Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Porażka? Przecież nic takiego się nie wydarzyło

Czym jest porażka? Słownik języka polskiego PWN definiuje porażkę jako przegranie czegoś lub niepowodzenie. Porażkę ponosimy gdy coś nam nie wyjdzie. Czujemy się nieudacznikami. Rzadko wtedy myślimy: „Nic się nie stało”, zwłaszcza, kiedy nie udało nam się zrobić czegoś, na czym nam bardzo zależało. Jak zatem podnieść się po porażce? Jak nie czuć się przegranym?

Porazka-przeciez-nic-takiego-sie-nie-wydarzylo_1160.jpg

Wytrwałość drogą do sukcesu

„Nie trafiałem do kosza podczas mojej kariery ponad dziewięć tysięcy razy. Przegrałem niemal trzysta meczów. Dwadzieścia trzy razy to do mnie należało oddanie decydującego rzutu i nie trafiłem. Ponosiłem w życiu porażkę za porażką. I właśnie dlatego odniosłem sukces …”. Słowa te wypowiedział Michael Jordan, który w plebiscycie Associated Press został wybrany najlepszym koszykarzem XX wieku.

Cechy sukcesu

Co łączy ludzi sukcesu? Są to między innymi wytrwałość i dążenie do celu. Ludzie sukcesu są cierpliwi, działają systematycznie i ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny.

Zastanawiasz się czy tobie pisany jest sukces? Sprawdź, czy posiadasz te wszystkie cechy. Czy potrafisz okazać wdzięczność i cieszyć się z sukcesów innych, mimo, iż tobie chwilowo nie wychodzi. A co jeśli nie jesteś cierpliwy, wytrwały i systematyczny? Nic straconego. Tego można się nauczyć.

Siła praktyki - siła nawyku

Jeśli masz już praktykę w ponoszeniu porażek, to czas najwyższy, aby zmienić myślenie. Odnoszenia sukcesów można się nauczyć. Jak? Bardzo prosto! Wystarczy zmienić postrzeganie porażki. Nie możesz uczyć się na błędach, jeśli ich nie przeanalizujesz. Ponosisz porażkę, bo popełniasz błędy. Poniosłeś porażkę? Weź kartkę i długopis. Zapisz odpowiedzi na pytania: Co się stało? Co możesz zmienić następnym razem?

Im częściej będziesz analizować nawet najmniejsze niepowodzenia, tym szybciej osiągniesz swój cel.

 

Autor tekstu:

  1. Izabella Domżalska - doradca zawodowy MCK OHP w Policach

Źródła:

  1. Wielki Słownik Języka Polskiego PWN - Krakowskie wydawnictwo naukowe
  2. http://www.wielkieslowa.pl/1135-nie-trafilem-do-kosza-ponad-dziewiec-tysiecy-razy.html

Widok zawartości stron Widok zawartości stron