czasach bardzo modne są oryginalne ozdoby, ławy ogrodowe, stoły czy huśtawki wykonane z drewna, które ozdobione nietypowym motywami mogą stać się produktem poszukiwanym i cenionym.

Autor tekstu: Jerzy Łaganowski, wychowawca 13-7 HP w Pińczowie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron