Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pomoc doradcy zawodowego w wyborze zawodu

Do jakiej szkoły się wybierasz? Jaki zawód chciałbyś zdobyć? Kim chcesz zostać w przyszłości? Te i podobne pytania często zadawane są przyszłym absolwentom szkoły podstawowej czy liceum. Młodzi ludzie stoją przed trudnym wyborem, bo nierzadko mają dużo własnych pomysłów i planów na przyszłość lub zupełny brak wizji swojej kariery.

jak_wywrzec_dobre_wrazenie_1160.jpg

Wiele osób z najbliższego otoczenia (koledzy i rodzina) chce pomóc w dokonaniu wyboru szkoły i zawodu. Czasem jest jednak zbyt dużo różnych rad i wskazówek, które powodują chaos i jest jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję.

 

Skorzystaj z pomocy doradcy

Tym, którzy stoją na rozdrożu i nie mogą się zdecydować, co do wyboru przyszłego zawodu, z pomocą  może przyjść doradca zawodowy, czyli osoba, która udziela pomocy w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych, uwzględniając możliwości psychofizyczne i sytuację życiową klientów, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego.

 

Jeśli więc chcesz świadomie wybrać szkołę i zawód, aby rozpocząć kolejny etap na swojej ścieżce kariery, nie bój się zgłosić po pomoc i poradę do doradcy zawodowego.

 

Doradca zawodowy:

  • zada ci pytania na temat twojej dotychczasowej edukacji, ulubionych przedmiotów w szkole lub trudności w nauce,
  • w razie potrzeby zaproponuje ćwiczenia i testy, które pomogą wskazać twoje mocne i słabe strony, umiejętności, zdolności i predyspozycje,
  • zwróci uwagę na ważne dla ciebie wartości związane z przyszłą pracą i tym, co cię motywuje do działania,
  • uwzględni ewentualne ograniczenia zdrowotne,
  • będzie też pytał o twoje zainteresowania i hobby, czyli co najczęściej lubisz robić w wolnym czasie.

 

Ważnym elementem w pracy doradcy z osobą, która nie wie, na jaki zawód się zdecydować, jest też przedstawienie sytuacji na obecnym rynku pracy, najczęściej spotykanych wymagań pracodawców w odniesieniu do osób młodych oraz prognoz dotyczących zapotrzebowania na zawody w przyszłości.

 

Dlaczego jeszcze warto spotkać się z doradcą?

Po tych wszystkich badaniach i analizach, przyjdzie czas na zapoznanie się z ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji do szkół. Doradcy zawodowi znają też często różne dane, statystyki, rankingi i inne przydatne informacje na temat funkcjonowania placówek czy ciekawostki z życia szkół.

 

Doradcy pomagają też uświadomić sobie, że obecny wybór zawodu może okazać się pierwszym, ale nie ostatnim, gdyż za kilka lat może nastąpić konieczność weryfikacji swoich planów zawodowych i trzeba będzie dokonać kolejnych wyborów. Dlatego też doradcy zawodowi pomagają nie tylko na początku planowania kariery, ale też później, gdy trzeba ją dalej rozwijać lub zaczynać zupełnie od nowa.

 

Przyszły kucharzu, informatyku, lekarzu czy mechaniku! Pamiętaj, że decyzja o wyborze zawodu należy do ciebie, a doradca będzie w tym procesie ci towarzyszył, wspierając, informując i wskazując różne możliwości. Pomoże ukierunkować twoje plany edukacyjne i zawodowe, ale nie wypisze gotowej recepty na sukces zawodowy.

 

Autor: Małgorzata Neczyperowicz, doradca zawodowy Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Białymstoku

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradca_zawodowy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron